Dom » Architektura
Gołębie największym wrogiem zabytków
Zobacz więcej zdjęć » |
Zabytek budowlany lub pomnik ulokowany np. na miejskim rynku to bez wątpienia wizytówka całego miasta. Mają one też szczególne znaczenie symboliczne oraz wartość historyczną, szczególnie jeśli chodzi o pomniki widok zanieczyszczonej w ten sposób wybitnej postaci jest co najmniej niezręczny. Niestety, z powodu gołębi ich powaga często jest naruszana, ponieważ ptaki po prostu bez skrupułów je zanieczyszczają.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dlaczego gołębie upodobały sobie takie miejsca?
,,Pomniki są przeważnie wysoko ulokowane, a gołębie lubią obserwować okolicę z dużej wysokości. W przypadku zabytkowych budynków często oferują one zwierzętom schronienie, np. w nietypowych elementach architektonicznych: rzeźbach lub gzymsach, których zakamarki zachęcają gołębie do przesiadywania" - mówi Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy specjalizującej się w zabezpieczaniu obiektów przed gołębiami.
100-letni zabytek w Elblągu ubikacją gołębi
W ostatnich tygodniach w Elblągu zajęto się problemem dawnej siedziby Narodowego Banku Polskiego. Ponad 100-letni budynek był kompletnie niechroniony przed gołębimi zanieczyszczeniami, przez co doznał poważnych zniszczeń. Warto przy tym mieć na uwadze, że nieczystości gołębi sprzyjają rozmnażaniu zarazków, a w dużym nagromadzeniu prowadzą nawet do fizycznych uszkodzeń obiektu. Z podobnymi problemami borykano się w wielu innych miastach, m.in. Krakowie lub Warszawie - w stolicy np. wciąż nie można rozwiązać kłopotu nieczystości zalegających regularnie na kilku metrach przystanku tramwajowego znajdującego się w samym centrum miasta.
Źródło problemu: dokarmianie gołębi latem
,,Trzeba tu jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że problem z gołębiami, brudzącymi zabytkowe kamienice oraz pomniki wynika z lokalizacji tych obiektów. Często są położone w centrum miasta, a tam dochodzi do rzucania jedzenia np. przez turystów. Przypomnijmy, że dokarmianie ptaków w okresie letnim jest niewskazane" - dodaje Ćwierzyński.
Dużą rolę w tym temacie mają do odegrania regionalni konserwatorzy zabytków, którzy stosują specjalne siatki uniemożliwiające dostanie się gołębi w różne zakamarki oraz moduły mechaniczne (potocznie: szpilki albo kolce), które idealnie sprawdzają się do zabezpieczenia parapetów, rynien, gzymsów i obiektów takich jak: kamery przemysłowe czy bannery reklamowe.
Komentarze (0)