Technologie » Komputery

Jeden na ośmiu Europejczyków doświadcza utraty lub kradzieży urządzenia mobilnego

Jeden na ośmiu Europejczyków doświadcza utraty lub kradzieży urządzenia mobilnego
Zobacz więcej zdjęć »
Ponad 12% użytkowników w Europie doświadczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy utraty, kradzieży lub poważnego uszkodzenia urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon czy tablet.

Co więcej, użytkownicy tracą nie tylko swoje urządzenia, ale również przechowywane na nich cenne dane osobiste – tak wynika z badania Kaspersky Consumer Security Risks przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International latem 2013 r.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Smartfony i tablety od stanowią nieodzowną część naszego życia – korzystamy z nich w pracy, relaksując się w domu i w podróży, jak również w celu kontaktowania się z przyjaciółmi lub rodziną. Co jednak, gdy smartfon czy tablet zginie, zostanie ukradziony lub uszkodzony? Co stanie się z wszystkimi zdjęciami z wakacji, filmem pokazującym pierwsze kroki stawiane przez dziecko, korespondencją z dawnymi przyjaciółmi? A co z kontami
e-mail, hasłami do portali społecznościowych czy danymi logowania do systemów
e-płatności oraz bankowości online? Czy naprawdę rozpłyną się wraz z utraconym urządzeniem?    

 

Z badania wynika, że urządzenia mobilne są regularnie gubione, kradzione lub uszkadzane: ponad 12% badanych Europejczyków przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dotknął ich przynajmniej jeden z tych problemów. Po bliższej analizie okazuje się, że 8% urządzeń użytkowników zostało nieodwracalnie uszkodzonych, 2% gadżetów zostało zgubionych, a 3% ukradzionych. Dane te potwierdzają, że utrata lub kradzież urządzenia mobilnego to powszechny problem. Jednak czy utrata samego gadżetu to jedyny problem dla jego właściciela?  

 

Według badania, na urządzeniach mobilnych przechowywane są następujące rodzaje danych:

- prywatne zdjęcia i filmy: 74% smartfonów i 68% tabletów;

- prywatna korespondencja e-mail: 64% smartfonów i 62% tabletów;

- hasła do kont na portalach społecznościowych i kont e-mail: 17% smartfonów i 15% tabletów;

- firmowe e-maile: 30% smartfonów i 27% tabletów;

- dokumenty biznesowe: 17% smartfonów i 25% tabletów;

- informacje finansowe, zwłaszcza hasła do kont w serwisach bankowości online: 8% smartfonów i tabletów.

 

Innymi słowy, ludzie przechowują na swoich urządzeniach mobilnych wszelkiego rodzaju informacje, a ich wartość jest często większa niż cena samego urządzenia.

 

Utrata tych informacji nie jest jedynym powodem do zmartwienia. Jeżeli poufne dane wpadną w niepowołane ręce, konsekwencje mogą okazać się katastrofalne: tajne informacje firmowe mogą krążyć po internecie, a do tego ktoś może włamać się do kont użytkownika na portalach społecznościowych, w serwisach e-mail i systemach bankowości online.

 

Jak się chronić

 

Na szczęście, istnieją rozwiązania bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów, takie jak Kaspersky Internet Security for Android – aplikacja stworzona w celu ochrony  najpopularniejszej na świecie platformy mobilnej. Oprócz zaawansowanych technologii, które wykrywają i blokują cyberzagrożenia, oprogramowanie to zawiera również wiele funkcji, które chronią cenne dane użytkownika przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Może również znaleźć i odzyskać zgubione lub skradzione urządzenie. Oto kilka najważniejszych funkcji aplikacji:

 

- funkcja blokowania i lokalizacji może zablokować utracone urządzenie i zidentyfikować jego położenie przy użyciu danych dostarczonych przez moduł GPS smartfona lub tabletu;

- wbudowana niszczarka danych umożliwia całkowite usunięcie wszystkich informacji przechowywanych na urządzeniu;

- dzięki funkcji „Mugshot” użytkownik może ukradkowo zrobić zdjęcie każdemu, kto w sposób nieautoryzowany wykorzystuje jego urządzenie po zaginięciu;

- moduł „SIM Watch” pozwala właścicielowi zablokować urządzenie mobilne lub wyczyścić jego pamięć, nawet gdy złodziej wymieni kartę SIM.

 

Kaspersky Internet Security for Android jest dostępny w Polsce od grudnia 2013 r. i można go pobrać bezpłatnie (z podstawową funkcjonalnością) na stronie http://www.kaspersky.pl/download.html?s=prod_download&prod_id=228.

 

Aplikacja ta jest także dostępna jako element pakietu Kaspersky Internet Security multi-device. Oprócz ochrony smartfonów i tabletów, standardowa licencja na produkt Kaspersky Internet Security multi-device pozwala zabezpieczyć dowolną kombinację komputerów PC oraz Mac. Licencja może być dowolnie przenoszona między urządzeniami w miarę potrzeb użytkownika.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.


Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »