Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Historia Polski zapisana w monetach

Historia Polski zapisana w monetach
Zobacz więcej zdjęć »
Bolesław Chrobry był pierwszym koronowanym królem Polski – to informacja, którą można znaleźć w każdym podręczniku do historii. Ale już nie z każdego podręcznika dowiedzieć się można, że to na denarze wybitym za czasów Chrobrego w 1000 r. pojawia się po raz pierwszy w dziejach nazwa naszego kraju.

Wiedzy takiej z pewnością dostarcza numizmatyka, która jest źródłem wielu historycznych faktów i ciekawostek. Jej źródłem jest również kolekcja numizmatów „Najcenniejsze Monety Polskie", kolekcja replik przygotowana przez Skarbnicę Narodową.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kolekcja „Najcenniejsze Monety Polskie", przygotowana przez Skarbnicę Narodową, to srebrne repliki polskich monet, od czasów Mieszka I aż po ostatniego króla Rzeczpospolitej - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolekcję rozpoczynają repliki denara Bolesława Chrobrego i talara Zygmunta III Wazy.

Denar Bolesława Chrobrego to jedna z najbardziej zagadkowych monet w polskiej numizmatyce. Jej wybicie związane było ze Zjazdem Gnieźnieńskim w 1000 r. Do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie kilkanaście egzemplarzy oryginalnego denara. Moneta ta wzbudza wiele kontrowersji wśród historyków i numizmatyków. Wizerunek ptaka, który widnieje na awersie monety jest przedmiotem trwającego od lat sporu o to, czy jest to pierwowzór naszego godła państwowego. Większość osób dostrzega na awersie wizerunek orła. Historycy zaś i numizmatycy opowiadają się za pawiem lub gołębiem. Na innych monetach europejskich tego okresu, zwłaszcza czeskich, był przedstawiany właśnie paw.

Zarówno na awersie jak i na rewersie monety widnieje napis „Princes Polonie" - Książę Polski.

Łacińskie słowo ‘Polonie' na tej monecie to pierwsza w historii wzmianka nazwy naszego kraju. Takie określenie nie wystąpiło do tamtego momentu w żadnym innym źródle. Co ciekawe wyraz ten zapisany został z małym błędem. Prawidłową formą było ‘Poloniae' - wyjaśnia Wiesław Kopicki, ekspert numizmatyczny.

Rewers monety, oprócz napisu „Princes Polonie" przedstawia krzyż nitkowy typu anglosaskiego.

Krzyż stanowi tu symbol Chrystusa i religii chrześcijańskiej. Podkreśla opiekę Boga nad Państwem, a przede wszystkim nad jego władcą - dodaje Wiesław Kopicki.

Drugim numizmatem rozpoczynającym kolekcję „Najcenniejsze monety polskie" jest replika talara Zygmunta III Wazy z 1632 r. Była to ostatnia moneta wybita za czasów tego władcy. Talar został wybity przez mennicę toruńską, która słynęła z wysokiej jakości swoich wyrobów.

Numizmaty z okresu panowania Zygmunta III Wazy uważane są za jedne z najpiękniejszych w polskiej numizmatyce. Jest to związane z zakazem wybijania małych monet, który wprowadził Sejm w 1627 r. Dominowały wówczas srebrne półtalary i talary, a to dawało mincerzom możliwość wykazania się umiejętnościami na większej powierzchni monety - opowiada Wiesław Kopicki.

Kompozycja awersu i rewersu talara uważana była za wzorcową i do dziś zachwyca kolekcjonerów. Awers przedstawia ukoronowaną półpostać króla z mieczem w jednej i jabłkiem królewskim w drugiej dłoni. Wokół umieszczona jest tytulatura. Na rewersie talara widoczny jest herb Torunia - mur o trzech basztach z półotwartą bramą. Herb trzymany jest przez anioła, który symbolizuje opiekę nad miastem.

Zarówno denar Bolesława Chrobrego, jaki i talar Zygmunta III Wazy stanowią niezwykle rzadkie numizmaty i przedmiot pożądania zarówno muzeów, jak i kolekcjonerów. Kolekcja „Najcenniejsze Monety Polskie" przygotowana przez Skarbnicę Narodową daje możliwość skompletowania serii replik tych rzadkich i praktycznie niedostępnych monet. Stanowi również źródło wiedzy na temat historii Polski.

Do każdej repliki polskiej monety dołączone są informacje zawierające opis okresu panowania danego władcy, z czasów którego pochodziła moneta. Informacje te ilustrowane są portretami polskich władców, wykonanymi na podstawie rysunków Jana Matejki. Całość stanowi ciekawe i oryginalne źródło wiedzy historycznej - wyjaśnia Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Specyfikacja numizmatów z kolekcji „Najcenniejsze monety polskie"

Średnica: 40 mm

Metal szlachetny: srebro najwyższej próby 999/1000

Waga: 20g

Rok emisji: 2009

Kraj emisji: Polska

Jakość: najwyższa jakość mennicza (stempel lustrzany)

Cena „Denara Bolesława Chrobrego": 99 zł

Cena „Talara Zygmunta III Wazy": 99 zł

Limitacja: 9500 kolekcji


Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. należy do europejskiej grupy Samlerhuset Group BV. Samlerhuset Group jest wiodącym europejskim dystrybutorem monet i medali okolicznościowych, z siedzibą główną w Amsterdamie i filiami w: Danii, Estonii, Finlandii, Czechach, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Samlerhuset Group jest oficjalnym dystrybutorem około 45 mennic z całego świata. Samlerhuset Group została mianowana oficjalnym dystrybutorem na Europę monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Londynie (2012).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »