Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Kalendarz badań przyszłej mamy

Kalendarz badań przyszłej mamy
Zobacz więcej zdjęć »
Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają nie tylko wielką radość związana z powiększeniem rodziny, ale również wiele obowiązków oraz zmartwień, które czekają przyszłych rodziców.

Do jednych z pierwszych rzeczy, od których należy zacząć, poza zakupem całej wyprawki dla noworodka, jest z pewnością dbanie o stan zdrowia przyszłej mamy. Ważne w okresie ciąży jest nie tylko właściwe odżywianie, spokój czy bezstresowy tryb życia kobiety, ale przede wszystkie regularne badania, do których przyszła mama będzie zobowiązana przez całą ciąże.

Badania usg czy krwi muszą być wykonywane regularnie, żeby mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, a i kobieta w ciąży jest zdrowa i ma dobre samopoczucie. Co więcej, regularne kontrolowanie zapewnia bezpieczeństwo zarówno malucha jak i kobiety, dając gwarancję, że wszystkie potencjalne nieprawidłowości zostaną wykryte i zniwelowane w odpowiednim czasie.

Pierwszy trymestr ciąży

Na początku ciąży, przyszła mama powinna swoje pierwsze kroki skierować do ginekologa, który po wykonaniu badania usg będzie mógł potwierdzić ciążę. Następnie powinny zostać wykonane określona badania krwi, takie jak na przykład ustalenie grupy krwi. Jest to niezwykle istotne między innymi żeby uniknąć konfliktu serologicznego. Konieczna jest też zwykła morfologia przyszłej mamy, która sprawdzi poziom jej leukocytów czy erytrocytów i wykluczy choroby czy anemię.

Dokładne wyniki badań krwi umożliwią także poprawę kondycji zdrowia kobiety poprzez wprowadzenie brakujących suplementów czy witamin. Dokładne sprawdzanie stanu zdrowia w pierwszym trymestrze jest niezwykle ważne i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Ważne jest także wykonanie cytologii, jeżeli poprzednia była robiona więcej aniżeli rok wcześniej. Istotne jest także dokonanie badań moczu, które sprawdzą czy kobieta nie ma nawet drobnego zakażenia, które może spowodować problemy z prawidłowym rozwojem ciąży.

 

Drugi trymestr ciąży

 

Drugi trymestr ciąży jest łaskawszy dla kobiet, które w tym czasie czują się wyjątkowo dobrze i mają bardzo dużo energii. Jednak i w tym czasie należy pamiętać o niezbędnych badaniach, które muszą być wykonane. Badanie usg, które jest całkowicie bezpieczne dla dziecka pozwala sprawdzić i zmierzyć poszczególne części ciała malucha, a także daje rodzicom szansę podglądnięcia dziecka w brzuchu. Dzięki badaniu usg lekarz sprawdza czy rozwija się prawidłowo oraz czy wszystkie organy pracują we właściwy sposób.

Co więcej, jest to także moment, w którym dzięki badaniu usg można ustalić płeć dziecka. W tym trymestrze ważne jest także badanie poziomu glukozy we krwi po spożyciu pięćdziesięciu gramów glukozy. Dzięki temu można wykryć cukrzycę u kobiet ciężarnych, która uaktywnia się właśnie w tym trymestrze. Nie jest to nic groźnego, bowiem podczas ciąży trzeba zwrócić uwagę jedynie na dietę, ewentualnie zacząć przyjmować insulinę. Jednak w większości przypadków cukrzyca ciążowa mija po porodzie.

 

Trzeci trymestr ciąży

Ostatnie trzy miesiące ciąży, wymagają także dokładnych badań, zwłaszcza, że termin spotkania z dzieckiem staje się coraz bliższy. W tym czasie także wykonuje się badanie usg, które sprawdza stan rozwoju dziecka, jego wielkość i wagę. Rodzicom w tym czasie wielką radość sprawia słuchanie bicia serca malucha i jego ruchy. Na tym etapie ciąży bardzo ważne są też badania krwi – morfologia i oznaczenie grupy krwi, a także badania moczu. Kobieta wówczas staje się niezwykle podatna na infekcję, które dzięki tym badaniom mogą zostać szybko wykryte.

Jeżeli wyznaczony termin porodu prze ginekologa mija, a oznak porodu nie widać, wykonuje się badanie KTG, które mierzy tętno płodu. Prawidłowy zapis tego badania jest jednoznaczny z tym, że u dziecka nie dzieje się nic nieprawidłowego. Natomiast nieregularne tętno, przyspieszenia i spadki są sygnałem do wywoływania porodu. Dzięki badaniu KTG można dokładnie określić, co się z dzieckiem aktualnie dzieje i jaki najlepszy dla dziecka będzie termin przyjścia na świat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »