Dom » Budownictwo

Jak wybrać odpowiedni szlaban dla siebie

Jak wybrać odpowiedni szlaban dla siebie
Zobacz więcej zdjęć »
Na rynku występuje duży wybór szlabanów, które ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne są przeznaczone do kontroli dostępu do różnych obiektów.

Nawet najlepsze urządzenia czasami potrzebują naprawy lub przeglądu, dlatego przed zakupem szlabanu warto zastanowić się nie tylko nad modelem jaki nam jest potrzebny, ale również nad dostawcą szlabanów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dostawcę szlabanów?

Bardzo ważne jest aby dostawca zapewniał:

  • serwis gwarancyjny,
  • serwis pogwarancyjny,
  • dostęp do części zamiennych.

Liczy się tu czas reakcji, profesjonalizm oraz doświadczenie serwisantów.

Na rynku występuje duży wybór szlabanów, które ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne są przeznaczone do kontroli dostępu do różnych obiektów.

Ze względu na sposób obsługi szlabany dzielimy na:
- szlabany automatyczne
- szlabany ręczne

Szlabany ręczne. Bariera otwiera się poprzez przekręcenie klucza co automatycznie powoduje uniesienie ramienia do pozycji pionowej. Zamykanie bariery polega na ręcznym opuszczeniu ramienia aż do momentu zetknięcia ze słupkiem zamykającym, wówczas następuje zaskoczenie zapadki i bariera pozostaje w pozycji poziomej

Szlabany automatyczne charakteryzują się tym, że istnieje możliwość sterowania nimi na odległość. Dla szlabanów otwieranych automatycznie dostępne są w dwa rodzaje rozwiązań napędu:
- elektromechaniczne
- elektrohydrauliczne   

W polskich warunkach pogodowych polecane jest stosowanie szlabanów elektromechanicznych. Głównym elementem szlabanów elektromechanicznych jest motoreduktor składający się z silnika zasilanego napięciem 230V lub 24V oraz przekładni ślimakowej - samoblokującej. Szlabany tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Przy intensywnym użytkowaniu, należy co jakiś czas poddać go kontroli serwisowej.

Szlabany elektrohydrauliczne są rzadziej stosowane w naszym kraju. Szlabany te wymagają znacznie częstszej konserwacji, dlatego koszt ich eksploatacji jest znacznie wyższy od szlabanów elektromechanicznych.


Wybierając szlaban musisz wiedzieć jaki będzie jego zakres eksploatacji.

  • Jak często szlaban będzie używany?
Ważne jest aby dobrać parametry szlabanu do częstotliwości jego użytkowania. Częstotliwość użytkowania określa się na podstawie ilość cykli dziennie, tzn. ile razy dziennie szlaban będzie otwierany i zamykany. Jeżeli szlaban ma być wykorzystywany intensywnie lub bardzo intensywnie, należy zastosować model szlabanu, którego silnik zasilany jest napięciem 24V. W przypadku mało intensywnej pracy można zastosować szlaban z silnikiem 230 V.
  • Jaka jest szerokość drogi która ma być zablokowana przez szlaban?
Jest to główny parametr, który decyduje o doborze odpowiedniego modelu szlabanu. Najczęściej ramie szlabanu ma długość od 2,5 do 8 metrów. Są również urządzenia obsługujące ramię o długości nawet do 12 metrów. Jednak mają one stosunkowo wysoką cenę, dlatego w przypadku bardzo szerokich przejazdów stosuje się szlabany parami, co pozwala na zamkniecie standardowymi szlabanami przejazdu nawet o szerokości 16 metrów.
Poszczególne modele szlabanów są zaprojektowane dla konkretnej długości ramienia, dlatego bardzo ważne jest określenie modelu komunikacji występującej na blokowanym przejeździe:
- Wjazd/wyjazd wspólny - W takim przypadku najbardziej ekonomiczne jest dobranie takiego szlabanu który zagrodzi całą szerokość przejazdu.
- Osobny wjazd/osobny wyjazd koło siebie - wówczas stosuje się dwa osobne szlabany, każdy z nich zagradza komunikację tylko w jednym kierunku,
- Osobny wjazd/osobny wyjazd oddalone od siebie.

  • Czas otwarcia szlabanu.
Parametr ten ma znaczenie wyłącznie w obiektach które mają duże natężenie ruchu, np. na parkingach. W innych przypadkach nie jest tak ważny. Czas otwarcia szlabanu waha się w granicach od 1 s. - najszybsze modele, do kilkunastu sekund (szlabany o  długim ramieniu). Generalna zasada to: im dłuższe ramię tym dłuższy czas otwierania.
Kupując szlaban w firmie Rambit, każdy klient może być pewien, że otrzyma rozwiązania najlepiej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.

Czy wiesz, że...

Krakowska spółka Rambit została uhonorowana tytułem Złoty Partner Roku 2010 w drugiej edycji programu partnerskiego NICE Partner Roku. Dla klientów jest to potwierdzenie wysokiej jakości obsługi i doradztwa oraz profesjonalizmu sprzedaży i montażu, wypracowanej w ciągu 15 letniej historii firmy. Aktualnie firma przygotowała dla swoich klientów szeroką akcję promocyjną, między innymi darmowe pendrivy oraz firmowe kubki dla osób, które dokonają zakupu w sklepie internetowym.

Więcej informacji na www.rambit.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rambit - automatyka i sterowanie bram
http://rambit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »