Gospodarka » Przemysł

Innowacyjna gorzelnia z biogazownią w Łanach Wielkich ze zbiornikami Wolf System

Innowacyjna gorzelnia z biogazownią w Łanach Wielkich ze zbiornikami Wolf System
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnich dniach listopada otwarto nowoczesną gorzelnię z biogazownią rolniczą w Łanach Wielkich. Inwestycja oparta jest na pełnej współpracy z grupą producentów rolnych. Inwestorem jest spółka Bio-But Sp. z o.o. należąca m.in. do Pana Władysława Butora.

Zbiorniki do fermentacji substratu w zakładzie w Łanach Wielkich przygotowała śląska firma Wolf System.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nowo otwarta gorzelnia z biogazownią rolniczą w Łanach Wielkich (woj. śląskie, gmina Sośnicowice) jest przedsięwzięciem opartym na ścisłej współpracy z grupą producentów rolnych, których członkiem jest Pan Władysław Butor, prezes spółki Bio-But Sp. z o.o. 

Do produkcji biogazu wykorzystywany będzie obornik i gnojowica, które są produktami ubocznymi hodowli zwierzęcej, oraz wywar pogorzelniany. Surowiec ten pozwala na wyprodukowanie prądu oraz ciepła, które w pełni zabezpieczą produkcję gorzelni. W biogazowni wykorzystywany będzie obornik od 800 sztuk bydła. Dzięki temu do zakładu będzie dostarczanych 40 ton substratu dziennie. Następnie trafi on do specjalnego, ogromnego fermentora, który jest podgrzewany ciepłem wytworzonym w biogazowni, wskutek czego powstaje biogaz, zasilający wytwornicę pary napędzającą gorzelnię. W gorzelni przerabiana jest kukurydza uprawiana w gospodarstwach rolnych grupy producentów. Uzyskuje się z niej alkohol surowy oraz wywar przeznaczony do biogazowni. Z kolei organiczne produkty pofermentacyjne, powstające w trakcie procesu technologicznego, wykorzystywane są jako nawóz do użyźnienia gleby.

Biogazownia w Łanach Wielkich posiada moc 0,5MW i wartość ta wystarczy, by w pełni zaopatrzyć gorzelnię w parę technologiczną. Instalację związaną z produkcją biogazu - zbiornik fermentacji pierwotnej i wtórnej(pierścień w pierścieniu) oraz zbiornik osłonowy zbiornika biogazu wybudowała śląska firma Wolf System. Zbiorniki żelbetowe do przechowywania substratu budowane były od sierpnia do listopada 2010 roku. „Inwestycja prowadzona w Łanach Wielkich to przykład idealnego wykorzystania produktów ubocznych w produkcji rolnej do produkcji biogazu. Ścisła współpraca pomiędzy gospodarstwami rolnymi a gorzelnią z biogazownią to układ, który w pełni wpisuje się w ideę wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Cieszę się, że Wolf System mógł brać udział w budowie tego proekologicznego zakładu" - wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System.

Gorzelnia z biogazownią w Łanach Wielkich to kolejny, obok biogazowni w Kostkowicach oraz niedawno rozpoczętej inwestycji w Rzeczycach, śląski producent biogazu ze zbiornikami od Wolf System. Dalszy rozwój bioelektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł pozwoli zabezpieczyć dostawy zielonej energii w całym kraju. Przykład ze Śląska pokazuje, że powstające lokalnie przedsiębiorstwa produkujące energię w oparciu o ścisłą współpracę z gospodarstwami rolnymi stanowią przyszłość i bezpieczeństwo polskiej energetyki.

Wolf System Sp. z o.o.
ul. Budowlana 17
41-100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 60-53-700
www.wolfsystem.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »