Zdrowie » Medycyna

Historia tomografii komputerowej

Historia tomografii komputerowej
Zobacz więcej zdjęć »
Nie tak dawno temu zrobienie zwykłej fotografii zajmowało bardzo wile czasu, przestrzeni i zaangażowania. Dziś, aż trudno w to uwierzyć, możliwe jest wykonywanie zdjęć, które pozwalają wykryć zmiany zachodzące wewnątrz organów człowieka. Jaka jest historia tomografii komputerowej?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Początki wielkich odkryć
 
1875 rok jest uznawany za początek tomografii komputerowej. Rok ten był przełomowy dla dziejów medycyny ze względu na wielkie odkrycie Wilhelma Conrada Rentgena. Przedmiotem jego badań były różnego rodzaju promieniowania. Dzięki jego pracy zostało odkryte promieniowanie rentgenowskie. Uhonorowaniem jego dorobku naukowego było przyznanie w 1901 roku nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. 
 
Pierwsze zdjęcie wykonane za pomocą promienia rentgenowskiego zostało wykonane na żonie odkrywcy, a dokładnie na jej ręce. Wydarzenie to zapoczątkowało rozwój diagnostyki kostnej i płucnej. Kolejnym krokiem w pracy odkrywcy było doskonalenie i rozwój technik radiologicznych. W efekcie doprowadziło to do powstania pierwszego urządzenia służącego do tomografii komputerowej. 
 
Nazwa promieniowania
 
Promieniowanie rentgenowskie jest znane również pod nazwą „promieniowania X” lub nazywane są „promieniami X”. Nazwa taka jest przyjęta przede wszystkim w krajach anglosaskich (z ang. X-rays). Niemniej jednak w na przykład w Polsce i w Niemczech używa się nazwy „promieni rentgenowskich” od nazwiska odkrywcy. 
 
Przyjęte jednak zostało, że dawka promieniowania jonizującego nazywana jest rentgenem. Urządzenie do wykonywania tego typu zdjęć nazywane są w skrócie RTG. Niemniej jednak nazwa ta również pochodzi od nazwiska odkrywcy. 
 
Promieniowanie rentgenowskie to jedno z największych odkryć w dziejach ludzkości. Trudno jest sobie wyobrazić współczesną medycynę bez tego typu urządzeń. Tym bardziej, że było ono głównym elementem do rozwoju innych technik prześwietleń takich jak na przykład rezonans magnetyczny czy też PET-CET.
 
Artykuł powstał przy współpracy z: http://cenomed.pl/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Suzi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »