Dom » Nieruchomość

Jakie mieszkania mają największe wzięcie

Jakie mieszkania mają największe wzięcie
Zobacz więcej zdjęć »
Jakie mieszkania sprzedają się teraz najszybciej w nowych inwestycjach? Które projekty wybierane są najchętniej? Dlaczego? W których miastach popyt jest największy?

W jakim stopniu za rekordowo wysoką sprzedaż odpowiadają inwestorzy kupujący pod wynajem? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl                                     

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Andrzej Oślizło, prezes Develia S.A.

Niezmiennie najlepiej sprzedają się mieszkania z segmentu popularnego, dwupokojowe o metrażu około 40 mkw. Tradycyjnie duży popyt jest także na kawalerki, szczególnie te zlokalizowane w okolicy wyższych uczelni i dzielnic biurowych lub w rejonach dobrze z nimi skomunikowanych. Udział inwestorów indywidualnych, kupujących mieszkania z myślą o wynajmie różni się w zależności od miasta, lokalizacji i standardu inwestycji. W ciągu ostatnich dwóch kwartałów faktycznie obserwujemy jednak więcej zakupów dokonywanych w celach inwestycyjnych.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy na lokatach, rachunkach oszczędnościowych i bieżących mają w sumie prawie bilion złotych. W obliczu rekordowo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji chcą chronić swoje oszczędności przed utratą wartości. Nieruchomości mieszkaniowe, których ceny w ostatnich latach rosły, w zależności od lokalizacji od 9 proc. do nawet 12 proc. w skali roku, bardzo dobrze się do tego celu nadają. Gdyby wszystkie oszczędności Polaków zainwestować w mieszkania, można by kupić za nie blisko 2 miliony lokali.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Mimo, że skala budownictwa mieszkaniowego rośnie i branża notuje rekordowo wysokie wyniki sprzedaży to trwałym elementem pozostaje głód mieszkań. Stąd wysoki popyt, kreowany głównie przez potrzeby klientów kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Nabywcy inwestycyjni mają jednak znaczący wpływ na kształtowanie się sytuacji na pierwotnym rynku nieruchomości.  

Wysoki popyt obserwujemy we wszystkich siedmiu rynkach, gdzie prowadzimy działalność, a wzmożone zainteresowanie klientów dotyczy w zasadzie wszystkich dostępnych w sprzedaży inwestycji. Niezmiennie największy potencjał mają lokale położone w centrach miast lub z dogodnym dojazdem do centrum. Za takie mieszkania klienci skłonni są zapłacić więcej.

Niemniej popularność projektów usytuowanych na przedmieściach, szczególnie gdy leżą w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych, w ostatnim czasie istotnie wzrosła. Takimi lokalizacjami głównie zainteresowane są rodziny z dziećmi. Trendem, który rośnie na sile jest zakup przestronniejszych mieszkań. Ma to związek z rosnącymi aspiracjami życiowymi społeczeństwa oraz chęcią poprawy warunków lokalowych. Potwierdzeniem tej tendencji jest także rosnący popyt na największe mieszkania i apartamenty o metrażu przekraczającym 100 mkw. w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Ponadto, na wysokim poziomie utrzymuje się udział w rynku klientów, którzy są zainteresowani głównie mniejszymi metrażami i kompaktowymi układami.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Klienci dokonywali zróżnicowanych wyborów. Na poziom zainteresowania inwestycją wpływa kilka czynników, m.in. lokalizacja, zaawansowanie budowy, wielkość oferty. Dokładnie te warunki decydowały o tym, że wszystkie projekty spotkały się z prognozowaną przez nas skalą zapytań i sprzedaży.

We Wrocławiu osiedle Lokum Porto na Starym Mieście cieszyło się skokiem zainteresowania w styczniu, które utrzymało się w kolejnych miesiącach. Wraz z nadejściem cieplejszych dni uwagę kupujących przyciągnęły inwestycje położone nieco dalej od centrum: Lokum Verde na Zakrzowie we Wrocławiu i Lokum Monte w Sobótce koło Wrocławia. W Krakowie popyt na mieszkania na naszych wszystkich inwestycjach – Lokum Vista na Podgórzu Duchackim, Lokum Siesta na Dębnikach i Lokum Salsa na Zabłociu – był równie wysoki, zapewne ze względu na zaawansowanie budów i atrakcyjne mieszkania, które wkrótce będą gotowe do odbioru.

Profil naszych klientów jest zróżnicowany, również w ujęciu: kupujący na własny użytek lub inwestor. Inwestorzy wykazują zainteresowanie naszymi projektami położonymi w pobliżu centrum, ponieważ łatwiej jest je wynająć, bo najemcy częściej szukają mieszkań właśnie w takich atrakcyjnych lokalizacjach. Z kolei patrząc na osiedla usytuowane na obrzeżach lub poza miastem, widoczny jest większy udział klientów kupujących lokum dla siebie. I tam jednak spotykamy inwestorów, którzy odpowiadają na rosnące zainteresowanie możliwością nabycia większej powierzchni za cenę niższą niż w centrach miast.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Rekordowe wyniki sprzedaży deweloperów zaskoczyły wszystkich w tym roku. Najszybciej sprzedawały się mieszkania o powierzchni około 45 mkw., które wybierały młode pary, single oraz inwestorzy planujący zakup inwestycyjny. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się kilkuetapowa inwestycja Piasta Park. Osiedle położone jest blisko terenów zielonych, doskonale zagospodarowane, a w pobliżu klienci znajdą sklepy, przedszkola, parki oraz tereny rekreacyjne. To miejsce dla osób poszukujących wyciszenia i zieleni w bliskiej odległości od centrum miasta.

Dużym zainteresowaniem również cieszyły się inwestycje Lublańska Park oraz Lema w Krakowie. To lokalizacje położone bliżej centrum, ze świetną komunikacją i jakością wykonania. Inwestycje te często były wyborem inwestorów chcących ulokować bezpiecznie swoje środki. Zarówno w Krakowie, jak i Katowicach zainteresowanie kupnem mieszkań jest bardzo duże i będziemy obserwować, czy ta tendencja będzie się utrzymywać.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Szybko sprzedają się wszystkie mieszkania, od małych po 93 metrowe w inwestycji Osiedle Horizon w Gdańsku, w której przedsprzedaż rozpoczęliśmy w styczniu tego roku. Inwestycja ta cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na lokalizację w pasie nadmorskim, zielone tarasy rekreacyjne na dachach budynków oraz ciekawą architekturę. Naszymi klientami są zarówno inwestorzy, jak i osoby poszukujące swojego wymarzonego M. Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jedno i dwupokojowe, zaś osoby, które kupują lokale w celu zaspokojenia własnych potrzeb decydują się na mieszkania trzy i czteropokojowe.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W naszych inwestycjach trendy sprzedażowe pokrywają się z trendami rynkowymi. Nadal największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania o powierzchni ponad 40 mkw., co jest dodatkowo wzmacniane przez popyt tezauryzacyjny i wzmożone zainteresowania zakupami ze strony funduszy inwestycyjnych. Zauważyliśmy też wzrost zainteresowania mieszkaniami trzy i czteropokojowymi wobec okresu sprzed pandemii.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Realizujemy inwestycje wyłącznie na terenie Warszawy. Pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań w historii naszej działalności deweloperskiej. Praktycznie wszystkie nasze inwestycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Budujemy w bardzo dobrych lokalizacjach Warszawy, doskonale skomunikowanych z centrum, przy stajach metra, co wygenerowało popyt ze strony klientów poszukujących mieszkań dla siebie, jak również inwestorów chcących ulokować kapitał w lokale na wynajem. Najwięcej sprzedaliśmy mieszkań dwu i trzypokojowych.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Popyt na mieszkania odbudował się i jest aktualnie na wysokim poziomie. Na początku tego roku odnotowujemy wysokie wyniki sprzedaży w każdej kategorii mieszkań. Jeżeli spojrzymy na poszczególne kategorie to największe wzrosty odnotowujemy w grupie mieszkań trzypokojowych i czteropokojowych. Do wzrostu zainteresowania nimi przyczyniła się pandemia. Klienci pytają o większe metraże w danym typie mieszkań. W odpowiedzi na ich nowe potrzeby projektujemy mieszkania trzypokojowe powyżej 80 mkw. lub czteropokojowe powyżej 100 mkw. Przed pandemią poszukiwano takich rozkładów na mniejszej powierzchni.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się mniejsze mieszkania. Zapotrzebowanie na nie zgłaszają głównie inwestorzy, zachęceni perspektywą wyższych zysków w porównaniu do praktycznie nieoprocentowanych lokat bankowych. Inwestycja w mieszkanie to dla nich wciąż rentowana i bezpieczna metoda lokowania oszczędności. Mniejsze mieszkania chętnie kupowane są także na własne potrzeby. Jako że wzbudzają zainteresowanie większej liczby klientów, to one sprzedają się w pierwszej kolejności.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Odnotowaliśmy ogromny sukces Miasteczka Jutrzenki. Średnio, miesięcznie sprzedawaliśmy 20 mieszkań. To rekordowe tempo. Dlatego z optymizmem rozpoczęliśmy budowę drugiego etapu inwestycji, w którym oferujemy 140 mieszkań dwu, trzy i czteropokojowych.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych cieszą się projekty położone w centrach dużych miast, podczas gdy klienci myślący o mieszkaniach dla siebie skłaniają się ku terenom na obrzeżach. W naszej ofercie łączymy oczekiwania jednych i drugich, stawiając na dzielnice świetnie skomunikowane z centrum Warszawy – Ursus i Włochy.

Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w pierwszym kwartale br. odnotowaliśmy wysoką sprzedaż w zakończonej inwestycji ATOL w Gdańsku. Sprzedaliśmy większość mieszkań od 1 do 3 piętra w cenie około 10.000 zł brutto / mkw. W zainteresowaniu były głównie lokale o powierzchni około 60 mkw., niektóre z możliwością wydzielenia trzeciego pokoju. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się apartamenty 3-4 pokojowe. Nieruchomości w niepewnych czasach zawsze będą stanowiły bezpieczną alternatywę dla lokowania środków i czerpania długoterminowych zysków.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Notowane przez nas dobre wyniki sprzedażowe potwierdzają korzystny dla deweloperów trend. Utrzymywana od lat różnorodność produktowa pozwala nam szybko odpowiadać na potrzeby rynku. Z naszej oferty najszybciej wyprzedały się mieszkania dwupokojowe. Zainteresowanie nimi było wysokie, zarówno wśród klientów inwestycyjnych, jak i indywidualnych. W poznańskiej inwestycji ST_ART Piątkowo stanowiły one ponad 50 proc. oferty, a dziś zostało ledwie kilka sztuk. Większość z nich zakupili inwestorzy z myślą o wynajmie lub zabezpieczeniu przed utratą wartości pieniądza.

Osiedle Księżnej Dąbrówki pod Poznaniem to wieloetapowa inwestycja, ciesząca się dużym powodzeniem wśród rodzin i tam najszybciej swoich nabywców znalazły duże trzy i czteropokojowe, wygodne mieszkania z ogródkami, a ponadto cały etap sprzedał się w rekordowym tempie. Dobre wyniki odnotowaliśmy również w odniesieniu do Apartamentów Koło Brzegu. Choć w momencie wprowadzania ich do oferty model second home był niszowym trendem, to właśnie w pandemii zdobył popularność, czego wyrazem jest duży udział nabywców indywidualnych wśród naszych klientów w tej nieruchomości.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development

Mamy bardzo zrównoważone portfolio inwestycji i projektów, które cieszą się zainteresowaniem wśród klientów, bez względu na miasto. Nie ma jednego dominującego bestsellera, ale dostrzegamy pewne nowe trendy w zakresie potrzeb klientów. Przede wszystkim klienci nie kupują dziś jedynie mieszkania, ale cały pakiet tzw. wartości dodanych, który tworzy samowystarczalne osiedle. Przez lata naszą misją było tworzenie przestrzeni, która lokalnie zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.  Odpowiedzią na to są m.in. takie inwestycje jak Ursus Centralny i Miasto Moje, obecnie bardzo popularne właśnie przez stworzenie w ich obrębie szeregu atrakcji dla mieszkańców. W Ursusie powstał bulwar, natomiast w Mieście Moim pasaż Wisła z szeregiem atrakcji, takich jak place zabaw z trampolinami, strefa relaksu, czy zewnętrzna siłownia. Na terenie osiedla powstało także przedszkole oraz żłobek.

W okresie pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze z własnym ogrodem. Ważne przy wyborze mieszkania stały się też tarasy i balkony. Klienci szukają dziś również większych przestrzeni, z możliwością wygospodarowania miejsca do pracy zdalnej. To oczywisty efekt pandemii.

Dostrzegamy także zwrot w kierunku eko-inwestycji. Wzrasta świadomość konieczności troski o klimat, planetę i przekonanie, że musi to być nasz wspólny wysiłek. W związku z tym planujemy uruchomić w połowie tego roku projekt ekologicznych domów w Falentach pod Warszawą, gdzie zastosujemy szereg rozwiązań ekologicznych, takich jak rekuperacja, możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.  Przewagą inwestycji będą kompaktowe metraże 69-128 mkw., co pozwoli kupić dom w cenie całkowitej zbliżonej do wartości dwupokojowego mieszkania w dobrej, centralnej lokalizacji Warszawy.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

W naszych inwestycjach największym powodzeniem cieszą się mieszkania jedno i dwupokojowe o metrażu od 29 mkw. do 43 mkw. Poziom sprzedaży jest zadawalający. W porównaniu z poprzednimi latami obserwujemy znaczny wzrost liczby inwestorów prywatnych, lokujących środki w nieruchomości.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Zdecydowanie największym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się inwestycje oferujące lokale tzw. pod wynajem, o małej powierzchni 30- 35 mkw. w atrakcyjnych pod względem wypoczynkowym lokalizacjach, tj. w centrum miasta, w pobliżu morza, plaży, jeziora itp. Spowodowane jest to głównie malejącymi wciąż stopami procentowymi, a co za tym idzie chęcią lokowania oszczędności przez klientów w nieruchomości, które mogą stanowić potencjalne źródło dochodu. Widać też duże zainteresowanie terenami zielonym i rekreacyjnymi w pobliżu danej inwestycji oraz w jej obrębie. W efekcie inwestycje na terenach podmiejskich, oferujące możliwości wykupienia lokalu wraz z ogródkiem są bardzo popularne wśród klientów.

Pandemia spowodowała, iż wielu nabywców zdecydowało się również na tzw. second home w inwestycjach nadmorskich. Jako deweloper trójmiejski oferujemy trzy projekty w bliskiej odległości od szerokich, piaszczystych plaż na Wyspie Sobieszewskiej.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Od lat niezmiennie najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami są lokale dwupokojowe. Klienci najczęściej szukają lokalizacji dobrze skomunikowanych. Przykładem takiej inwestycji jest obiekt przy ulicy Jeleniogórskiej 4 w Poznaniu. Popyt na mieszkania jest wysoki w dużych aglomeracjach miejskich. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości przez inwestorów, odnotowujemy wzrost w tym segmencie. Nadal jednak silną grupą są klienci indywidualni, kupujący mieszkania na własne potrzeby.

Autor: dompress.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

prestige

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »