Gospodarka » Przemysł
Jak zapobiec przeniesieniu się płomienia dla palnych gazów
Zobacz więcej zdjęć » |
Instalacje rurociągowe z palnym gazem
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Palny gaz tłoczony pod wysokim ciśnieniem jest bardzo niebezpiecznym medium. W razie awarii na strefie przyodwiertowej lub na terenie kopalni gazu ziemnego, systemy gwarantujące bezpieczeństwo procesowe natychmiast przerywają pracę urządzeń i kierują palny gaz na kolektor wydmuchowy. Przy ujściu kolektora powstaje iskra, która powoduje zapłon mieszanki palnych gazów. Aby jednak zapobiec cofnięciu się płomienia do instalacji gazowej, należy stosować specjalne przerywacze deflagracji.
Przerywacz deflagracji to element montowany w końcowej części rurociągu wydmuchowego. Jego wymiary oraz parametry zależą przede wszystkim od parametrów przepływającego gazu - czyli jego ciśnienia, temperatury spalania oraz ilości w jednostce czasu. Urządzenia tego typu montuje się tam, gdzie konieczna jest ochrona przed spalaniem wewnątrz rurociągu przy ściśle określonej odległości od źródła zapłonu. Przerywacze deflagracji mogą być jedno lub dwukierunkowe. Te drugie stosowane są najczęściej jako element znajdujący się w biegu rurociągu. Przerywacze montowane na końcu rurociągu stosowane są najczęściej również jako zawory oddechowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze przerywacza deflagracji?
Decydując się na konkretny produkt, należy zapoznać się dokładnie z wymaganiami, które musi on spełnić. Najważniejszą rzeczą są oczywiście wymogi formalne - czyli atesty i certyfikaty. Nawet, jeśli jakiś przerywacz deflagracji teoretycznie zapewniłby bezpieczeństwo procesowe, a nie posiada wymaganych certyfikatów, nie może być zastosowany jako element instalacji. W zależności od lokalizacji i montażu, inwestor może się domagać następujących świadectw i certyfikatów:
- ATEX (jeśli przerywacz pracuje w strefie zagrożenia wybuchem),
- certyfikat zgodności z dyrektywą ciśnieniową,
- inne świadectwa i certyfikaty, wymagane przez konkretną firmę lub instytucję.
Przerywacze deflagracji różnią się od siebie konstrukcją oraz materiałem, z którego są wykonane. Konstrukcja zależy głównie od ciśnienia instalacji oraz średnicy rurociągu spustowego. Dobór materiałów uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju i stopnia korozyjności medium, które będzie przepływać przez rurociąg i przerywacz.
Więcej informacji na temat bezpieczenstw procesowego znajduje się pod tym adresem https://www.tessa.eu/bezpieczenstwo-procesowe/
Nadesłał:
Suzi
|
Komentarze (0)