Dom » Wnętrza

Jak przedłużyć życie materaca?

Jak przedłużyć życie materaca?
Zobacz więcej zdjęć »
Szybkie zużywanie się materaca jest częstym problemem, z jakim borykają się kupujący. Powodem są zwykle mało wytrzymałe tworzywa wykorzystane w produkcji niektórych materacy oraz niewłaściwe użytkowanie. Można temu jednak zaradzić.

Dobry stan materaca zależy od kilku czynników, które trzeba uwzględnić, jeśli chcemy, aby raz zakupiony służył nam długo. Firma Visby produkująca materace do sypialni podpowiada, co zrobić, aby utrzymać materac w dobrym stanie przez wiele lat.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rodzaj materaca ma znaczenie
Materace mogą być wykonane z różnych tworzyw, które w zależności od ich jakości są bardziej lub mniej trwałe. Jeszcze niedawno sprężyny pokryte cienką warstwą pianki po pewnym czasie zaczynały wystawać. Obecnie stosowane pianki są na tyle wytrzymałe, że na to nie pozwalają.
- W produkcji materacy piankowych stosuje się najwyższej jakości materiały, jak maty kokosowe czy pianki poliuretanowe, które nie tylko utrzymują zamknięte wewnątrz sprężyny na swoim miejscu, ale również doskonale dostosowują się do sylwetki śpiącego, zapewniając mu wygodę - informuje Mariola Kacprzak z firmy Visby.

Niektóre rodzaje pianek wypełniających materac są bardziej podatne na odkształcenia. W wyniku tego mogą się coraz bardziej zapadać i stawać się coraz cieńsze. Na tak zużytym materacu trudno będzie porządnie się wyspać. Jeśli mamy wątpliwości, czy materac piankowy będzie odpowiedni, możemy zdecydować się na materac lateksowy, który nie ulega trwałym odkształceniom i dopasowuje się do kręgosłupa, dając mu także dobre podparcie. Dla niektórych jego minusem może być jednak gorsza wentylacja. Utrzymanie w dobrym stanie tego rodzaju materaca wymaga podjęcia dodatkowych kroków.


Stelaż gwarancją dobrego przepływu powietrza
Materac jest tym elementem wyposażenia sypialni, w którym mogą gromadzić się bakterie i wilgoć. Mają one szkodliwy wpływ nie tylko na dobrą kondycję materaca, ale także na stan zdrowia odpoczywającej na nim osoby. Duże ilości potu wydzielane przez człowieka podczas snu są wchłaniane przez materac. Jeśli ten jest położony na zwykłej płycie lub bezpośrednio na podłodze, wilgoć znajdująca się w środku nie ma ujścia. Dlatego tak istotna jest rola odpowiedniego stelaża. Dzięki szczeblom umieszczonym co kilka centymetrów materac jest wentylowany, a wilgoć, bakterie i zanieczyszczenia mogą wydostać się na zewnątrz. Na tak wietrzonym materacu można spać bez obaw.

Dodatkowe akcesoria
Pokrowiec na materac to jeden z niezbędnych, a często pomijanych elementów. Jeśli jest odpowiednio wykonany, daje dodatkowe zabezpieczenie przed bakteriami.
- Pokrowce Visby, które można dokupić do materaca, zawierają niewielką ilość ekstraktu aloesowego, który działa bakteriobójczo i ochrania materac przed zanieczyszczeniami. Taka bariera między naszym organizmem a materacem zapewnia zdrowe i higieniczne warunki do spania - mówi Mariola Kacprzak.

Jeśli zdarza nam się jeść w łóżku, pokrowiec chroni materac także przed wylanymi napojami czy okruszkami jedzenia, które mogą zostawić plamy. Po zabrudzeniu wystarczy pokrowiec zdjąć i wyprać w pralce.

Poza wilgocią i nieczystościami częstym problemem są pozostające na materacu wgniecenia. Im także można zapobiec. W tym celu stosuje się miękkie nakładki, które ułożone na materacu amortyzują siłę nacisku. Wówczas można się na nim wylegiwać bez końca...

Nie trzeba wiele, aby zapewnić materacowi dłuższą żywotność. Wystarczy pamiętać o kilku przydatnych akcesoriach i odwracaniu materaca na drugą stronę co pół roku, a w przypadku materaca dla dwóch osób, przekręcać go o 180 stopni raz na dwa miesiące.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LET_PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »