Dom » Budownictwo

Ile kosztuje sprzątanie po gołębiach?

Ile kosztuje sprzątanie po gołębiach?
Zobacz więcej zdjęć »
Spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy budynków rozsądnie gospodarują pieniędzmi, dbając o komfort mieszkańców. Jednym ze sposobów na dodatkowe oszczędności jest rozwiązanie problemu gołębich zanieczyszczeń.

Odświeżenie elewacji zespołu bloków mieszkalnych to kosztowne przedsięwzięcie. Taki remont wykonuje się raz na kilka lat, chyba że do obniżenia estetyki obiektów przyczynia się coś więcej, np. ptasie odchody. Niestety, stada gołębi chętnie zatrzymują się w gęsto zaludnionych osiedlach, gdzie zwabiają je resztki żywności wyrzucane przez mieszkańców lub z okolicznych obiektów przemysłowych. Problem może wydawać się błahy, ale w rzeczywistości oznacza dotkliwe koszty dla budżetu spółdzielni i administracji.

Kupa wydatków

Wg szacunków firmy BirdSystem, uprzątnięcie ptasich zanieczyszczeń z trudnodostępnych miejsc takich jak parapety, dachy, rynny czy gzymsy jest bardzo kosztowne. Kilka tygodni wystarczy by brud doczekał się wręcz kilku warstw i doprowadził nawet do fizycznych szkód budynku. W celu dotarcia do tych miejsc i ich gruntownego wyczyszczenia (co z czasem jest coraz trudniejsze) niezbędny jest podnośnik lub stosowanie technik alpinistycznych.   

Jeśli odświeżenia wymaga również cała elewacja to, zależnie od rozmiarów obiektu, zabiegi porządkowe na pojedynczym budynku pochłaniają kilka tysięcy złotych. W przypadku konserwacji całego osiedla, regularne sprzątanie po gołębiach okazuje się dużym obciążeniem dla budżetu, a co za tym idzie, kieszeni wszystkich mieszkańców. Zważywszy na ogromne obniżenie komfortu mieszkańców, którym przychodzi też często samemu czyścić, np. balkon, warto sięgnąć po rozwiązanie zapewniające ochronę przed taką sytuacją.

,,Spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w BirdSystem, ponieważ jest to tania i skuteczna metoda na odstraszanie gołębi. Dodatkowo, nie godzi w estetykę budynków, system jest praktycznie niewidoczny z poziomu chodnika" - mówi Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem.

Czy odstraszanie gołębi jest drogie?

Ceny za metr BirdSystem wahają się między 17-23zł za m2 zależnie od stopnia zagęszczenia szpilek. Dostępny jest również model BirdSystem Plus zakończony specjalnymi plastikowymi nasadkami. Zważywszy iż jest to rozwiązanie stałe, wiele spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na zainwestowanie w moduły mechaniczne, aby uniknąć konieczności regularnego sprzątania po gołębiach. Ponadto, wskazane jest stworzenie regulaminu lub rozporządzenia, w którym zostanie uregulowana kwestia dokarmiania zwierząt przez mieszkańców, np. poprzez wybranie konkretnego miejsca do dokarmiania lub zakazania go w ogóle. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że dokarmianie ptaków jest dobre wyłącznie w okresie zimowym, kiedy zdobycie pokarmu faktycznie może być dla nich utrudnione, w innym czasie sprzyja to stłumieniu naturalnych instynktów przetrwania ptaków. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BirdSystem
http://www.birdsystem.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »