Technologie » Komputery

Kaspersky Lab wykrywa lukę dnia zerowego w zabezpieczeniach systemu Windows

Kaspersky Lab wykrywa lukę dnia zerowego w zabezpieczeniach systemu Windows
Zobacz więcej zdjęć »
Technologie firmy Kaspersky Lab wykryły nową lukę w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows, która prawdopodobnie była wykorzystywana w atakach ukierunkowanych przez co najmniej dwa ugrupowania cyberprzestępcze, łącznie z wykrytym niedawno gangiem SandCat.

Jest to czwarty exploit dnia zerowego zidentyfikowany w rzeczywistych warunkach przez technologię automatycznego zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab. Kaspersky Lab zgłosił lukę firmie Microsoft, która udostępniła odpowiednią łatę. Luka nosi oznaczenie CVE-2019-0797.

Luki dnia zerowego to nieznane wcześniej błędy w oprogramowaniu, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących w celu włamania się do urządzeń i sieci ofiar. Nowy exploit wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach graficznego podsystemu Microsoft Windows w celu zwiększenia swoich przywilejów w systemie. Zapewnia to przestępcy pełną kontrolę nad komputerem ofiary. Przeanalizowana przez badaczy z Kaspersky Lab próbka szkodliwego oprogramowania pokazuje, że celem tego exploita jest system operacyjny Windows w wersji od 8 do 10. 

Badacze uważają, że wykryty exploit mógł zostać wykorzystany przez kilka ugrupowań cyberprzestępczych, w tym, między innymi, FruityArmor oraz SandCat. Wiadomo, że FruityArmor wykorzystywał już w przeszłości luki dnia zerowego, podczas gdy SandCat to nowe ugrupowanie cyberprzestępcze, które zostało odkryte niedawno.

Wykrycie nowej, aktywnie wykorzystywanej luki dnia zerowego w zabezpieczeniach systemu Windows pokazuje, ugrupowania cyberprzestępcze nadal interesują się tymi drogimi i rzadkimi narzędziami, a organizacje potrzebują rozwiązań zabezpieczających, które zapewniają ochronę przed nieznanymi zagrożeniami. Podkreśla również znaczenie współpracy między branżą bezpieczeństwa a twórcami oprogramowania: wyszukiwanie błędów, odpowiedzialne ujawnianie luk w zabezpieczeniach oraz niezwłoczne udostępnianie łat to najlepsze sposoby zabezpieczenia użytkowników przed nowymi i wyłaniającymi się zagrożeniami – powiedział Anton Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Omawiana luka została wykryta przez technologię automatycznego zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab, wbudowaną w większość produktów firmy.

Produkty firmy Kaspersky Lab wykrywają omawianego exploita jako:

·         HEUR:Exploit.Win32.Generic,

·         HEUR:Trojan.Win32.Generic,

·         PDM:Exploit.Win32.Generic.

Kaspersky Lab zaleca podjęcie następujących środków bezpieczeństwa:

·         Jak najszybciej zainstaluj łatę firmy Microsoft dla nowej luki w zabezpieczeniach. Łata jest dostępna na stronie https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0797.

·         Regularnie aktualizuj wszystkie programy. Produkty zabezpieczające z funkcjami oceny luk w zabezpieczeniach oraz zarządzania łatami mogą pomóc zautomatyzować te procesy.

·         Postaw na sprawdzone rozwiązanie zabezpieczające, takie jak np. Kaspersky Endpoint Security, które jest wyposażone w możliwości wykrywania opartego na zachowaniu w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed znanymi i nieznanymi zagrożeniami, w tym exploitami.

·         Jeśli Twoja firma wymaga wysoce wyrafinowanej ochrony, stosuj zaawansowane narzędzia zabezpieczające, takie jak Kaspersky Anti Targeted Attack Platform (KATA).

·         Upewnij się, że zespół ds. bezpieczeństwa posiada dostęp do najnowszych danych analizy cyberzagrożeń. Prywatne raporty dotyczące najnowszych wydarzeń związanych z krajobrazem zagrożeń są dostępne dla klientów usługi Kaspersky Threat Intelligence.

·         Niemniej ważne jest również zapewnienie personelowi szkolenia z podstaw higieny cyberbezpieczeństwa.

Dalsze szczegóły dotyczące nowego exploita są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/Swtyi.

Niedawno Kaspersky Lab poprowadził webinarium pozwalające przyjrzeć się bliżej technologiom, które wykryły ten i inne exploity dnia zerowego w systemie Windows firmy Microsoft. Zapis webinarium jest dostępny tutaj.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Vincent V. Severski w Empik Bonarka, 21 maja, godz. 20:00
Marek Krajewski na Apostrofie w Krakowie, 21.05.19, g. 18:00, Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »