Dom » Ogrody

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?
Zobacz więcej zdjęć »
Pięknie wykonane ogrodzenie to zwieńczenie ogromnego trudu, który został włożony w budowę domu. Odpowiednio zaprojektowane, a przede wszystkim wykonane dumnie się prezentuje i podkreśla wyjątkowy charakter działki.
Warto jednak pamiętać, że ogrodzenie nie tylko musi spełniać rolę wizerunkową, ale przede wszystkim być solidnym zabezpieczeniem, które nie ulegnie zniszczeniu przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy też pod ciężarem własnych elementów. Zapewnić to powinny odpowiednio wykonane fundamenty. Jak je przygotować?


Ile działek, tyle ogrodzeń

Znalezienie dwóch identycznych ogrodzeń nie jest zadaniem prostym. Ogromna ilość dostępnych materiałów, katalogi pełne inspiracji, aż wreszcie niepohamowana inwencja twórcza fachowców sprawiają, że liczba możliwych kombinacji jest w zasadzie nieograniczona. Widać to doskonale przemierzając polskie miasta i wsie, gdzie co rusz znajdujemy coś nowego.

Jedne ogrodzenia idealnie komponują się z aranżacją domu, inne bardzo z nim kontrastują. Część stanowi subtelne uzupełnienie zielonego ogrodu, druga część odpowiada jedynie za szczelną ochronę rosnących w nim roślin. Znajdziemy płoty wznoszone w nowoczesnym stylu, ale również te, których estetyka oparta jest o styl retro. Taka mnogość możliwości sprawia, że do wyboru odpowiednich materiałów, do budowy fundamentów pod ogrodzenie, należy się odpowiednio przygotować.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Fundamenty pod ogrodzenie

Dobrze wykonane fundamenty gwarantują, że ogrodzenie nie ulegnie zniszczeniu podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też nie zacznie opadać na skutek własnego ciężaru. Ten drugi aspekt ma szczególne znaczenie, kiedy decydujemy się na wzniesienie masywnego płotu. Konieczne jest wówczas wylanie fundamentów na całej długości płotu. Beton mieszany przy użyciu białego cementu należy umieścić około 80 cm pod powierzchnią ziemi.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku płotów składających się z przęseł, które przymocowane są na słupkach. Idealnie sprawdzą się tutaj fundamenty uskokowe, których głębokość jest zmienna na całej długości ogrodzenia. W miejscach, gdzie zamontowane zostaną słupki, fundamenty będą głębsze (80-100cm), natomiast na wysokości przęseł, mogą być płytsze (30-50cm).



Jak wykonać fundamenty pod ogrodzenie?

Przed wylaniem betonowej mieszanki, miejsce na fundamenty należy odpowiednio odeskować. Jedynie w przypadku gruntów spoistych, można zamiast deskowania użyć specjalnej folii, która będzie zapobiegać mieszaniu się betonu z piaskiem. Beton z cementu białego schnie około dwóch tygodni, po tym okresie deskowanie jest usuwane i można przystąpić do dalszych prac.

Same fundamenty warto dodatkowo wzmocnić przez umieszczenie specjalnych prętów metalowych na dnie. Kiedy decydujemy się na ogrodzenie przęsłowe, konieczne jest zastosowanie dylatacji (oddzielenie fundamentów pod słupki i przęsła). W przypadku takiego ogrodzenia beton z cementu białego znajduje się na różnych głębokościach, a przez to podlega różnym obciążeniom. Nieprawidłowe wzmocnienie betonu może znacząco obniżyć jego wytrzymałość, a tym samym stabilność samego ogrodzenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »