Zdrowie » Dziecko

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?
Zobacz więcej zdjęć »
Nauka samodzielnego jedzenia to duże wyzwanie dla dziecka, a dla rodzica chaos i nieustanny bałagan w miejscu gdzie spożywacie posiłki.

Zanim maluch nauczy się precyzyjnie trafiać do buzi łyżeczką lub właściwie pić z kubka minie sporo czasu, dlatego radzimy uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z kilku prostych rad, które usprawnią tę naukę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na początek  należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które pomogą dziecku samodzielnie jeść,  ochronią jego ubranka przed zabrudzeniem oraz zachęcą malucha do podejmowania prób samodzielnego jedzenia. Ważny jest również czas, który wybieramy na pierwszą lekcję - maluch musi być fizycznie gotowy oraz nie może być głodny (warto wcześniej dać mu trochę mleka, by zaspokoić pierwszy głód), senny ani rozdrażniony.

Dobry nastrój i miła atmosfera

Zapewnij dziecku miłą atmosferę przy jedzeniu. Posiłki mają się dziecku kojarzyć z przyjemnością. Jeśli to jest możliwe, to zasiadajcie do posiłku całą rodziną. Te wspólne chwile przy stole są nieocenione. Podczas pierwszych prób z łyżeczką ważny jest komfort malca. Możesz go posadzić w krzesełku do karmienia, które zajmuje niewiele miejsca a dla dziecka jest idealnym i wygodnym rozwiązaniem.

-  Przed wyborem krzesełka warto zwrócić uwagę, na jego konstrukcję oraz to, z jakich materiałów jest wykonane. Ważne jest też to, do jakiego wieku dziecko może korzystać z takiego krzesełka. Warto więc wybrać takie, które ma możliwość regulacji wysokości, albo składa się z siedziska i stolika - wyjaśnia Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo. - Krzesełko rosnące z dzieckiem to świetny wybór na lata - dodaje.

Śliniak z rękawkami

Kolejnym ważnym punktem jest zaopatrzenie się w kilka śliniaków, które ochronią ubranko dziecka przed zabrudzeniem. Mogą to być klasyczne śliniaki, ale warto na pierwsze przygody z samodzielnym jedzeniem wybrać taki, który posiada rękawki lub posiadający wyprofilowaną kieszonkę w którą wpada wszystko to co maluch zgubił z łyżeczki.

Pierwsza zastawa

Dziecko, uczące się samodzielnego jedzenia powinno mieć własną miseczkę, talerzyk i kubek dostosowany do wieku i umiejętności malucha. Wybierzmy te, wykonane z nietłukących się tworzyw dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Natomiast sztućce powinny być odpowiednio wyprofilowane, by dziecko mogło nimi swobodnie się posługiwać.

Czy dziecko może jeść rączkami?

Na początku nie zabraniaj jeść dziecku rączkami. Podaj do jedzenia coś, z czym maluch łatwo sobie poradzi, np. obrane jabłko, kawałek sera, kanapkę itp. Małe sukcesy zachęcą go do podejmowania dalszych, bardziej skomplikowanych prób w nauce jedzenia. Do wszystkiego podchodź z humorem, by pokazać dziecku, że nawet jak coś mu się nie uda, może spróbować jeszcze raz, a jedzenie samemu przy pomocy łyżeczki czy widelczyka to doskonała zabawa.

Lekcja pierwsza

Przygotuj maluszkowi posiłek (kaszkę, zupkę albo przecier owocowy), załóż mu śliniaczek i usadź wygodnie. Następnie nałóż na łyżeczkę niewielką ilość pokarmu  i zachęć dziecko, by otworzyło usta - może naśladować twoje wskazówki.  Ważne, by przez cały czas łyżeczka była poziomo, w jednej pozycji - dopóki znajduje się w buzi dziecka, nie obracaj jej wypukłością do góry. Na pierwszą próbę wystarczy kilka łyżeczek jedzenia, chyba że maluszkowi spodobał się nowy sposób karmienia i jest gotowy na więcej, wówczas można zwiększyć porcję.

Gdy opanujecie jedzenie łyżeczką, nadchodzi czas na naukę samodzielnego jedzenia. Zazwyczaj większość niemowląt gotowa jest na to między 9.  a 12. miesiącem życia, co można poznać po tym, że dziecko samo zaczyna sięgać po łyżeczkę i wkładać ją do buzi. Na początek stawiaj przed nim niewielkie porcje, daj dziecku do ręki łyżeczkę, i próbujcie jeść na dwie ręce, z dwóch miseczek - z jednej karmisz malca, z drugiej je on sam. Po około dwóch-trzech tygodniach, takiej nauki większość dzieci zazwyczaj gotowa jest na samodzielne jedzenie.

 Bezpieczeństwo podczas karmienia

- Pasy bezpieczeństwa  to obowiązkowy element każdego krzesełka do karmienia, który zapewnia dziecku bezpieczny posiłek i sprawia, że nie musisz się martwić o wypadnięcie malca z siedziska czy wiercenie się podczas posiłku. To szczególnie ważne już od pierwszych prób nauki samodzielnego jedzenia. Najlepsze są te regulowane (można zmieniać ich wysokość i dopasować do wzrostu dziecka) i pięciopunktowe  -  dodaje Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo

Dodatkowym elementem wybranych krzesełek jest możliwość demontażu blatu, dzięki czemu krzesełko można dosunąć do stołu, kiedy malec jest już na tyle duży, by jeść to samo co rodzice. Wreszcie blat powinien być na tyle duży, by siedzący na krzesełku malec mógł przy nim np. rysować, co pozwoli wykorzystać mebelek również do innych celów.

Zabawa też ważna podczas jedzenia

Nie wpychaj na siłę łyżeczki do ust dziecka. Jeśli pierwsza próba podania nowego jedzenia nie powiodła się odczekaj parę dni, potem spróbuj ponownie. Pozwól dziecku także na odrobinę zabawy podczas jedzenia. Może i maluch więcej rozchlapie, niż zje, będzie rozmazywał po stole, wywracał talerzyk, zrzucał smakołyki na podłogę. Ale nie znaczy to wcale, że nie nauczy się właściwego zachowania przy stole. Warto dać mu trochę czasu i swobody  na przyswojenie tej nauki.

Więcej na www.lionelo.pl

Rekomendowane krzesełka do nauki samodzielnego jedzenia:

  • KrzesełkoLinn - http://lionelo.com/shop/krzeselko-linn/
  • Krzesełko Milan - http://lionelo.com/shop/krzeselko-milan/


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Lionelo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »