Technologie » Internet
Indeks cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab dla I połowy 2017 r.
Zobacz więcej zdjęć » |
Indeks ten odzwierciedla zmiany w zachowaniu internautów oraz zagrożenia, na jakie są narażeni. W pierwszej połowie 2017 r. ten wskazywał on na coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych wśród użytkowników, wzrost poziomu zagrożeń online, z jakimi stykają się starsi użytkownicy, oraz spadek liczby osób, których dotknęły zagrożenia, pośród tych chronionych przez rozwiązania bezpieczeństwa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Kaspersky Cybersecurity Index opiera się na wynikach badań online obejmujących użytkowników na całym świecie, przeprowadzanych dwa razy w roku przez Kaspersky Lab. W pierwszej połowie 2017 r. w badaniu wzięło udział 21 081 użytkowników, którzy skończyli 16 lat, z 32 krajów.
Badanie wykazało, że współcześni użytkownicy coraz rzadziej wykorzystują komputery stacjonarne do swojej aktywności online, preferując urządzenia mobilne. Spójrzmy na przykład na pocztę elektroniczną: 78% użytkowników uzyskuje obecnie dostęp do swojego konta pocztowego z komputera, podczas gdy w poprzednim półroczu odsetek ten wynosił 87%. 67% wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne, co stanowi wzrost w porównaniu z 59% w drugiej połowie 2016 r. Odsetek użytkowników, którzy dokonują zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych, zwiększył się do 50% z 41%, podczas gdy odsetek użytkowników kupujących przez internet za pośrednictwem komputerów stacjonarnych zmniejszył się z 80% do 75%. Trend ten został zaobserwowany dla większości rodzajów aktywności online monitorowanych w ramach indeksu.
Ponadto po raz pierwszy od kilku lat średnia liczba urządzeń przypadających na gospodarstwo domowe odnotowała niewielki spadek — głównie na skutek zmniejszenia się liczby komputerów w jednym gospodarstwie domowym. Obecnie średnia liczba urządzeń połączonych z internetem przypadających na typowe gospodarstwo domowe wynosi 6,2, podczas gdy w drugiej połowie 2016 r. było to 6,3.
Jednocześnie zmniejszył się odsetek użytkowników korzystających z ochrony. O ile pod koniec 2016 r. jedynie 39% respondentów nie zabezpieczało wszystkich swoich urządzeń, obecnie do braku jakiejkolwiek ochrony przyznaje się 41% użytkowników. Być może wynika to z faktu, że użytkownicy w coraz większym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, które częściej pozostawiają bez ochrony w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Jest to niebezpieczny trend: użytkownicy urządzeń mobilnych również są narażeni na zagrożenia, a im częściej wykorzystują je do aktywności online, tym wyższe ryzyko.
Bazy danych Kaspersky Lab zawierają informacje o ponad 20 mln szkodliwych obiektów atakujących urządzenia z systemem Android. Obecnie użytkownicy tego systemu są narażeni m.in. na programy ransomware, które szyfrują dane użytkownika w telefonie i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie, szkodliwe oprogramowanie stworzone w celu kradzieży pieniędzy z aplikacji bankowości mobilnej oraz strony phishingowe spreparowane w celu uzyskania nielegalnego dostępu do kont użytkowników, np. na portalach społecznościowych.
W badanym okresie co czwarty (27%) respondent padł ofiarą cyberprzestępczości. Chociaż średni odsetek takich użytkowników zmniejszył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy roku, spadek ten dotyczył jedynie osób, które mają zainstalowane na swoich urządzeniach rozwiązania bezpieczeństwa.
W pierwszej połowie 2017 r. na wyższe ryzyko narażeni byli starsi użytkownicy (w wieku 55 lat i powyżej). O ile w drugiej połowie 2016 r. tylko 12% takich użytkowników wskazało, że stanowiło cel zagrożenia online, w pierwszym półroczu 2017 r. odsetek ten wynosił 19%, z czego większość zetknęła się z jakimś rodzajem szkodliwego oprogramowania.
Niezależnie od wieku czy zawodu nasze cyfrowe życie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na urządzeniach mobilnych — powierzamy im swoje sekrety, pliki, poufne informacje, pieniądze i wiele innych rzeczy. Jednocześnie cyberprzestępcy zmieniają swoje taktyki i coraz częściej atakują platformy mobilne. Dlatego współczesne smartfony i tablety muszą być zabezpieczane w takim samym stopniu jak komputery. Oprócz zabezpieczenia własnych urządzeń ludzie powinni troszczyć się o siebie nawzajem i pomóc znajomym oraz rodzinie praktykować bezpieczne korzystanie z internetu, aby zmniejszyć zagrożenie, na jakie są narażeni — powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab.
Aby stawić czoła tym zagrożeniom i pomóc ludziom chronić urządzenia mobilne, zarówno swoje jak i swoich najbliższych, przed cyberprzestępczością, Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Internet Security for Android. Rozwiązanie to chroni smartfony i tablety przed niebezpiecznymi stronami internetowymi i aplikacjami, zapewnia użytkownikowi prywatność dzięki funkcjom filtrowania połączeń i wiadomości tekstowych, a podczas gdy funkcja ochrony przed kradzieżą strzeże bezpieczeństwa danych użytkownika na wypadek, gdyby urządzenie zostało zgubione lub wpadło w niepowołane ręce.
Indeks cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab jest dostępny na stronie https://index.kaspersky.com.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.
Komentarze (0)