Dom » Budownictwo

Jak dbać o marmur?

Jak dbać o marmur?
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu z nas ma w swoim domu elementy marmurowe. Kamień ów jest bardzo efektowny, jednak aby na dłużej zachować jego piękny wygląd, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Oto kilka wskazówek, jak poprawnie zadbać o marmur.

 

 

 

 

Częste czyszczenie

Powierzchnie marmurowe wymagają systematycznego odświeżania. W tym celu co jakiś czas używajmy do ich wyczyszczenia ściereczki nasączonej ciepłą wodą, po czym wycierajmy do sucha. Kilka razy w roku możemy dodać do wody niezbyt mocny detergent.

 

Zachwycający blask marmuru uzyskamy dzięki woskowaniu. Najlepszy będzie do tego nakładany cienką warstwą bezbarwny wosk. Dodatkowo warto użyć specjalnego uszczelniacza, dzięki któremu wszelkie plamy i zabrudzenia uda się zetrzeć zwykłą szmatką.

Konserwacja

Każdy marmur może po pewnym czasie stać się matowy. Mają na to wpływ czynniki atmosferyczne, intensywność użytkowania lub silne detergenty. Możemy jednak sprawić, by odzyskał blask. Wystarczy zakupić specjalny płyn do czyszczenia marmuru.

Jeśli na marmurowej powierzchni pojawiły się zadrapania, należy wypełnić je sproszkowanym tlenkiem cyny albo cyny i ołowiu. Warto także spróbować polerowania szlifierką. W tym celu skorzystajmy z rankingu i wybierzmy te najlepsze szlifierki do delikatnego marmuru. W przypadku głębokich bruzd i uszkodzeń nieoceniona będzie pomoc fachowca.

Usuwanie plam

Poplamiona powierzchnia marmurowa nie jest trudna do wyczyszczenia, ale konieczna jest walka z pokusą szorowania - kamień mógłby się zniszczyć. Dobrym rozwiązaniem jest za to przygotowanie specjalnych roztworów. Rozprowadzamy je bezpośrednio na plamę i trzymamy tam od 1 do 48 godzin, w zależności od jej rodzaju. Dzięki położeniu na wierzchu folii spożywczej roztwór zachowa swoje właściwości bez ciągłego nawilżania środkami chemicznymi.

 

Rodzaje plam:

  • kawa, herbata  - woda utleniona plus parę kropli amoniaku,

  • masło, olej, krem - posypujemy mąką kukurydzianą lub kredą malarską, zmywamy, następnie nakładamy drugi raz i zostawiamy na 24 godziny. Zmywamy detergentem i szmatką albo szczotką. Jeżeli plama nie zeszła, używamy rozpuszczalnika,

  • rdza - płyn do odrdzewiania,

  • napoje owocowe, sok z owoców - ścieramy je jak najszybciej i myjemy powierzchnię ciepłą wodą.


Piękny marmur? To możliwe. Wystarczy o niego odpowiednio dbać, a odwdzięczy się blaskiem i wspaniałym wyglądem na długo.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

henryk.frolena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »