Firma » Biznes

Inwestycja DM BDM SA w samolot ORKA wchodzi w nowy etap

Inwestycja DM BDM SA w samolot ORKA wchodzi w nowy etap
Zobacz więcej zdjęć »
Polski samolot Orka zyskał inwestora z Chin podczas Forum Gospodarczego w Pekinie. Ten niewątpliwy sukces byłby niemożliwy bez inwestycji finansowych i wsparcia strategicznego ze strony Domu Maklerskiego BDM S.A.

Dom Maklerski BDM S.A. działa na rynku kapitałowym od niemal dwudziestu lat. W tym czasie spółka nie tylko rozwijała swoją ofertę wzmacniając pozycję na rynku, ale również wspiera biznesowe inicjatywy z okolic Bielska – Białej. Flagowym przykładem takiego działania jest aktywne wsparcie prac związanych z budową nowoczesnego, czteroosobowego samolotu EM-11 Orka, zaprojektowanego i wykonanego przez polskich konstruktorów w Zakładach Lotniczych Margański & Mysłowski S.A. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Od samego początku byliśmy przekonani, że projekt EM-11 Orka odniesie sukces, jednak by tak się stało niezbędne było wsparcie finansowe i strategiczne - mówi Jacek Rachel, Prezes Zarządu DM BDM S.A. Angażując się w ten projekt postawiliśmy sobie dwa, kluczowe cele. Pierwszy – uzyskanie niezbędnych certyfikatów EASA, umożliwiających rozpoczęcie seryjnej produkcji maszyny. Drugi – znalezienie nowych rynków zbytu i inwestorów branżowych.  

W drodze do realizacji pierwszego celu

Aby samolot został dopuszczony do seryjnej produkcji musiał uzyskać certyfikat EASA. W tym celu każdy element samolotu, zastosowane rozwiązanie techniczne musiało być dokładnie opisane zgodnie ze standardami EASA, a wytrzymałość konstrukcji sprawdzona w szczegółowych testach technicznych. Wymagało to ze strony konstruktorów dużego nakładu pracy i wsparcia finansowego ze strony udziałowców. 

W tym czasie Zakłady Lotnicze utrzymywały się głównie ze sprzedaży szybowców typu FOX. Gdyby nie wsparcie inwestorów, takich jak DM BDM, nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tak sprawnie procesu certyfikacyjnego, a zakończenie projektu stałoby pod znakiem zapytania – mówi Krzysztof Cebrat, Prezes Zarządu Zakładów Lotniczych Margański&Mysłowski - Udało nam się uzyskać certyfikat dla samolotu i zatwierdzenie dla Spółki jako organizacji projektującej (DOA). Certyfikat oficjalnie potwierdza to, że stworzyliśmy bardzo dobry, konkurencyjny produkt. Proces certyfikacji zakończył się 8 kwietnia 2011 roku.  

Realizacja drugiego celu

Otrzymanie stosownych certyfikatów, potwierdzających najwyższą jakość wykonania oraz bezpieczeństwa nie oznaczało jednak zakończenia projektu. By sprzedać samolot jego konstruktorzy musieli wywalczyć sobie miejsce na rynku zdominowanym przez znane marki. Poszukiwanie pierwszych kupców zajęło ponad pół roku, choć samolot został entuzjastycznie przyjęty przez media, zarówno branżowe jak i ogólnoinformacyjne. 

 W ostatnim kwartale coraz częściej pojawiały się zapytania z całego świata. Jednak to „Umowa Ramowa o Strategicznym Partnerstwie w Dziedzinie Lotnictwa Ogólnego” - która została podpisane 21 grudnia 2011 roku pomiędzy China International General Aviation Industry Group Limited, China Aviation Pioneer Technology (Beijing) Limited) oraz Zakładami Lotniczymi Margański & Mysłowski S.A. i Canada – Poland Business Bridges Corporation - stanowi punkt wyjścia do wieloetapowej i wieloletniej współpracy pomiędzy partnerami zaangażowanymi w proces. Tym samym projekt produkcji samolotu ORKA, w finansowaniu którego od ponad 3 lat uczestniczy DM BDM S.A., pozyskał inwestora strategicznego. Szczegóły współpracy strony omówią podczas pobytu inwestora w styczniu 2012 roku w Polsce, w Bielsku-Białej.” – podkreśla i Jacek Rachel, Prezes Zarządu DM BDM S.A. Dom Maklerski BDM SA od kilku lat konsekwentnie przekształca się ze spółki o charakterze detalicznym w podmiot uniwersalny, jednocześnie przygotowując się do upublicznienia. Stawia na rozwój usług oraz wykorzystanie nowoczesnych kanałów komunikacji, ale także wspiera inwestycje w okolicach Bielska Białej – m.in. produkcję samolotu ORKA.

W ostatnim czasie zintensyfikował działalność w segmencie tzw. Klienta Zewnętrznego i powołał Wydział Obsługi Klientów Instytucjonalnych dedykowany dla tej grupy Klientów. Wydział ten, wspólnie z Wydziałem Bankowości Inwestycyjnej, odniósł w styczniu 2011 duży sukces w plasowaniu oferty Izostalu wśród klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Debiut akcji Izostalu został uznany przez Puls Biznesu za Debiu Roku 2011.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »