Firma » Finanse

Jak zwiększyć zdolność kredytową - 4 sposoby

Jak zwiększyć zdolność kredytową - 4 sposoby
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy na horyzoncie pojawia się większy wydatek, a nasze dochody okazują się niewystarczające, by mu sprostać, pora na wzięcie pożyczki. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto wykorzystać pozostały nam czas na zadbanie o naszą zdolność kredytową.

Możemy to zrobić w klasyczny sposób – po prostu zyskiwać dochody na bieżąco, albo w sposób bardziej kreatywny. Oto kilka pomysłów.

Zdolność kredytowa – co to właściwie jest?

Jeśli bank lub firma pożyczkowa pyta o naszą zdolność kredytową, ma na myśli to, czy będziemy w stanie terminowo spłacić zobowiązanie razem z odsetkami. To dla pożyczkodawcy niezbędna informacja – nie zgodzi się bowiem na pożyczenie pieniędzy osobie, która nie ma możliwości ich oddania. Na zdolność kredytową składają się bieżące dochody (a raczej sam fakt ich uzyskiwania oraz wysokość), aktualne zobowiązania, czyli zaciągnięte pożyczki, wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny oraz liczba osób w gospodarstwie domowym.
Jak możemy zwiększyć zdolność kredytową?

Porządek w finansach

Przed wzięciem kredytu zniweluj obecne – radzi prawie każdy internetowy blog o finansach. Jeśli więc mamy aktualnie zaciągnięte kredyty, spiszmy je na jednej kartce. Zanotujmy, jaka suma jeszcze została do spłacenia i kiedy kończy się każdy okres kredytowania. Jeśli okaże się, że niektóre z nich są już na ukończeniu albo rata jest niska, zastanówmy się nad ich szybszym spłaceniem. Dzięki temu w bazie dłużników ubędzie nam kilka pozycji, a my zaprezentujemy się jako rzetelny pożyczkobiorca, spłacający zobowiązania nawet przed terminem. 

Udokumentowane zarobki

 Dla pożyczkodawcy ważna jest nasza wypłacalność. Chętniej udzieli nam kredytu, jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające regularne pozyskiwanie dochodów. Najlepszym wyjściem jest oczywiście umowa o pracę, ale jeżeli z różnych powodów wykonujemy obowiązki w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie, również nic nie stoi na przeszkodzie do uzyskania kredytu. Wystarczy na bieżąco gromadzić umowy, które przekonają pożyczkodawcę, że na nasze konto cyklicznie wpływają pieniądze.

Dobra historia kredytowa

W przypadku starania o kredyt mniej wcale nie znaczy więcej. Jeśli pożyczkodawca nie może znaleźć żadnych informacji o spłaconych przez nas zobowiązaniach, nie zyska pewności, że jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą. Warto więc wcześniej zadbać o pozytywną historię pożyczkową. Dzięki temu firma pożyczkowa lub bank będą wiedzieć, że można nam zaufać.

Monitoring BIK

Nie tylko pożyczkodawca może sprawdzać naszą historię kredytową. My również mamy szansę zobaczyć, jak widzą nas firmy pożyczkowe w internecie. Każde nasze zobowiązanie finansowe jest bowiem odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej. Wchodząc na jego stronę, możemy zorientować się, jak wypadamy w oczach potencjalnego partnera finansowego.
 
Ozdolność kredytową warto zadbać, zwłaszcza przed podjęciem większego zobowiązania, jak kredyt mieszkaniowy czy pożyczka na samochód. Jeśli zatroszczymy się o nią już teraz, unikniemy nerwowego oczekiwania na pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 111360 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )