Zdrowie » Medycyna

Jak walczyć z chorobą refluksową przełyku?

Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem często pojawiającym się w populacji, dotyka około 20% ludności krajów rozwiniętych. Choroba ta polega na cofaniu się treści żołądka, kwasu solnego oraz enzymów trawiennych do przełyku, co powoduje uczucie pieczenia i podrażnienia.

Inne skutki tej przypadłości mogą obejmować chrypkę, suchy kaszel, ból górnej części brzucha, a nawet ubytki zębów. Choroba refluskowa wynika z osłabienia napięcia zwieracza dolnego przełyku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czynniki przyczyniające się do powstania refluksu obejmują:

  • otyłość;
  • okres ciąży;
  • przepuklinę żołądka;
  • zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, stosowanych na nadciśnienie czy choroby płuc.

Refluks przełykowo-żołądkowy może również pojawić się w przebiegu niektórych schorzeń takich jak: cukrzyca, stwardnienie skóry, zaburzenia hormonalne czy alkoholizm.

Jeśli choroba refluksowa ma ostry przebieg, wówczas może dochodzić do krwawień z przełyku, utraty masy ciała lub zwężenia przełyku (tzw. przełyk Baretta), które jest już stanem przednowotworowym. Dlatego ważne jest prawidłowe diagnozowanie tego schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniej kuracji.

Przy podejrzeniu choroby refluksowej lekarz rodzinny powinien skierować pacjenta na badanie gastroskopii, podczas którego wsuwa się aparat do gardła, przełyku, żołądka i dwunastnicy, a następnie pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po badaniu pacjent może od razu wrócić do domu.

Jeśli gastroskopia potwierdziła podejrzenie choroby refluksowej przełyku, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia. Lekarz najczęściej zaleca kurację farmakologiczną polegającą na zażywaniu preparatów zobojętniających odczyn soku żołądkowego, zmniejszających jego wydzielanie oraz zwiększających napięcie zwieracza dolnego przełyku. Takie leki to np.: Anesteloc Max, Riflux czy Polprazol Max.

Oprócz leków warto wprowadzić zmiany w diecie, jeść często małe posiłki, unikać kawy, mocnej herbaty, czekolady, tłustych potraw, cytrusów i napojów gazowanych. Ostatni posiłek powinien być spożywany najpóźniej trzy godziny przed snem. Osoby cierpiące na nadwagę powinny zrzucić zbędne kilogramy, aby wspomóc organizm w walce z chorobą refluksową. Warto również zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Pomocne jest także spanie z głową uniesioną nieco wyżej od reszty ciała, podpartą np. dodatkową poduszką.

Walce z refluksem sprzyja również rezygnacja z ciasnych ubrań i pasków.

Jeśli powyższe rady oraz leczenie nie okażą się skuteczne, wówczas lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny w formie laparoskopowej. Po jego zakończeniu pacjent niestety nadal musi kontynuować kurację farmakologiczną.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »