Firma » Finanse

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Mnogość przeróżnych wartości, wyrażanych za pomocą procentów, które dotyczą kredytów hipotecznych, może przyprawić o ból głowy. Nic dziwnego, że często nie mamy pojęcia, czym się na przykład różni oprocentowanie nominalne od rzeczywistego? I co to jest ten WIBOR?

Mnogość przeróżnych wartości, wyrażanych za pomocą procentów, które dotyczą kredytów hipotecznych, może przyprawić o ból głowy. Nic dziwnego, że często nie mamy pojęcia, czym się na przykład różni oprocentowanie nominalne od rzeczywistego? I co to jest ten WIBOR? Faktycznie, nie trzeba znać wzorów matematycznych potrzebnych np. do wyliczenia rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania, jednak aby dobrze wybrać kredyt na wiele lat, warto przynajmniej wiedzieć, o czym dana wartość w ogóle mówi i  po co jest ona liczona.

Narodowego Banku Polskie, a  te z  kolei ustala Rada Polityki Pieniężnej w oparciu o dane gospodarcze, dotyczące miedzy innymi inflacji, podaży pieniądza, cyklu koniunkturalnego czy wysokość PKB. Dzisiejsze niskie stopy procentowe, jako motywator do zaciągania kredytów i  zwiększania konsumpcji, są między innymi skutkiem niskiej inflacji, czy wręcz deflacji, oraz spowolnienia gospodarczego w całej Europie. Jeśli sytuacja się odwróci i  nastąpi ożywienie gospodarcze, czego należy się raczej spodziewać w dłuższym okresie, to w     ślad za tym mogą wzrosnąć stopy procentowe i  stawki WIBOR, a  tym samym raty kredytów hipotecznych zaciąganych dzisiaj.

Naiwnym jest sądzić, że banki w dobie historycznie niskiego WIBORu nie podnoszą marż kredytów, aby zarobić więcej. Dlatego, kiedy w przyszłości WIBOR znacznie wzrośnie, można z doradcą finansowym ⚪⚫⚪ middlers postarać się o refinansowanie kredytu w innym banku, który zaoferuje lepsze warunki. Wcześniej wypada na piśmie poprosić o taki krok swój bank.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Doradca kredytowy Wrocław - middlers
http://middlers.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »