Dom » Wnętrza

Japoński minimalizm według Studio.O.

Japoński minimalizm według Studio.O.
Zobacz więcej zdjęć »
Dom jest miejscem, w którym każdy powinien znaleźć odpoczynek i ukojenie. W czasach konsumpcjonizmu ludzie żyją w biegu, mają wrażenie, że ich potrzeby są coraz większe, co prowadzi do przesycenia, znużenia oraz bałaganu w zamieszkiwanych przez nich wnętrzach.

Dla architektów ze Studio.O. ideałem i największą inspiracją do tworzenia projektów pełnych harmonii jest styl japoński. Celem takiej koncepcji jest wnętrze, dzięki któremu domownik może osiągnąć równowagę i wyciszyć się. Prostota, minimalizm, funkcjonalność oraz stylistyka jak najbliższa naturze to najważniejsze cechy wnętrz w stylu japońskim.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Japońska estetyka swoje początki miała setki lat temu. Stworzyli ją buddyjscy mnisi z nurtu zen. Minimalistycznie urządzali pomieszczenia, służące do czytania i medytacji, które zwane są shoin. Prostota tych wnętrz graniczyła z ascezą - wszystko, co mogłoby rozpraszać uwagę zostało usunięte, a liczbę mebli ograniczono do minimum. Z czasem, pełne spokoju shoin stały się inspiracją i wzorem do urządzania wnętrz mieszkalnych.

Wpływ Zen

Japoński styl to życie pozbawione bałaganu, sprzyjające poczuciu równowagi, porządku i miłości do natury. Stąd w projektach Studio.O. pojawiają się przeszklenia i ściany okien. Zabieg ten architekci nazywają otwarciem domu na ogród. Przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna przenikają się, tworząc spektakularną całość. Aga Kobus i Grzegorz Goworek pragną wpuścić do wnętrz jak najwięcej naturalnego światła - jest ono źródłem energii, wpływa na samopoczucie oraz postrzeganie kolorów, kształtów, faktur. 

We wnętrzach dążymy do przestrzennych rozwiązań, do takiej zmiany układu funkcjonalnego, żeby wnętrze było w odczuciu jak najbardziej przestronne, otwarte i harmonijne. Stawiamy na przestrzeń, która pojawia się pomiędzy przedmiotami, a nie na same przedmioty.

Detal, w rozumieniu mała forma zdobnicza, nie liczy się. Detalem są struktury materiałów - splot tkaniny, usłojenie drewna, faktury, rośliny, naturalne światło, cienie, barwa i rozplanowanie światła sztucznego. Dużą wagę przykładamy do selekcji materiałów wykończeniowych, które wypełnią, architektonicznie zdefiniowaną przez nas, przestrzeń. Inspiracja wschodem jest bardziej ideowa niż dosłowna. Nie patrzymy na wnętrze lub budynek jak na oderwany, wyekstrahowany element, ale jak na część większej całości, na którą ma wpływ i którą definiuje miejsce, czas i człowiek. Przestrzeń, która zmienia się naturalnie np. pod wpływem światła, tak jak zmieniające się w podróży krajobrazy, stymuluje mózg do rozwoju, długie osie widokowe zapobiegają krótkowzroczności - w rozumieniu dosłownym i w przenośni - Aga Kobus, Studio.O.

Naturalne bodźce

Studio.O. w swoich projektach wykorzystuje naturalne materiały oraz kolorystykę. Umożliwiają one stworzenie przestrzeni, która pozwala na wyciszenie zmysłów. Barwy ziemi wiążą się z uniwersalnością i elegancją. Dominują brązy, biel, czerń, szarości oraz elementy zieleni. Dzięki nim odpoczywa wzrok domownika. Materiały, takie jak drewno i kamień dostarczają natomiast naturalnych bodźców, wzbogacają wyobraźnię oraz wzmacniają uczucie odprężenia.

Architektoniczny sznyt

Wnętrza w stylu japońskim charakteryzują się wykorzystaniem prostych, minimalistycznych mebli z architektonicznym sznytem. Naturalne kolory podkreślają ich geometryczne formy. Dekoracją oraz intrygującym elementem w tego typu przestrzeniach są asymetryczne rozkłady półek. W japońskich domach niezbędnym elementem jest parawan zwany Shoji, stosowany jako zamiennik drzwi. Przesuwa się na boki, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca, oszczędzając przestrzeń. Architekci ze Studio.O. stosują w swoich projektach podobne rozwiązanie, jakim są drzwi przesuwne. Nie blokują one naturalnego światła oraz pozostawiają efekt otwartego wnętrza.

Ofuro, czyli sposób na stresy dnia codziennego

W języku japońskim ofuro oznacza kąpiel, czyli uspokajającą i odprężającą tradycję. Japońskie wanny są małe i głębokie. Często zdarza się, że w środku mają ławeczkę do siedzenia. - Szukając wnętrz dających wytchnienie, pomyślmy także o salonie kąpielowym lub łazience. Wprowadźmy do niej nowoczesne materiały, dużo szkła, zaryzykujmy dodanie elementów craftowych, blatów z surowego drewna lub matowych kafli i pamiętajmy o nastrojowym świetle - radzi Grzegorz Goworek.

Podróż z Japonią w tle

Architekci ze Studio.O. już wkrótce poszukiwać będą inspiracji u samego źródła, ponieważ przed nimi wielka azjatycka przygoda.

W najbliższym czasie wybieramy się w podróż po Japonii. Tej bardziej tradycyjnej i tej współczesnej. Będziemy przebywać na Okinawie w Tokyo, Osace, Nagoii, Hiroszimie. Z ludźmi, którzy przekazują tradycyjne japońskie wartości poprzez sztukę, w której dążą do mistrzostwa dzięki wieloletniej praktyce - Aga Kobus.

Studio.O. to pracownia, która tworzy wnętrza, budynki jednorodzinne, a także krajobraz. Architekci najlepiej sprawdzają się w kompleksowej kreacji przestrzeni, od projektu domu, jego idealnej lokalizacji na działce i znalezieniu najlepszych połączeń ogrodu okalającego budynek, po precyzyjnie przemyślaną koncepcją wnętrza. Studio.O. kreuje przestrzenie przyjazne człowiekowi. To on, jego potrzeby, przyzwyczajenia i marzenia są priorytetem podczas powstawania i wdrażania projektów pracowni.

Więcej inspiracji na: http://studioorganic.pl/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »