Firma » Biznes
Jak ważne są mediacje w firmach rodzinnych?
Gdy życie zawodowe miesza się z prywatnym, często trudno jest pogodzić różne role. Wramach sukcesji w firmach rodzinnych ważna jest więc mediacja, która odbywa się w kilku obszarach: między członkami rodziny (np. między małżonkami, międzydziećmiirodzicami,międzyrodzeństwem),aletakżemiędzyprzedsiębiorcąikontrahentami, czy też między właścicielem firmy i pracownikami
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Mediacja jest metodą rozwiązywania sporów, w której uczestniczy bezstronny i neutralny mediator, którypomagastronomkonfliktuwokreśleniuwspólnychinteresówikwestiidodyskusji. Chodzi zatem o umożliwienie komunikacji, która doprowadzi do konsensusu.
Mediacja jest szczególnie ważna w procesie przeprowadzenia sukcesji w firmie rodzinnej – zauważadr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX.Proces ten wymaga zaangażowania wszystkich najważniejszych interesariuszy, w szczególności nestora, sukcesora, ich współmałżonków oraz pozostałychdzieci,któreniemająprzejąćbiznesu.Łatwosobiewyobrazić,jakbardzotasytuacjamoże być skomplikowana, gdy mamy wielu kandydatów na to samo stanowisko, gdy do głosu dochodzą emocje wynikające z oczekiwań i rozczarowań. Tymczasem sukcesja wymaga działania w warunkach win-win.Zawsze,gdyktokolwiekbędziemiałwrażenie„przegranej",processukcesjijestskazany na niepowodzenie. Z tego powodu tak ważne jest, aby "wyczyścić przedpole" i pozyskać wszystkie te osoby do współpracy.
Mediacja polega więc na doprowadzeniu spornych kwestii do końca i uporządkowaniu spraw związanychztym,cosiękomunależyidlaczego.Ztymzadaniemnajlepiejporadząsobie nieosobyzrodziny,leczekspercizewnętrzni,wyspecjalizowani wzakresiefirmrodzinnych–stwierdza MałgorzataRejmer.Takimekspertombędziepoprostuowielełatwiejwejśćwrolęmediatorówmiędzy stronami,zachowaćobiektywizmwoceniesytuacjiizaproponowaćrozwiązania,którechroniąinteresy każdej ze stron.
Projektsukcesjiwymagamediacjijużnaetapiewdrożeniowymidotyczyustaleniapodziałuinteresów między właścicielem firmy a jego kontrahentami, głównymi wierzycielami (np. bankami, firmami leasingowymi) i pracownikami. Wszystkie te podmioty mają prawo wiedzieć, czemu służą planowane zmianywbiznesieirozumieć,żetedziałanianiesłużypogorszeniuichsytuacji,tylkowręczprzeciwnie, polepszeniu – wyjaśnia ekspertka i pokazuje to na prostym przykładzie osoby, która prowadzi biznesw formie JDG.Śmierć takiego przedsiębiorcywywoła lawinę problemów dla wszystkich, którzy mieliz nim relacje biznesowe - od zamknięciafirmy, poprzez ryzyko braku spłaty kredytów, aż po utratę miejsc pracy, itp. Tymczasem zmiana formy prawnej w procesie reorganizacji przygotowującej przedsiębiorstwodoprocesusukcesji,spowoduje,żefirmastaniesię"nieśmiertelna"iprzejęciejejprzez przygotowanego do tego zadania następcyprawnego, nie będzie skutkować tymi negatywnymi konsekwencjami.
Mediacja to nic innego, jak podjęcie próby porozumienia – a to w przypadku firm rodzinnych jest kluczowe,byniedoprowadzićdoruinymajątku,przekazywanegozpokolenianapokolenie, a jednocześnie nie zniszczyć najważniejszej wartości, jaką jest relacja rodzinna Dzięki mediacji można ominąćnaprawdęsporoniepotrzebnychnerwówiformalności,oczywiściepodwarunkiem,że wszystkie strony są chętne do załagodzenia sporu.
![]() |
KancelariaFinansowaLex–kancelariaprawno-konsul=ngowazajmującasiędoradztwembiznesowym,finansowymi prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. hIps://kf-lex.pl
Kontaktdlamediów:KarinaGrygielska,AgencjaFaceIt,e-mail:k.grygielska@agencjafaceit.pl,tel.+48510139575
Nadesłał:
Michał Ogrodowczyk
|
Komentarze (0)