Technologie » Komputery

Jak rozwiązać problem głośnego komputera?

Jak rozwiązać problem głośnego komputera?
Zobacz więcej zdjęć »
Może doprowadzić do szału. Ale uwaga: wyciszanie komputera wcale nie jest proste. O co w tym wszystkim chodzi?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Są tacy, których do szału doprowadza umiarkowany nawet szum. I są takie urządzenia, które nie potrafią po prostu pracować cicho. Komputery nie są tutaj wyjątkiem. Na szczęście można je wyciszyć. 

Skąd bierze się hałas w komputerze?

Dla sprzętu elektronicznego, a komputerów w szczególności jednym z głównych wrogów jest ciepło. Podzespoły, z których składa się urządzenie pracując nagrzewają się do wysokich temperatur. Gdyby nie układy chłodzenia bardzo szybko dochodziłoby do awarii komputera. Jednak wentylacja, która ma służyć eliminacji groźnego ciepła powoduje hałas. To właśnie on najczęściej przeszkadza użytkownikom komputerów. 

Przykładowo, zasilacz komputerowy chłodzony jest nierzadko przez aż dwa wentylatory. Dodatkowo urządzenia chłodzące znajdują się w obudowie oraz przy procesorze. Uciążliwe mogą być układy obniżające temperaturę karty graficznej. 

Oprócz wentylatorów użytkownikom komputerów przeszkadzać może także praca dysku twardego oraz wpadająca w rezonans obudowa. Zdarza się, że nieprzyjemny dźwięk dochodzi z napędów optycznych (na płyty DVD). 

Wyciszanie popularnymi sposobami

W większości przypadków, na szczęście, ani hałas nie jest tak uciążliwy, ani wrażliwość użytkowników tak duża. Ponieważ jednak zdarza się, że odgłosy dochodzące z wnętrza urządzenia są irytujące, pojawia się potrzeba rozwiązania problemu. Wyciszanie komputera to cały zestaw czynności z jednym, konkretnym efektem. Które są najpopularniejsze? 

Należy do nich niewątpliwie zmniejszanie prędkości obrotowej wentylatorów. Z reguły przez obniżenie napięcia zasilania. Na przykład, z 12 V na 7 V. Ci, którzy nie znają się na elektryce mogą korzystać z gotowych regulatorów. Kolejną metodą jest wykorzystanie mat wygłuszających. W tym przypadku na wewnętrznych ścianach obudowy komputera umieszcza się przygotowane wcześniej maty. Daje to taki efekt, jak wyciszenie np. samochodu z wykorzystaniem podobnych sposobów. Ale uwaga: może się zdarzyć, że temperatura wewnątrz wzrośnie, a więc potrzeba będzie bardziej wydajnej pracy wentylatorów. 

Oprócz dwóch wyżej wymienionych sposobów wykorzystywane są także specjalne gadżety, takie jak pochłaniacze drgań. Tyle, że w ich przypadku wyciszenie komputera nie jest raczej zbyt duże. 

Czy można wyciszyć jeszcze bardziej?

Ci, dla których proste metody to za mało, mogą pobawić się w bardziej zaawansowane wyciszanie komputera. Jednym ze sposobów jest chłodzenie wodne. Żeby je zastosować, trzeba po prostu kupić specjalne urządzenie, które niejako zastąpi wentylator. Wadą tej opcji jest jej cena. Z reguły dobry moduł kosztuje około tysiąca złotych. 

Jest jeszcze chłodzenie pasywne, które polega na obniżaniu temperatury bez wykorzystania wentylatorów. Ale ta opcja jest jeszcze droższa niż chłodzenie wodne. Wymaga użycia specjalnych podzespołów, w tym procesorów. W normalnych warunkach nie ma szans na zastosowanie tego podejścia. 

Na co uważać?

Niezależnie od tego, jaką metodę na wyciszanie komputera się wybierze, trzeba bardzo uważać, żeby nie przedobrzyć. Chłodzenie sprzętu nie jest przecież czczą fanaberią producentów, ale działaniem, które ma konkretny cen. 

Przykładowo, nie da się zwykle połączyć wysokiej wydajności komputera z cichą pracą. Przeciwnie, im większe wyciszenie, tym wolniejsza praca komputera. Wyjątkiem jest chłodzenie wodne. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s4ww

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »