Firma » Finanse

Jak oszczędzać na przyszłość?

Ponad 80% Polaków deklaruje, że są odpwiedzialni finansowo. Nadal jednak niewiele osób odkłada pieniądze na przyszłość. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ING Życie, co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce nie posiada żadnych oszczędności.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwalają na systematyczne gromadzenie pieniędzy na przyszłość. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są lokaty bankowe. Ich minusem jest jednak konieczność wpłaty dużej sumy pieniędzy na samym początku, brak możliwości dodatkowych dopłat oraz krótki okres inwestowania. Innym rozwiązaniem są natomiast produkty ubezpieczeniowe oraz emerytalne, które pozwalają na systematyczne wpłaty nawet małych kwot oraz inwestowanie długoterminowe. Czym się one charakteryzują i w jaki sposób pozwalają na odkładanie pieniędzy?

 

Ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi

Jedną z dostępnych na rynku form oszczędzania są ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (z UFK). Dzięki nim możemy zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę ubezpieczeniową, a jednocześnie inwestujemy oraz, w przypadku dodatniej stopy zwrotu, pomnażamy własne pieniądze. Kupując ubezpieczenie sami wybieramy, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ubezpieczenie a jak dużo chcielibyśmy zainwestować i w jakie fundusze inwestycyjne (o niskim czy wysokim ryzyku). Przykładem takiego ubezpieczenia jest „Sposób na Przyszłość” oferowany przez ING Życie, który bardzo precyzyjnie pozwala zaplanować sposób inwestowania oraz zabezpieczenie siebie i najbliższych w razie wypadków, chorób lub śmierci.

 

„Zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia na życie z UFK, należy pamiętać, że jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć najbliższych oraz gromadzić i pomnażać kapitał. Warto również wspomnieć, że podobnie jak w przypadku oferty funduszy TFI, inwestowanie w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe może wiązać się z ryzykami. Zarządzający funduszami nie gwarantują bowiem realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego” – tłumaczy Bogusława Szyszka-Orłowska, Kierownik ds. Grupy Produktów w ING Życie.

 

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Inną formą oszczędzania na przyszłość jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) prowadzone w ramach III dobrowolnego filara systemu emerytalnego. Odkładanie pieniędzy polega tutaj na systematycznym wpłacaniu składki na rachunek IKE. Zysk, który osiągniemy z tytułu ich gromadzenia i inwestowania jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Corocznie na IKE możemy jednak wpłacić nie więcej niż ustalany limit ogłaszany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W 2011 roku można wpłacić na IKE maksymalnie 10 077 złotych. Wypłata pieniędzy z rachunku bez podatku Belki następuje po przejściu na emeryturę. Istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych na IKE pieniędzy, przed przejściem na emeryturę, jednak w takim przypadku uzyskany dochód zostanie obciążony 19% podatkiem.

Produktami finansowymi pozwalającymi na systematyczne oszczędzanie pieniędzy na przyszłość powinni zainteresować się wszyscy, którzy chcą sami zgromadzić dodatkowe pieniądze na przyszłość. Dzięki długiemu okresowi inwestowania można zyskać najwięcej, a odkładanie nawet niewielkich kwot, za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może zaprocentować sporym zyskiem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Multi_Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »