Zdrowie » Dziecko

Kiedy dziecko leci samolotem bez opieki

Kiedy dziecko leci samolotem bez opieki
Zobacz więcej zdjęć »
Sytuacja w której dziecko musi odbyć samotną podróż samolotem, jest bardzo stresująca zarówno dla rodziców, jak i dla niego samego. Jak przygotować dziecko do samotnej podróży? Co powinniśmy wiedzieć? Czy usługa asystenta jest dodatkowo płatna?
Myśl o tym, że nasze dziecko będzie samotnie leciało tak daleko, z pewnością powoduje niepokój u rodziców. Przenosi się ono również na małego podróżnika. Żeby zminimalizować stres i ewentualne negatywne konsekwencje, należy przemyśleć dokładnie całą podróż. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę w czasie lotu. Wszystkie aspekty warto też z pociechą omówić. Dziecko włączone do przygotowań będzie wiedziało czego może się spodziewać, a podróż będzie na pewno przyjemnością.

Poznaj przepisy linii lotniczej

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Każda linia lotnicza ma własne zasady przewozu dzieci. W zależności od przewoźnika, granica wieku od której dziecko może podróżować bez opieki to 12-14 lat. Jednak tu również następują rozbieżności i trzeba zapoznać się z tymi przepisami. Podczas zakupu biletu lotniczego powinno się je dokładnie sprawdzić. Jest to o tyle ważne, że niektóre linie lotnicze, szczególnie tzw. „tanie", nie dopuszczają możliwości przewozu małych podróżników bez dorosłego opiekuna.

Niektórzy przewoźnicy oferują serwis „osobistego asystenta". Koszt takiej usługi jest uzależniony przede wszystkim od długości trasy i może wynosić od 50€ do 100€. Niestety nie na każdej trasie jest możliwość zapewnienia opieki dla dzieci. Wtedy rodzice muszą znaleźć inną linię lotniczą lub trzeba będzie dziecku towarzyszyć w podróży.

Stewardesa zostaje ciocią

Rodzice, którzy zdecydują się na zamówienie usługi opieki ze strony linii lotniczej, mogą być pewni, że ich dziecko będzie miało zapewnioną ochronę podczas całej podróży. Procedura polega na tym, że wyznaczony pracownik lotniska odbiera małego podróżnika po odprawie i przeprowadza go przez kontrolę paszportową, po czym oddaje go w ręce dedykowanej osoby z obsługi samolotu. Już na pokładzie, to do obsługi pasażerskiej należy opieka nad dzieckiem. Szczególnie podczas lotów międzykontynentalnych, dzieci bardzo zaprzyjaźniają się z obsługą pokładową. Do opieki dedykowane są odpowiednio przeszkolone osoby, które doskonale wiedzą jak zajmować się małym pasażerem. Po zakończonym locie, opiekun przekazuje dziecko wyznaczonemu pracownikowi obsługi naziemnej. Pomaga on dziecku przejść kontrolę paszportową i odbiera z nim bagaż. Następnie przekazuje dziecko w ręce osoby, która została docelowo przez rodzica wyznaczona do odebrania małego pasażera z lotniska.

Przygotuj dziecko do lotu

O fakcie potrzeby asysty dla dziecka, poinformuj linię lotniczą już w trakcie zakupu biletu. Należy pamiętać, ze taką usługę zazwyczaj zamawia się telefonicznie lub przez biuro podróży.

Przygotuj wszystkie wymagane dokumenty, które należy wypełnić, najlepiej w 3 kopiach (dla siebie, obsługi naziemnej i pokładowej). Są one dostępne do pobrania na stronach przewoźnika. Pamiętaj, aby zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, które powinna znać osoba opiekująca się dzieckiem, np. o alergiach, nietypowych potrzebach itp.

W czasie rozmowy ze swoim dzieckiem poinformuj go o wszystkich możliwych sytuacjach, które mogą się wydarzyć. Pamiętaj, że czasem samoloty muszą gdzieś awaryjnie lądować lub pojawiają się opóźnienia. Twoja pociecha powinna mieć świadomość takich niespodziewanych sytuacji. Ograniczy to jego stres. Rodzice również nie powinni się niepokoić. Nie ma możliwości, aby mały podróżnik został sam bez opieki w niespodziewanych okolicznościach. Linie lotnicze mają na takie sytuacje odpowiednie procedury.


Zapakuj ulubione zabawki i gry. Nie tylko zajmą mu czas podczas długiej podróży, ale obecność ukochanych maskotek doda mu otuchy. Pamiętaj, że bagaż podręczny musi być takiej wagi i wielkości, aby pociecha mogła go samodzielnie przenosić.

Latanie to przyjemność!

Samodzielna podróż dziecka to duże wyzwanie nie tylko dla niego samego, ale przede wszystkim dla rodziców. Warto od wczesnych lat uczyć dzieci przyjemności podróżowania. Taka samotna wyprawa będzie dla niego powodem do dumy! Odpowiednie przygotowywanie do podróży zamieni ją w czystą przyjemność.

Katarzyna Sośnierz, Zwrotzalot.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mooq

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »