Firma » Finanse

Kamil Rafał Gancarz wyjaśnia przyczyny ostatnich dużych spadków na rynku Bitcoina

Założyciel Gancarz Research, inwestor i analityk z 17-letnim stażem podjął się wyjaśnienia mechanizmów, które spowodowały ostatnio duże spadki kryptowalut, w tym Bitcoina. Kamil Rafał Gancarz wskazuje nieoczywiste przyczyny sytuacji na rynku elektronicznych aktywów.

KOMENTARZ EKSPERCKI

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Założyciel Gancarz Research, inwestor i analityk z 17-letnim stażem podjął się wyjaśnienia mechanizmów, które spowodowały ostatnio duże spadki kryptowalut, w tym Bitcoina. Kamil Rafał Gancarz wskazuje nieoczywiste przyczyny sytuacji na rynku elektronicznych aktywów – przede wszystkim kurs jena i decyzje japońskiego banku centralnego.

Ostatnie spadki na rynku Bitcoina, które wyniosły aż 14 proc. w ciągu doby, można przypisać kilku czynnikom, które łączą się zarówno z sytuacją makroekonomiczną, jak i globalnym ryzykiem geopolitycznym.

Japonia niedawno podniosła stopy procentowe, co jest jednym z kluczowych czynników, które wpłynęły na rynki. Bank Japonii, który przez długi czas utrzymywał ujemne stopy procentowe, najpierw podniósł je do 0,1 proc., a następnie do 0,25 proc. To spowodowało wzmocnienie japońskiego jena, który wcześniej mocno tracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. W rezultacie dolar osłabił się wobec jena o 12,43 proc. w krótkim okresie. Taka zmiana kursu walutowego była dużym zaskoczeniem, zwłaszcza że jen jest jedną z najważniejszych walut na świecie.

Niska stopa procentowa w Japonii sprawiła, że wielu inwestorów korzystało z tzw. strategii "carry trade". Pożyczali oni jeny po niskim oprocentowaniu, zamieniali je na dolary, a następnie kupowali za te dolary różne aktywa, w tym również Bitcoina. Jednak gwałtowny wzrost wartości jena spowodował, że inwestorzy znaleźli się w trudnej sytuacji – ich długi w jenach rosły, a wartość aktywów, które kupili za dolary, zaczęła spadać. W efekcie, zmuszeni zostali do delewarowania swoich pozycji, co oznaczało sprzedaż najbardziej ryzykownych aktywów, takich jak Bitcoin, Ethereum, czy akcje technologiczne.

Nie można również pominąć wpływu napięć na Bliskim Wschodzie, które zwiększają globalną niepewność i prowadzą do większej zmienności na rynkach. Choć ten temat wymaga głębszej analizy, już teraz widać, że wprowadza on dodatkową warstwę ryzyka, która wpływa na decyzje inwestorów.

Warto również zwrócić uwagę na Indeks Produkcyjny (ISM PMI) w USA, który zaczął spadać po okresie wzrostu. Indeks ten jest wskaźnikiem przewidującym przyszłe trendy gospodarcze, a jego spadek sugeruje potencjalne problemy gospodarcze w USA, co również może skłaniać inwestorów do wyprzedaży ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty.

Podsumowując, spadki Bitcoina są wynikiem połączenia wielu czynników: podwyżek stóp procentowych w Japonii, mechanizmu carry trade, rosnącego ryzyka geopolitycznego oraz pogarszających się wskaźników gospodarczych w USA. Wszystkie te elementy razem stworzyły sytuację, w której inwestorzy zaczęli masowo wycofywać się z ryzykownych aktywów, co doprowadziło do gwałtownych spadków na rynku kryptowalut.

Kamil Rafał Gancarz – polski finansista, przedsiębiorca, wynalazca, makroinwestor,  Prezes Zarządu szwajcarsko-polskiego start-upu technologicznego BITFOLD AG oraz aktywny trener dla wielotysięcznej społeczności polskich inwestorów, analityk i założyciel platformy edukacyjnej dla inwestorów Gancarz Research, ekspert i promotor branży Blockchain w zakresie technologii oraz inwestycji w tym obszarze, a także członek Mensa Polska, prelegent wielu konferencji ekonomiczno-biznesowych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Npawlukiewicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »