Technologie » Komputery

Inny wymiar pracy i zabawy z technologią MU-MIMO.

Technologia MU-MIMO to rozwiązanie, które pozwala lepiej wykorzystać przepustowość sieci jednak nie poprzez zwiększenie jej mocy. Cała technologia polega na odpowiednim zarządzaniu i gospodarowaniu sygnałem tak, aby dostarczać go jak najefektywniej.

Technologia MIMO czyli Multiple Input Multiple Output, wkroczyła do świata IT wraz z pojawieniem się na rynku standardu IEEE 802.11n. Jej główną zaletą była możliwość zwielokrotnienia szybkości przesyłania danych między takimi urządzeniami, jak routery i punkty dostępowe a urządzeniami końcowymi, z użyciem kilku działających jednocześnie anten.


Screenshot_1.png

Początkowo urządzeniami łączącymi się Internetem były komputery stacjonarne i laptopy. Następnie dochodziły kolejne: konsole do gier wideo, później smartfony, tablety, telewizory, odtwarzacze Blue-Ray oraz urządzenia automatyki domowej. Aktualnie przeciętny dom posiada ponad 8 urządzeń łączących się z Internetem, które wykorzystują go nie tylko do sprawdzenia poczty czy wysyłania wiadomości. Najczęściej korzystamy z Internetu do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, prowadzimy video-rozmowy z przyjaciółmi i rodziną oraz gramy w gry online z konkurentami z całego świata. Co więcej, chcemy to robić w tym samym czasie.

Liczba podłączonych urządzeń oraz ich zastosowań rośnie, a my wciąż wymagamy więcej od naszych routerów. Siedem lat temu, streaming wideo z Internetu do telewizora ledwie istniał. Teraz, ponad 100 milionów gospodarstw domowych na całym świecie korzysta ze streamingu i liczba ta stale rośnie.

Screenshot_19.png

Technologia MU-MIMO zapewnia do 3 razy lepszą wydajność dla wszystkich urządzeń w sieci, ponieważ każde urządzenie posiada priorytet łączenia się z najlepszym sygnałem Wi-Fi. MU-MIMO jest jak bezprzewodowy router dedykowany dla każdego urządzenia w sieci, dzięki czemu wielu użytkowników może podłączyć się w tym w tym samym czasie bez spowalniania sieci.

17 lat temu pierwsza generacja sieci bezprzewodowych 802.11 działająca w paśmie 2,4GHz oferowała maksymalną prędkości połączenia na poziomie 2 Mbps. Pojawiające się kolejno nowe generacje WiFi sukcesywnie podnosiły tą prędkość. Standard 802.11b osiągał 11 Mbps w paśmie 2,4 GHz natomiast 802.11a oferował 54 Mbps w paśmie 5 GHz, 802.11g wkrótce później również pozwalał na 54 Mbps w paśmie 2,4 GHz. Specyfikacja standardu 802.11n zakładała maksymalną prędkość połączenia na poziomie 600 Mbps w paśmie 2,4 lub 5 GHz, ale obecna w tej chwili na rynku generacja urządzeń 802.11n oferuje maksymalnie 300 lub 450 Mbps. Co istotne mogą one bez problemu współdziałać z urządzeniami zgodnymi ze standardem 802.11b wyprodukowanymi w 1999r.

linksys ewolucja.png

Jednym z kluczowym rozwiązań zaimplementowanych w MU-MIMO jest technologia beamforming (formowania wiązki strumienia danych). Punkt dostępowy analizuje swoje otoczenie i „negocjuje” warunki transmisji danych z urządzeniami użytkowników. Wskutek wykorzystania pasma 5 GHz, charakteryzującego się dużą tłumiennością sygnału, ważnym parametrem jest tutaj współczynnik SNR (Signal to Noise Ratio). Im jest większy, tym stabilniejsze i szybsze połączenie można zestawić oraz zminimalizować ryzyko interferencji. Punkt dostępowy kieruje wówczas strumienie danych w stronę określonych użytkowników – zarządza w ten sposób energią radiową – zmieniając fazy sygnału (modulacja 256 QAM), co pozwala wysyłać dane jednocześnie do kilku urządzeń. W standardzie 802.11ac Wave2 do maksymalnie czterech odbiorników.

W 2015 roku na rynku zaczęły pojawiać się pojedyncze urządzenia wspierające standard 802.11ac Wave2. Niektóre bazują na układzie scalonym Quantenna Communications QSR 1000 pozwalającym pracować w układzie 4x4 (cztery jednoczesne strumienie danych). Pomimo tego, że pojawiały się prezentacje routerów z rozwiązaniami technologii MU-MIMO jednak to Linksys jako pierwszy wprowadził do sprzedaży router EA8500, który pozwala pracować w trybie 802.11ac Wave2 4x4 z maksymalną przepływnością 1,7 Gb/s w paśmie 5 GHz i 800 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

pasma kopia.png

Routery dziś wymieniają jedną transmisję bezprzewodową z jednym urządzeniem, a wszystko odbywa się w tym samym czasie. Technologia MU-MIMO pozwala na wiele jednoczesnych transmisji do wielu urządzeń. Dzięki niej możesz przesyłać strumieniowo filmy z Internetu do telewizora i prowadzić wideo-rozmowę z przyjacielem. Każdy może uzyskać własne połączenia Wi-Fi. MU-MIMO umożliwia korzystanie z sieci przez wszystkich domowników bez opóźnienia czy buforowania.

Technologia MU-MIMO — kopia (2).png

Aktualnie rodzina MU-MIMO posiada 6 urządzeń wspierających tę technologię. Wśród nich są routery: WRT3200 ACM, EA7500, EA8500 oraz EA9500, adapter WUSB6100M a także wzmacniacz zasięgu RE7000. MU-MIMO to rozwiązanie, które pozwala lepiej wykorzystać przepustowość sieci jednak nie poprzez zwiększenie jej mocy a odpowiednie zarządzanie sygnałem.Więcej informacji o urządzeniach w technologii MU-MIMO znajduje się na stronie linksys.com oraz linksysblog.pl. Produkty Linksys można nabyć w dobrych sklepach komputerowych w całej Polsce.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Barbara Trepka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »