Dom » Budownictwo

Jak wybudować dom energooszczędny

Jak wybudować dom energooszczędny
Zobacz więcej zdjęć »
Budując dom na pierwszym miejscu stawiamy jego funkcjonalność i wygląd, zapominamy jednak o tym, że wybór projektu oraz materiału budowlanego wpłynie w poważny sposób na koszty jego utrzymania. O czym zatem należy pamiętać, aby dom był nie tylko funkcjonalny, ale i oszczędny?

Koszt utrzymania domu, to oprócz stałych opłat, takich jak czynsz, również opłaty zmienne: rachunki za wodę, gaz oraz prąd.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na pewną część z nich nie mamy wpływu - ilość zużytej wody możemy jedynie zracjonalizować, natomiast przyszłe opłaty za ogrzewanie domu jesteśmy w stanie ograniczyć już na etapie jego budowy. Ogrzanie domu to najpoważniejszy z wydatków, które determinują koszty jego utrzymania.

„Koszt ogrzania domu zależny jest od jego parametrów izolacyjnych, na które składają się dwa czynniki: charakterystyka cieplna domu związana z jego projektem oraz współczynnik przenikania ciepła materiałów, z których zostanie on wybudowany" - tłumaczy Tomasz Kubrycht, prezes firmy budowlanej Budwesta.

Żaden dom nie będzie ciepły, jeżeli zostanie wybudowy z materiału o słabych parametrach izolacyjnych. Dlatego też warto poznać współczynnik przenikania ciepła najpopularniejszych materiałów budowlanych, wynosi on: >0,29W/mK dla drewna, 0,13-0,2 W/mK dla betonu komórkowego, 0,16 - 0,29 W/mK dla cegły oraz od 0,08 do 0,1 W/mK dla keramzytu. Parametr ten dowodzi, że domy keramzytowe są cieplejsze od tych, które są wykonane w innych technologiach. Oprócz wyboru materiału eksperci zalecają także zastosowanie grubej izolacji, nawet 20cm, wszystkich ścian zewnętrznych oraz dachu. Szczególną uwagę należy także zwrócić na okna i ich współczynnik przenikania ciepła, oznaczony przez symbol „U", i wybrać te, których wartość „U" będzie jak najniższa, najlepiej poniżej 1 W/(m2*K).

Ważnym parametrem, decydującym o tym, jak ciepły będzie nasz przyszły dom, jest również jego usytuowanie. „Strona południowa jest najbardziej słoneczna i dlatego to właśnie tam powinny znaleźć się okna o największej powierzchni, a także te pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej, na przykład salon lub sypialnia. Analogicznie - północna, zimna strona powinna być zarezerwowana dla pomieszczeń, których komfort użytkowania ma mniejsze znaczenie, takich jak garaż. Do minimum należy również ograniczyć ilość okien na północnej stronie domu" - dodaje Tomasz Kubrycht.

Najmniejsze straty ciepła odnotuje dom piętrowy o zwartej bryle, ponieważ będzie on posiadał niski współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni jego przegród zewnętrznych do kubatury. Projekt domu energooszczędnego powinien zatem posiadać jak najmniej narożników, załamań i wykuszy, a także prosty, jedno lub dwuspadowy dach.

Aby ograniczyć koszty ogrzewania domu należy już na etapie planowania jego budowy zastanowić się nad odpowiednim projektem, który zagwarantuje niewielkie straty ciepła oraz materiałem budowlanym o dobrych parametrach izolacyjnych. Dbałość o parametry cieplne domu należy potraktować jako inwestycję, która będzie przynosić nam zysk przez lata.

Budwesta to firma budująca domy jednorodzinne przy użyciu prefabrykowanych płyt keramzytowych. Dzięki zastosowanej technologii domy powstają w rekordowo krótkim czasie: w 3 miesiące. Rosnące doświadczenie, oraz stosowanie sprawdzonych rozwiązań budowlanych sprawiło, że firma zyskała zaufanie klientów. Działalność firmy obejmuje zachodnią Polskę - województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »