Technologie » Internet

Kaspersky Lab wykrył lukę dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer

Kaspersky Lab wykrył lukę dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer
Zobacz więcej zdjęć »
Pod koniec kwietnia 2018 r. produkty Kaspersky Lab zaczęły proaktywnie wykrywać u użytkowników nieznanego wcześniej exploita (szkodliwe narzędzie wykorzystujące lukę w zabezpieczeniach do infekcji urządzenia).

Jak okazało się po analizie, exploit ten wykorzystywał lukę dnia zerowego (CVE-2018-8174) w przeglądarce Internet Explorer i był aktywnie stosowany w atakach ukierunkowanych.

Z technicznego punktu widzenia szczególnie interesujący jest fakt, że exploit wykorzystujący lukę w Internet Explorerze był pobierany do dokumentu Microsoft Word — jest to pierwszy znany przypadek zastosowania takiej techniki. Warto podkreślić, że atak mógł zostać przeprowadzony nawet wtedy, gdy w programie Microsoft Word zainstalowane były wszystkie dostępne łaty.

Po wykryciu exploita badacze z Kaspersky Lab natychmiast zgłosili lukę firmie Microsoft. Odpowiednia łata została opublikowana 8 maja i jest dostępna na stronie https://portal.msrc.microsoft.com/en-us/security-guidance/advisory/CVE-2018-8174.

Zidentyfikowany przez Kaspersky Lab exploit bazuje na szkodliwym kodzie wykorzystującym lukę dnia zerowego — błąd UAF (ang. Use After Free) polegający na odwoływaniu się przez legalną aplikację (tym przypadku przeglądarkę Internet Explorer) do obszaru pamięci, który został już zwolniony. W większości przypadków takie zachowanie prowadzi do zawieszenia się przeglądarki, jednak w przypadku ataku cyberprzestępca wykorzystuje błąd do przejęcia kontroli nad maszyną ofiary.

Bardziej szczegółowa analiza exploita wykazała, że łańcuch infekcji obejmuje następujące kroki:

·         ofiara otrzymuje szkodliwy dokument w formacie RTF,

·         po otwarciu dokumentu w programie Microsoft Word pobierana jest strona HTML ze szkodliwym kodem,

·         kod ten wywołuje błąd uszkodzenia pamięci (UAF),

·         aktywowane jest polecenie pobierające dalsze szkodliwe moduły.

Jeżeli luka jest obecna, omawiana technika pozwala cyberprzestępcom na wymuszenie uruchomienia Internet Explorera, niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki użytkownik korzysta na co dzień. Na szczęście proaktywne wykrycie zagrożenia przez nasze technologie pozwoliło firmie Microsoft na szybkie opracowanie łaty usuwającej lukę. Zalecamy firmom i użytkownikom domowym, by jak najszybciej zainstalowali uaktualnienie opublikowane przez Microsoft, ponieważ cyberprzestępcy zapewne szybko dodadzą omawianego exploita do swoich zestawów szkodliwych narzędzi — powiedział Anton Iwanow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają i blokują wszystkie etapy działania omawianego ataku z następującymi werdyktami:

·         HEUR:Exploit.MSOffice.Generic — szkodliwy dokument RTF,

·         PDM:Exploit.Win32.Generic — exploit Internet Explorera wykrywany przez technologię „Automatyczne zapobieganie exploitom” wbudowaną w rozwiązania Kaspersky Lab,

·         HEUR:Exploit.Script.Generic – exploit Internet Explorera wykrywany przez technologie heurystyczne wbudowane w rozwiązania Kaspersky Lab,

·         HEUR:Trojan.Win32.Generic — dalszy szkodliwy kod pobierany w ramach ataku.

Szczegóły techniczne dotyczące wykrycia przez Kaspersky Lab omawianego exploita są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/eZgbt.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 78698 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )