Rozrywka i wypoczynek » Gry

Kaspersky wykrywa szkodliwe aplikacje podszywające się pod popularną grę

Kaspersky wykrywa szkodliwe aplikacje podszywające się pod popularną grę
Zobacz więcej zdjęć »
Minecraft, najlepiej sprzedająca się gra wszech czasów, przyciąga uwagę nie tylko graczy, którzy oddają się jej z entuzjazmem, ale również oszustów.

W ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky wykryli ponad 20 narzędzi reklamowanych w sklepach z aplikacjami, które rzekomo oferowały dodatkowe funkcje do Minecrafta. Chociaż szkodniki te zostały usunięte z oficjalnych sklepów, eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowe niebezpieczne aplikacje, wykorzystujące tę znaną grę do oszukańczych celów.

Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali różne aplikacje, łącznie z tymi, które można pobrać w sklepie Google Play, podszywające się pod pakiety wprowadzające modyfikacje (tzw. mody), czyli stworzone przez użytkowników pakiety z dodatkowymi elementami gry. W rezultacie znaleziono różne szkodliwe aplikacje rozprzestrzeniające oprogramowanie adware lub kradnące dane uwierzytelniające dostęp do kont w mediach społecznościowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przede wszystkim badacze wykryli kilka aplikacji rozprzestrzeniających oprogramowanie adware, które bombarduje użytkowników niechcianymi reklamami, zakłócając korzystanie z urządzenia. Nie trzeba nawet otwierać tych aplikacji, aby – na polecenie oszusta – wyświetlały reklamy. Co więcej, mogą one ładować dodatkowe moduły, które pozwalają ukryć ikonę, jak również otwierać nieoczekiwanie przeglądarkę, strony aplikacji w Google Play czy odtwarzać filmy na YouTubie, przeszkadzając tym samym w korzystaniu ze smartfona.

Badacze z firmy Kaspersky znaleźli dwa takie szkodliwe mody z podstawową funkcjonalnością. W aktualnej wersji aplikacja wyświetla reklamy pełnoekranowe (także wtedy, kiedy nie jest uruchomiona), jednak nie posiada funkcji ukrywania ikony ani uruchomiania przeglądarki, YouTube’a czy sklepu Google Play. W celu uzyskania dodatkowego zarobku twórcy aplikacji wykorzystują funkcję „zakup w aplikacji”.

Kilka innych wykrytych aplikacji kradnie konta w mediach społecznościowych. W jednym przypadku w sklepie Google Play dostępna była fałszywa aplikacja sieci reklamowej wykorzystywana do reklamowania na TikToku. Podanie przez użytkownika swoich danych uwierzytelniających do portalu społecznościowego skutkowało kradzieżą jego konta.

Niestety usunięcie aplikacji z oficjalnych sklepów nie zawsze oznacza wygraną ze szkodliwym oprogramowaniem. Twórcy wrzucają nowe, zmodyfikowane wersje – pod innymi nazwami i z innych kont. Dlatego zalecamy zainstalowanie niezawodnego rozwiązania bezpieczeństwa, które zapobiegnie pobraniu niebezpiecznych programów. Jeśli o to zadbasz, unikniesz potencjalnych zagrożeń i będziesz mógł skupić się na przyjemności płynącej z gry – powiedział Igor Gołowin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Niezwłocznie po wykryciu nowych zagrożeń badacze z firmy Kaspersky zwrócili się go Google’a z kompletem informacji o nowych szkodliwych aplikacjach w sklepie Google Play.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające zabezpieczyć się przed szkodliwymi aplikacjami wycelowanymi w graczy:

·        Nie pobieraj modów z podejrzanych stron internetowych ani pirackiego oprogramowania. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, jak łatwo ulec ofertom zdobycia czegoś za darmo, i wykorzystują to, ukrywając szkodliwe oprogramowanie w crackach, cheatach oraz modach.

·        Zainstaluj na swoim telefonie skuteczne oprogramowanie antywirusowe, takie jak np. Kaspersky Internet Security for Android.

·        Nie wyłączaj antywirusa podczas gry na komputerze. W „trybie gracza” oprogramowanie Kaspersky Total Security zużywa minimalną ilość zasobów systemowych podczas gry. Chroni, nie wpływając na wydajność i stabilność połączenia internetowego.

·        Przeinstalowując przeglądarkę lub zmieniając ustawienia, nie usuniesz szkodliwego oprogramowania. Konieczne jest uprzednie zidentyfikowanie szkodliwej aplikacji wśród zainstalowanego oprogramowania.

·        Kupuj gry w sposób odpowiedzialny. Zanim pobierzesz jakąś grę, sprawdź, jakie ma opinie, oraz konto, z którego jest dystrybuowana.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »