Firma » Finanse

Jak pożyczają Polacy?

Czy Polacy zadłużają się częściej niż przedstawiciele innych narodowości? Jak wypadamy na tle pozostałych krajów europejskich?

Badania pokazują, że chociaż zazwyczaj spłacamy swoje długi w terminie, w dalszym ciągu brakuje nam wystarczającej edukacji finansowej.

Banki na pierwszym miejscu

Według badania “Diagnoza społeczna 2015” najczęściej zadłużamy się w bankach (pochodzi z nich ok. 95% wszystkich zobowiązań gospodarstw domowych). Pozostałe 5% to zobowiązania, pochodzące ze źródeł pozabankowych: SKOK-ów, firm pożyczkowych, pośredników ratalnych oraz od osób indywidualnych. Jednocześnie, jak pokazuje raport Związku Firm Pożyczkowych, Polacy z każdym rokiem coraz chętniej sięgają po pożyczki krótkoterminowe, które zaciągają przez Internet. ZFP szacuje, że w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku pożyczyliśmy w ten sposób ok. 500 mln złotych.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nowe prawo

Rynek produktów pozabankowych, w szczególności tzw. chwilówek nie jest w Polsce szczegółowo monitorowany, dlatego trudno jednoznacznie ustalić, ile osób korzysta z pożyczek krótkoterminowych. Sytuacja może ulec zmianie w tym roku, ponieważ od marca obowiązuje znowelizowana ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zmienione prawo umożliwia Komisji Nadzoru Finansowego przeprowadzenie kontroli w przypadku, gdy działania firmy pożyczkowej będą budzić zastrzeżenia.

Dodatkowo wszystkie instytucje pozabankowe będą musiały działać jako spółki akcyjne lub spółki z o.o. Warto mieć na uwadze, że rynek polski (wraz z czeskim) jako jeden z nielicznych w Europie nie posiadał dotychczas ścisłych regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania firm pożyczkowych.

Podejście do zadłużenia zależy od narodowości

Przyglądając się Polsce na tle pozostałych krajów europejskich, widać różnice nie tylko w przepisach, lecz również w naszej postawie do zadłużenia. Pierwsze badania porównawcze, dotyczące sposobu myślenia o zadłużeniu przez mieszkańców Polski, Czech i Rumunii przeprowadziła firma Kruk. Uzyskane wyniki są dość zaskakujące.

O ile Czesi i Polacy podchodzą do problemu zadłużenia w sposób racjonalny, o tyle  mieszkańcy Rumunii w większości wskazują, że główną przyczyna popadania w długi są nieszczęśliwe zdarzenia losowe.

W Czechach popularne są tzw. rychlé půjčky, które można wygodnie wziąć przez internet.

Jednocześnie tylko 6% respondentów z Rumunii przyznało, że zadłużenie może być wynikiem błędnego określenia swoich możliwości finansowych. Lepsza edukacja finansowa oraz przejrzyste zasady określające status firm pożyczkowych to najlepszy sposób, aby zadłużać się świadomie i bezpiecznie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »