Kultura » Kultura
Giorgio Agamben - "Nagość"
Zobacz więcej zdjęć » |
Tytuł zbioru esejów wybitnego włoskiego filozofa Giorgio Agambena „Nagość” jest nieco mylący. Znajdziemy tu wprawdzie teksty poświęcone nagości, ale jest to nagość daleka od tej, jaką serwuje nam popkultura.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Giorgio Agamben (ur. 1942) jest profesorem na uniwersytecie w Wenecji, któremu rozgłos przyniosła książka „Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie”, a do współczesnej filozofii weszły ukute przez niego terminy zawarte właśnie w tym tytule, „homo sacer” (z łaciny ‘święty człowiek’ lub ‘przeklęty człowiek’) i „nagie życie”. Oba te pojęcia pojawiają się w wydanym przez W.A.B. zbiorze „Nagość”.
Nie ma co ukrywać, że teksty Agambena z „Nagości” są adresowane do czytelników, którzy cokolwiek liznęli filozofii. Trudno jednak wyobrazić sobie, by ci, którzy w większym lub mniejszym stopniu interesują się twórczością Franza Kafki, nie poznali eseju Agambena zatytułowanego „K.”, w którym filozof nie tylko wywodzi nazwisko Józefa K. od kalumnii, ale też na nowo i zaskakująco odczytuje „Proces” i „Zamek”, a jego argumenty są przekonujące. W fascynujący sposób pisze też o Wenecji jako mieście-widmie, ludzkiej tożsamości, bulimii, pokazuje nam, czym jest współczesność (i czym nie jest).
Erudycja Giorgia Agambena jest niepodważalna i jeśli uchodzi on za jednego z najważniejszych współczesnych filozofów, to „Nagością” tylko to potwierdził.
Patronat nad polskim wydaniem „Nagości” objął SalonKulturalny.pl
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)