Społeczeństwo » Społeczeństwo

Gdzie wyjechać w celach zarobkowych?

Praca za granicą to wciąż atrakcyjny sposób zarobkowania dla wielu osób. Choć w Polsce daj się zauważyć wyraźny spadek bezrobocia, a nowe programy społeczne też wpływają na poprawę poziomu życia, wciąż jeszcze zatrudnienie w innych krajach pozostaje kuszącą alternatywą. Co zmieniło się ostatnio?

Przede wszystkim zmniejszył się odpływ Polaków z kraju. Coraz mniej osób decyduje się na stałą przeprowadzkę do Anglii, Niemiec czy Włoch. Takie zjawiska jak Brexit, napływ imigrantów i zmniejszone poczucie bezpieczeństwa, ale także często widoczne skutki uboczne wyjazdów - rozpad rodzin czy zjawisko eurosieroctwa - powodują, że decyzje o wyjeździe na stałe nie zapadają od ręki. Wyraźnym skutkiem tej zmiany jest wzrost zainteresowania pracą sezonową.

Jak zmieniały się preferencje pracujących za granicą?

Coraz częściej wyjeżdżamy latem (lub zimą, w zależności od miejsca - na przykład gdy znajdziemy zajęcie w pensjonacie dla narciarzy), coraz krótsze są też nasze pobyty. Szukamy zatrudnienia w różnych branżach, wybierając krótkoterminowe kontrakty lub turnusy, np. związane z opieką nad osobami starszymi w Niemczech czy wykończeniem wnętrz w Norwegii czy Francji. Dlaczego? Nie chcemy zrywać kontaktu z ojczyzną, ale skłaniają nas do tego również wysokie koszty utrzymania poza krajem. Dlatego według większości wyjeżdżających wyjechać na kilka tygodni w okresie letnim, zaoszczędzić na kosztach wyżywienia i mieszkania, a zarobione pieniądze zainwestować w większy zakup, np. samochód czy mieszkanie lub odłożyć na konto.

Nowe kierunki - nowe warunki

Dzięki temu coraz popularniejsze stają się te lokalizacje, które znajdują się relatywnie blisko nas. Gdzie oprócz Niemiec i Holandii, dwóch tradycyjnie obleganych krajów, czeka na nas atrakcyjna okresowa praca Belgia, Dania, a nawet Czechy stają się atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów - wszystko ze względu na ilość kilometrów do pokonania, choć oczywiście najważniejszym kryterium wciąż pozostają wynagrodzenia i pomoc w organizacji pobytu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »