Technologie » Komputery

Kaspersky Lab patentuje przełomowe sprzętowe rozwiązanie antywirusowe

Kaspersky Lab patentuje przełomowe sprzętowe rozwiązanie antywirusowe
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opatentowaniu w Stanach Zjednoczonych sprzętowego systemu antywirusowego, który skutecznie zwalcza rootkity.

Nowa technologia wykorzystuje sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego główną funkcją jest neutralizowanie najbardziej rozpowszechnionego rodzaju zagrożenia - szkodliwych programów, które zagnieżdżają się lub infekują pliki na dysku twardym komputera. Opatentowany program antywirusowy skanuje dane zapisane na dysku twardym, identyfikując oraz blokując szkodliwe programy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Patent Nr 7 657 941 został zarejestrowany przez Amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych 2 lutego 2010 roku. Opatentowana technologia została opracowana przez Olega Zajcewa, starszego specjalistę ds. technologii w Kaspersky Lab.

"Jako innowacyjna firma ciągle poszukujemy alternatywnych rozwiązań, które znacząco zwiększają poziom ochrony naszych klientów" - powiedział Nikołaj Griebiennikow, dyrektor techniczny w Kaspersky Lab. "Obszar naszych badań rozciąga się od tzw. 'cloud computingu' po wykorzystywanie niekonwencjonalnych rozwiązań sprzętowych. Opatentowane sprzętowe rozwiązanie antywirusowe pozwoli nam pokonać ograniczenia ochrony komputerowej związane z systemami operacyjnymi".

Opatentowane urządzenie jest instalowane pomiędzy sterownikiem (dyskiem twardym lub SSD) a jednostką obliczeniową (procesorem lub RAM) i jest połączone z szyną systemową lub zintegrowane ze sterownikiem dysku. Sprzętowe rozwiązanie antywirusowe blokuje lub zezwala na zapisywanie danych na dysku, ostrzegając przed zagrożeniami i dostarczając użytkownikowi informacje o swoim działaniu (jeżeli sprzętowe urządzenie kontroli jest zainstalowane w komputerze, możliwy jest dialog z użytkownikiem). Urządzenie może działać niezależnie lub w połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym.

Ponieważ ochrona jest zaimplementowana na poziomie sprzętu a nie oprogramowania, technologia ta nie zależy od konfiguracji systemu operacyjnego i może skutecznie zwalczać szkodliwe programy, które zwiększają swoje przywileje w systemie, np. rootkity. Rootkity przechwytują funkcje systemu operacyjnego, dzięki czemu potrafią aktywnie przeciwdziałać wykryciu ich i usunięciu przez rozwiązania antywirusowe, które działają w tym samym środowisku. W szczególności rootkity mogą zablokować uruchomienie aplikacji antywirusowej, śledzić jej działania i odzyskiwać szkodliwe procesy usunięte przez aplikację antywirusową, modyfikować opcje usuwania w rejestrze systemowym itd. Jednak taka aktywność nie będzie skuteczna w przypadku rozwiązania sprzętowego, które nie działa w zainfekowanym środowisku systemu operacyjnego, a rootkit zostanie szybko zneutralizowany.

Opatentowane urządzenie wykorzystuje własne uaktualniane antywirusowe bazy danych, które są chronione przed szkodliwym kodem i błędnymi wpisami podczas aktualizacji. Ponieważ urządzenie posiada własny procesor i RAM, nie pochłania zasobów komputera, do którego jest podłączone. Jeżeli będzie taka konieczność, można podłączyć do niego oddzielne źródło zasilania.

"Rozwiązania antywirusowe i szkodliwe programy to rodzaje oprogramowania z podobnymi prawami" - powiedział Oleg Zajcew, specjalista ds. technologii w Kaspersky Lab. "Właśnie dlatego sprzętowe rozwiązanie antywirusowe posiada przewagę nad konwencjonalnymi rozwiązaniami antywirusowymi - monitoruje ono wszystkie próby uzyskania dostępu do pamięci, a jednocześnie pozostaje niedostępne dla szkodliwego oprogramowania. Jest to niezwykle istotne dla zwalczania tak wyrafinowanych zagrożeń, jak rootkity czy bootkity. Co więcej, sprzętowe rozwiązanie antywirusowe bezproblemowo integruje się z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, jak również z oprogramowaniem serwerowym i wyspecjalizowanymi komputerami, np. ATM."

Kaspersky Lab złożył ponad 50 patentów w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. Dotyczą one szeregu różnych technologii opracowanych przez personel firmy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »