Rozrywka » Przyroda

Jak „rozmawiać” trzeba z psem? Zasady pierwszego kontaktu z zagubionym zwierzęciem

Jak „rozmawiać” trzeba z psem? Zasady pierwszego kontaktu z zagubionym zwierzęciem
Zobacz więcej zdjęć »
Lato, zbliżające się wakacje, to okres kiedy do schronisk trafia więcej niż zazwyczaj zwierzaków. Część z nich została porzucona, a część zagubiła się lub uciekła. Nie powinniśmy zostawić go bez pomocy. Jak zrobić to w sposób właściwy, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo.

Coraz częściej słyszy się o porzuconych psach, których właściciele pozbyli się, bo nie mieli co z nimi zrobić w czasie wakacji. Jest to jeden z najdramatyczniejszych scenariuszy, jakie może przytrafić się psu. Zdarza się jednak i tak, że właściciele zabierają psa ze sobą na wakacje, ale biegając na spacerze w nowym otoczeniu, lub przestraszone hałasem, zwierzę zbytnio się oddali i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej do domu. Co jeśli spotkamy takiego futrzaka? Błąkającego się psa nie powinniśmy zostawiać bez pomocy. Rozumiem, że nie znając go możemy obawiać się czy nie zrobi nam krzywdy. Musimy wiedzieć jak do takiego zwierzęcia podejść, aby zyskać jego zaufanie – tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

4 złote zasady

Nie każdy z nas jest przyzwyczajony do obcowania ze zwierzętami. Bywa, że jeśli nie mamy żadnego w domu, nie rozumiemy języka zwierząt, nie wiemy jak się wobec nich zachować. Widząc błąkającego się psa, mamy prawo obawiać się do niego podejść. Należy pamiętać również o tym, że zagubione zwierzę będzie reagowało i zachowywało się inaczej niż zazwyczaj. Będzie przestraszone, co może skutkować agresją. Aby pomóc psu a jednocześnie nie narażać siebie na niebezpieczeństwo, warto kierować się 4 prostymi zasadami.

·         Dajmy psu czas na poznanie nas.

Nie podchodźmy do niego gwałtownie. Lepiej usiąść w pobliżu, jeśli jest taka możliwość, lub kucnąć. Zachęćmy psa do podejścia do nas mówiąc do niego łagodnie. Jeśli podejdzie dajmy mu się powąchać. Niech poczuje się w naszym towarzystwie bezpiecznie, spokojnie.

 

·         Nigdy nie stójmy na wprost psa i nie patrzmy mu prosto w oczy.

Może to odebrać, jako zagrożenie z naszej strony i również zareagować agresywnie.

 

·         Nie pochylajmy się nad psem.

Najlepiej stanąć do niego lekko bokiem nie tracąc go z pola widzenia. Jeśli piesek jest mały możemy koło niego kucnąć. 

 

·         Nie głaszczmy psa na początku po głowie.

Pierwszy dotyk powinien być pod brodą w okolicach policzka. Jest to dla psa najbezpieczniejsze miejsce. Stamtąd możemy przesunąć dłoń w okolice szyi, aby odszukać obrożę i przyczepioną do niej zawieszkę z numerem identyfikacyjnym psa i numerem telefonu, pod którym należy zgłosić jego odnalezienie.

Jeśli już uda nam się bezpiecznie nawiązać kontakt z psem, możemy sprawdzić czy na obroży znajdują się dane, pozwalające odnaleźć właściciela, np. numer telefonu lub numer identyfikacyjny psa. Jeśli pies posiada taką zawieszkę, następne kroki są proste – należy skontaktować się z właścicielem. Jeśli nie ma, najlepiej zadzwonić do straży dla zwierząt lub straży miejskiej.

Aby zagubiony psiak bezpiecznie trafił z powrotem do domu, firma Bayer postanowiła zorganizować akcję „Bezpieczny futrzak”. Dzięki niej właściciel otrzymuje pomoc w razie zaginięcia pupila.

„Bezpieczny futrzak”

Jak zgłosić psa do akcji i zyskać dla niego bezpłatne zabezpieczenie? Zasady są proste. Właściciel futrzaka musi wziąć udział w konkursie fotograficznym „Jak chronisz swojego futrzaka z Foresto”. W tym celu należy zamieścić zdjęcie pupila na stronie www.zdrowyfutrzak.pl w zakładce „Konkurs” i wypełnić formularz kontaktowy. Nagrodą jest 8-mio miesięczny pakiet „Bezpieczny futrzak”. Dane psa zostaną zamieszczone w bazie i zostanie mu nadany unikalny numer. Zawieszka z tym numerem zostanie następnie przesłana do właściciela futrzaka a pakiet bezpieczeństwa aktywowany. Zamieszczony na zawieszce unikalny, 6-cyfrowy numer identyfikacyjny, pozwoli na szybkie rozpoznanie zaginionego futrzaka. Należy jednak pamiętać, aby niezwłocznie przymocować medalik do psiej obroży lub szelek.

W razie zaginięcia pupila abonament „Bezpieczny Futrzak” umożliwia szybką identyfikację „uciekiniera” oraz kontakt z właścicielem. Osoba, która znalazła samotnie błąkającego się czworonoga, musi jedynie zadzwonić pod numer telefonu, znajdujący się na zawieszce i podać znajdujący się na nim numer identyfikacyjny. Centrum alarmowe działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Abonament „Bezpieczny futrzak” zapewnia nie tylko bezpieczny i szybki powrót pupila do rąk właściciela, ale również nagrodę finansową dla znalazcy oraz pierwszą pomoc weterynaryjną dla zwierzęcia, jeśli tylko jest potrzebna. 

 

Więcej informacji nt. akcji „Bezpieczny Futrzak” można znaleźć na stronie www.zdrowyfutrzak.pl w zakładce „Konkurs”.

Andrzej Kłosiński - Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska, wykładowca COAPE Polska i COAPE UK. Mgr psychologii, absolwent KUL, dyplom 1988. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem dr Petera Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji na temat terapii zachowania zwierząt towarzyszących (m.in. Magazyn Weterynaryjny, Weterynaria Po Dyplomie). Współprowadzący program „Klinika zdrowego chomika” w Radio Kraków (2011-2013), ekspert i komentator wydarzeń związanych ze zwierzętami w programach telewizyjnych i radiowych (TVN24, Polsat, TVP2, PR Trójka, PR Program 1, RDC).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Flywheel

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »