Firma » Biznes

JUBILEUSZOWY WALCZAK OPUSZCZA RAFAKO

JUBILEUSZOWY WALCZAK OPUSZCZA RAFAKO
Zobacz więcej zdjęć »
2600 – to kolejny numer seryjny walczaka wyprodukowanego w RAFAKO. Urządzenie zostało odebrane przez klienta na początku lutego i lada dzień trafi do montażu na budowę w Turynie

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Walczak, zwany sercem kotła parowego z naturalną cyrkulacją, to naczynie ciśnieniowe, usytuowane poza strumieniem spalin w górnej części kotłowni, w którym następuje separacja wody i pary. Każdy walczak składa się z płaszcza, czyli części cylindrycznej, z dennic, włazów, króćców i osprzętu. Walczaki różnią się między sobą wielkością, gatunkiem materiału, z jakiego zostały wykonane a także liczbą króćców. Najcięższy walczak wyprodukowany w RAFAKO ważył 215 ton, ale powstały tu także takie, które ważyły około 4-5 ton.  

Walczak  nr 2600, sześciodzwonowy, wykonany został z blachy o grubości ok. 70 mm gat P235GH. Przy jego produkcji pracowała brygada licząca około 20 osób. Cały proces trwał blisko 4 miesiące. - Produkcja walczaka to długi cykl – przyznaje Jerzy Kowalik, Dyrektor Wytwórni w RAFAKO S.A. -  Blachy dostarczane są w stanie płaskim. Przed zwinięciem blachy badane są  ultradźwiękowo , następnie  poddawane są reatestacji  przed zwijaniem. Po zwinięciu odcinane są naddatki technologiczne, na wytaczarce wykonywane są szczegóły spawalnicze, następnie na walcach blacha jest doginana i na walcach wykonywane jest spawanie sczepne. Na automatach następuje spawanie zasadnicze – opowiada Jerzy Kowalik. Gotowe spoiny są szlifowane i dzwona wyokrąglane są na walcach, następnie trafiają do badań. Poszczególne dzwona składają się na płaszcz walczaka, (w przypadku walczaka o numerze 2600 z 6 dzwon). Wszystkie spoiny obwodowe spawane są automatem łukiem krytym. Spoiny podlegają badaniom radiograficznym, ultradźwiękowym i magnetycznie-proszkowym w ilości 100%. Tak wykonany płaszcz walczaka poddawany jest operacji trasowania i wiercenia na obrabiarce sterowanej numerycznie. Na owierconym płaszczu ustawia się króćce i wykonuje operację spawania automatem łukiem krytym.  Po ustawieniu i spawaniu osprzętu do walczaka spawane są dennice. Po zakończeniu procesu produkcyjnego walczak trafia od obróbki cieplnej i wykonywane  są końcowe badania spoin. Następnie walczak poddawany jest próbie wodnej i odbiorowi końcowemu z udziałem inspektora zewnętrznej jednostki odbiorowej. Walczak o numerze 2600 został odebrany przez klienta końcowego w lutym br. Obecnie składowany jest na terenie RAFAKO, jednak jeszcze w tym miesiącu ma trafić na budowę w Turynie.

Przy walczaku o numerze 2600 po raz pierwszy  wszystkie króćce zostały pospawane  automatem łukiem krytym, dotychczas spawane były ręcznie elektrodą otuloną. Spoiny zostały przebadane ultradźwiękowo, a badanie nie wykazało żadnych wad. -  RAFAKO inwestuje w automatyzację procesów produkcyjnych, głównie procesów spawalniczych, dlatego do wykonywania walczaków RAFAKO posiada obecnie trzy automaty do spawania spoin wzdłużnych i obwodowych, dwa automaty do spawania króćców nasadzanych, jeden automat do spawania króćców opadowych i tulei włazowych. Te inwestycje zostały dokonane w ostatnich czterech latach. Walczak o numerze 2600  został jako pierwszy wykonany w takim zakresie automatycznie – mówi Jerzy Kowalik. Jak dodaje, automatyzacja nie tylko przyspieszyła proces produkcyjny, ale też poprawiła jakość wykonania walczaków. 

Poprzedni jubileuszowy walczak, o numerze 2500, powstał w sierpniu 2006 r., a przy jego odbiorze obecni byli także przedstawiciele Zarządu. Na wyprodukowanie 100 walczaków trzeba było czekać cztery lata.. W chwili obecnej w produkcji jest pięć kolejnych walczaków


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »