Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Kobiece sprawy – nasze sprawy
Mądre staropolskie przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy kobiety
o tym pamiętają? Niestety nie. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych jest zapalenie pęcherza moczowego, niezwykle uciążliwe i bez odpowiedniej profilaktyki nawracające .
Niewiele z nas wie, że stosując właściwą profilaktykę możemy z powodzeniem uniknąć przykrych dolegliwości. Zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących stanów zapalnych dolnego odcinka dróg moczowych[1]. Najnowsze badania wskazują, że blisko połowa Polek tylko mniej więcej orientuje się w tej kwestii, a ponad 50% uważa ten problem za wstydliwy. Prawie co druga Polka nie wie, jakie mogą być konsekwencje[2] nieleczonego zapalenia pęcherza, wiele z nich także nigdy nie spotkało się z informacjami na temat tej przykrej dolegliwości. Nieleczone zapalenie pęcherza doprowadzić może do przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego bądź odmiedniczkowego zapalenia nerek[3]. Dlatego nie ignorujmy objawów takich jak ból w dolnej części brzucha lub częste czy bolesne oddawanie moczu połączone z pieczeniem. W związku z niską świadomością wagi tego problemu oraz zagrożeń wynikających z braku profilaktyki w tej kwestii, a także z lekceważenia objawów choroby ruszyła ogólnopolska akcja społeczna adresowana do kobiet „Kobiece sprawy – nasze sprawy”. Akcja ma na celu edukację, zmianę postaw społecznych oraz sposobu postrzegania tej choroby. Inicjatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem dbałości o własne zdrowie, stawiając sobie za cel poprawę jakości życia kobiet. Aby z jednej strony uchronić się przed nawracającymi infekcjami dróg moczowych, a z drugiej działać prewencyjnie, możemy podjąć odpowiednie kroki. Nie wahajmy się udać do lekarza i zadać pytanie: Co powinnam zrobić? Klasyczne domowe sposoby i metody radzenia sobie z tą dolegliwością, mogą nie być wystarczające. Pozytywne skutki według badań mogą wykazywać preparaty zawierające substancję czynną o nazwie OM-89 (liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli), stymulującą ogólną odporność organizmu[4] i zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Warto dowiedzieć się więcej o sposobach zapobiegania ZPM i jego nawrotom od lekarza. Pamiętajmy także, że zalecenia lekarza co do sposobu terapii są sprawą indywidualną, ale zawsze powinny być przestrzegane, a tymczasowe ustąpienie dolegliwości nie powinno być powodem przerywania kuracji. Do zobaczenia na: www.urokobiecesprawy.pl – Dołącz do nas!
[1] Źródło: „Zakarzenie pęcherza u kobiet, jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić”, www.poradnikzdrowie.pl, 17.10.2010.
[2] Źródło: Badania wykonane przez Pracownię Badawczą BSM Intelligent Research Solutions, s.42
[3] Źródło: Kłeczek M., „Zapalenie pęcherza”, www.linemed.pl, 9,22.09.2008.
[4] Źródło: Borkowski A., Borkowski T., „Przegląd piśmiennictwa urologicznego”, www.urologiapolska.pl, 2.06.2007.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Komentarze (0)