Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Polska służba zdrowia na 27 miejscu w Europie

Polska służba zdrowia na 27 miejscu w Europie
Zobacz więcej zdjęć »
Polska zajmuje dopiero 27 miejsce wg rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia EHCI (Euro Health Consumer Index) za 2011 rok, w którym ocenia się dostępność świadczeń , usług medycznych i leków oraz czas oczekiwania na leczenie. Najlepiej jest w Holandii.

Sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest niezadowalająca. Według Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia Polska zdobyła 577 punktów i znalazła się dopiero pod koniec stawki daleko za takimi krajami, jak: Holandia, Belgia, Dania, Islandia i Luksemburg. Zdołali nas również wyprzedzić sąsiedzi - Litwa, Czechy i Słowacja.

W rankingu EHCI pod uwagę brane są: dostępność do świadczeń, profilaktyka, dostęp do oferowanych usług, czas oczekiwania na leczenie, dostęp do leków, przestrzeganie praw pacjenta oraz dostęp do informacji.

- Oceny dokonywane są z perspektywy pacjenta bazując m.in. na ankietach przeprowadzanych wśród samych pacjentów, a więc nie tylko na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, niezależnych badań i analiz ekspertów. Wyniki osiągnięte przez Polskę w 2011 roku podkreślają to, co wiadomo już od dawna – nasz system opieki zdrowotnej potrzebuje gruntownych zmian – pisze Pani Agnieszka Jaworska-Żak z firmy MEDICA Polska Ubezpieczenia Zdrowotne TU SA na łamach miesięcznika Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ).

Pogorszającą się sytuację w polskiej opiece medycznej pokazują również przeprowadzone w tym roku badania CBOS. Około 50% badanych pacjentów negatywnie ocenia polski system opieki zdrowotnej, a aż 37% uważa, że pieniądze przeznaczane na służbę zdrowia są źle wydatkowane. Ponad jedna trzecia Polaków, gdyby mogła sobie na to pozwolić, leczyłaby się całkowicie lub częściowo prywatnie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »