Rozrywka i wypoczynek » Sport
Górskie szczyty zdobywaj z Bergsonem
Zobacz więcej zdjęć » |
Wybierając się na wędrówkę należy przede wszystkim zadbać o właściwy ekwipunek. W zależności od rodzaju naszej wyprawy i pory roku dobieramy odpowiedni strój i zabieramy niezbędne rzeczy przydatne na górskim szlaku. Pogoda w górach jest bardzo zmienna. Nawet jeżeli rano jest ciepło i świeci słońce nie oznacza to, że ładna pogoda utrzyma się przez cały dzień, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Zawsze należy liczyć się z możliwością dużego ochłodzenia czy gwałtownej ulewy, dlatego musimy przygotować się do wyprawy z dużą rozwagą i przemyśleniem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty są buty. Ich wybór musi być dokładnie przemyślany. Muszą być odporne na przemakanie, posiadać twardą, nieślizgającą się podeszwę i zabezpieczać staw skokowy. Godne polecenia są specjalistyczne buty trekkingowe sięgające za kostkę. Trampki czy półbuty sportowe z miękką podeszwą nie są dobrym rozwiązaniem.
Odzież należy dobrać pod kątem materiału, z którego jest wykonana. Musi być trwały, niezawodny i zapewniać skórze odpowiednią wentylację. Sztuczne tkaniny, wełna i bawełna nie sprawdzą się podczas górskiej wędrówki. Są łatwo przemakalne i niepraktyczne. Materiały polecane i często stosowane do produkcji odzieży specjalistycznej to Polartec, Polyami i Coolmax.
Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Zakładamy trzy warstwy. Pierwsza to termoaktywna bielizna (getry i koszulka). Następna warstwa to bluza i spodnie polarowe. Trzecia: kurtka i spodnie z membraną. Dodatkowo zabierzmy ze sobą rękawiczki i czapkę niezależnie od stanu pogody. W ofercie Firmy Bergson można znaleźć specjalną linię odzieży przeznaczonej do trekkingu.
Istotnym elementem jest również plecak. Powinien być pakowny, wygodny, funkcjonalny i dostosowany do trudnych warunków panujących na górskim szlaku. Wyściółka plecaka, która styka się z plecami musi być odpowiednio wyprofilowana tak, aby umożliwiała nam komfort i właściwą wentylację. Dodatkowym plusem będą profilowane pasy biodrowe oraz barkowe, które chronią od otarć i ucisków. W zależności od rodzaju naszej wędrówki dobieramy wielkość i pojemność naszego plecaka. Przy jego wyborze zwrócimy uwagę również na materiał z jakiego jest on wykonany. Sprawdzonym i najczęściej polecanym materiałem jest Duront, odporny na przetarcia, zabrudzenia, nieprzemakalny i lekki. Kolejnym atutem plecaka przeznaczonego do górskich wypraw są rozszerzane kieszenie boczne, a także kieszeń przeznaczona na bidon, która ułatwi nam sięganie po butelkę z napojem w trakcie wędrówki.
Warto więc poświęcić swój czas na wybór odpowiedniego plecaka. W sklepach znajdziemy różne fasony, rodzaje i pojemności. Ważne by był on pakowny i wygodny. Podczas zakupów zasięgnijmy rady eksperta. Szeroki asortyment plecaków dostosowanych do wypraw górskich posiada marka BERGSON.
Planując wyprawę nie zapomnijmy o odpowiednim doborze żywności. Musi być energetyzująca i dobrze przyswajalna. Jej ilość zależeć powinna od długości i rodzaju wędrówki oraz dostępności schronisk na szlaku. Warto jednak zawsze zabrać więcej żywności niż ilość jaką przewidujemy, że będzie nam potrzebna. Należy wziąć pod uwagę możliwość, że nasza planowana wyprawa może się przedłużyć. Kolejną kwestią są napoje. Nasz organizm podczas długotrwałego wysiłku będzie domagać się wody, dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Najlepszym napojem jest woda mineralna, która doskonale gasi pragnienie w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju słodkich napojów gazowanych.
Podczas pakowania nie zapomnijmy również o mapie i przewodniku, które powinny być zabezpieczone woreczkiem foliowym na wypadek przemoknięcia. Warto zaopatrzyć się również w mini apteczkę, latarkę oraz kompas ułatwiający identyfikację naszego położenia na szlaku.
Profesjonalnie wyposażeni możemy rozpocząć naszą przygodę z górską wędrówką.
Więcej informacji o sprzęcie idealnym do górskich wypraw na stronie www.bergson.pl
Nadesłał:
redakcja123
|
Komentarze (0)