Technologie » Internet

Jak uniknąć oszustw rezerwując letnie wakacje

W miarę jak państwa na całym świecie łagodzą ograniczenia związane z podróżowaniem, coraz więcej osób zaczyna planować długo wyczekiwane letnie wakacje. Jednak na konsumentów korzystających z rezerwacji online czyhają pułapki zastawiane przez hakerów.

Po miesiącach obowiązania ścisłego dystansu społecznego i ograniczeń pandemicznych ludzie potrzebują relaksu w nadmorskiej wilii bądź domku nad malowniczym jeziorem. Wiele osób poszukuje wakacyjnych ofert w Internecie, gdzie można trafić na oszukańcze serwisy używające nazw znanych firm i biur podróży. Obok opisów bardzo często pojawiają się prawdziwe zdjęcia skradzione z oficjalnych stron internetowych. Wstępna lektura fałszywej witryny lub platformy początkowo nie wzbudza żadnych podejrzeń u klienta. Jednak bardziej rozważnych internautów powinny zastanowić niskie ceny za wypoczynek w popularnych miejscach, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

 

Rezerwując letnie wakacje należy uważać na fałszywe e-maile, telefony, nieprawdziwe strony internetowe i posty w mediach społecznościowych reklamujące oferty specjalne i wyszukiwarki - przestrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.

 

Znaki ostrzegawcze o fałszywych rezerwacjach i ofertach wakacyjnych

 

Oszuści dysponują szerokim arsenałem środków pozwalających wprowadzić w błąd internautów poszukujących ofert wakacyjnych.  Bitdefender przygotował kilka porad, które mogą uchronić przed rezerwacją na fałszywej witrynie pobytu wakacyjnego. Jeżeli wystąpi któryś z poniższych czynników, to należy zachować szczególną ostrożność.

 

 

1.                  Jeśli obiekt wymaga płatności przelewem bankowym - używaj podczas rezerwacji tylko karty kredytowej, aby ułatwić odzyskanie pieniędzy.

2.                  Ceny zbyt dobre, aby były prawdziwe - przed podjęciem decyzji o rezerwacji, sprawdź ceny podobnych ofert w okolicy, w której planujesz się zatrzymać.

3.                  Kaucja bezzwrotna – wiele fałszywych stron internetowych oferuje jedne z najniższych cen na rynku i prosi o wpłacenie bezzwrotnej kaucji przed przyjazdem. W rzeczywistości nieruchomości nie istnieją, a klienci zostają bez noclegu i pieniędzy.

4.                  Zduplikowane oferty dla tej samej nieruchomości znajdują się na wielu stronach internetowych, część z nich zawiera inny opis adresu lub zdjęcia – przed dokonaniem rezerwacji przeprowadź wyszukiwanie w Google i zapoznaj się ze szczegółami nieruchomości, dopasowując obrazy w reklamach do tych na oficjalnej stronie internetowej.

5.                  Nie otrzymano potwierdzenia rezerwacji, rachunku ani umowy.

6.             Kalendarz dostępności obiektu nie jest aktualizowany po dokonaniu rezerwacji.

 

Źródło: marken.com.pl;bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »