Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Karmienie piersią - dlaczego warto?

Karmienie piersią - dlaczego warto?
Zobacz więcej zdjęć »
Każda matka jest inna, ma odmienne potrzeby i różne zdanie na tematy związane z żywieniem, pielęgnacją i wychowaniem jej maleństwa. Jednym z tematów, które cieszą się dużym zainteresowaniem, a zarazem spędzają sen z powiek niektórym kobietom, jest temat związany z tym, czy warto karmić piersią.

Od lat nasila się nacisk na to, aby karmić naturalnie. W niektórych kręgach jest on tak wielki, że młode matki, którym brakuje pokarmu lub które z różnych względów postanowiły podać dziecku butelkę, podlegają ostrej krytyce i cierpią na brak zrozumienia ze strony otoczenia.

 

Przez to część z nas, młodych mam, uważa się za złe mamy, które nie chcą dać dziecku to, co najlepsze. Gdziekolwiek nie znajdziemy artykułów omawiających żywienie niemowląt, wszędzie podkreśla się to, jak zdrowe i wartościowe jest mleko mamy. Brakuje w nich jednak informacji o tym, jak faktycznie przeżywa to wszystko młoda mama i jakie korzyści mogą ją przekonać do tego, aby dać sobie szansę w tym temacie.

Warto karmić piersią, bo:

  • pierś najłatwiej ukoi płacz dziecka - nie tylko kiedy jest głodne czy zdenerwowane, ale nawet wtedy, kiedy coś je boli. Już po chwili od przystawienia dziecka do piersi widać, jak się uspokaja, wtula się swoim małym ciałkiem, robi się coraz spokojniejsze i wpatruje się oczkami w mamę, która jest teraz dla niej całym światem. Jest mu także znacznie łatwiej zasnąć – mimo że w teorii nie powinno się usypiać dziecka piersią, w praktyce nie wygląda to już tak łatwo;

  • karmienie piersią zbliża matkę i dziecko - karmienie piersią daje niesamowitą satysfakcję i bardzo zbliża matkę do dziecka. Spróbuj przejść na butelkę chociaż na jeden dzień i pozwolić zająć się karmieniem tacie dziecka, aby zabrakło Ci możliwości karmienia na wyłączność. Zabraknie Ci tego, że jest coś, co możesz robić tylko Ty. Oczywiście zawsze możesz odciągnąć mleko i zostawić je tatusiowi, podczas gdy Ty będziesz potrzebowała czasu dla siebie, np. na plotkach z przyjaciółkami czy na zakupach;

  • karmienie piersią jest wygodne - łatwo powiedzieć, że to nie problem przygotować butelkę w 5 minut. Kiedy jednak przychodzi co do czego i głodne dziecko nagle budzi się z płaczem, każda minuta ma znaczenie tym bardziej, że przygotowanie wszystkiego to nie zawsze taka „chwila moment”. Pierś można podać dziecku w każdej chwili i praktycznie w każdym miejscu. Nie trzeba od razu karmić w miejscach publicznych, ale nawet jadąc do rodziny na obiad, nie trzeba brać ze sobą opakowania z mlekiem, wysterylizowanej butelki, wody mineralnej do przyrządzenia mleka, a przy dłuższy wyjazdach – całego kompletu butelek i sterylizatora;

  • karmienie naturalne nic nie kosztuje - cena opakowania mleka modyfikowanego waha się w granicach 20-30 zł, a opakowanie takie może wystarczyć na zaledwie 2 tygodnie. Przy pozostałych wydatkach związanych z niemowlęciem podwyższa to znacznie budżet na dziecko. Karmienie piersią jest darmowe, a pokarm jest gotowy w każdej chwili.

Artykuł ten nie ma na celu krytyki mam butelkowych, a jedynie zachęcenie do tego, aby mimo różnych trudności i wątpliwości dać sobie szansę i spróbować karmić naturalnie. Nie musisz karmić wyłącznie piersią – możesz przejść na karmienie mieszane, tzn. najpierw podać pierś, a później butelkę, a ostateczną decyzję na temat sposobu karmienia swojego maluszka podjąć dopiero po czasie, w którym przekonasz się o korzyściach i wadach obu rozwiązań. Czy wiesz, że możliwe jest nawet karmienie piersią po cesarskim cięciu? Jest naprawdę niewiele sytuacji, w których powinnaś z tej możliwości zrezygnować.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

linkbaby

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »