Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Komórki macierzyste - nadzieja medycyny

Komórki macierzyste - nadzieja medycyny
Zobacz więcej zdjęć »
Komórki macierzyste i regeneracyjne to nadzieja medycyny. Nowatorska metoda ich pozyskiwania z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, umożliwia regenerację tkanek, czyli stanowi milowy krok w przyszłość - otwiera nowe możliwości i daje szanse na leczenie wielu groźnych schorzeń.

Metoda uważana jest za przełom w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej.

Komórki macierzyste i regeneracyjne, które pozyskujemy od pacjenta, coraz częściej wykorzystuje się do leczenia chorób nowotworowych (m.in. białaczki), a także w chirurgii naczyniowej, rekonstrukcyjnej, plastycznej i estetycznej oraz w leczeniu rozległych oparzeń. Komórki te okazują się być również przełomem w przypadku leczenia zaburzeń związanych z dysfunkcją mięśnia sercowego. W stadium przedklinicznym są badania nad wykorzystaniem metody do leczenia m.in.: cukrzycy, udarów mózgu, Choroby Parkinsona, chorób nerek, urazów kostno-mięśniowych i rdzenia kręgowego, chorób płuc oraz wielu innych.

Współczesna nauka pozwala zbadać i wykorzystać bogate możliwości komórek macierzystych. Ich zdolności do różnicowania się w inne, dowolne komórki, dające początek tkankom i organom, jest ich największą zaletą. Komórki macierzyste, zwane komórkami pnia mają dwie zdolności odróżniające je zasadniczo od reszty komórek organizmu: potencjalnie nieograniczona liczba podziałów (samoodnawianie) oraz zdolność do przekształcania, różnicowania się w inne typy komórek.  To sprawia, że są tak cenne dla współczesnej medycyny.

Zastosowanie komórek macierzystych i regeneracyjnych to również szansa dla tysięcy kobiet, które po tym jak dowiedziały się, że mają nowotwór musiały poddać się mastektomii. Nawet po pomyślnym leczeniu, odczuwają dyskomfort psychiczny – teraz pojawia się dla nich nadzieja – autoprzeszczep tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami ADRC*, dzięki któremu pierś zostaje zrekonstruowana.

– Zabieg, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w pełnym kontakcie z pacjentką, składa się z trzech etapów – mówi dr Krzysztof Szymański, specjalista chirurgii plastycznej. – Pierwszy etap to pobranie tkanki tłuszczowej z kilku obszarów ciała – najczęściej są to uda lub brzuch pacjentki. W miejsce pobrania podaje się płyn znieczulający i ułatwiający pozyskanie tkanki tłuszczowej. Tkanka do przeszczepu pobierana jest z wykorzystaniem urządzenia Body Jet, w którym następuje oddzielenie czystej tkanki tłuszczowej od płynnych elementów. Drugi etap to pozyskiwanie komórek macierzystych i regeneracyjnych. – Trzeci etap polega na zmieszaniu pobranych komórek tłuszczowych z pozyskanymi komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi oraz  podaniu tak otrzymanego graftu w pierś, w celu wypełnienia i wymodelowania – dodaje dr Krzysztof Szymański. Cały zabieg trwa ok. 3- 4 godzin. Rekonwalescencja to sprawa indywidualna i trwa zwykle kilka dni. Po zabiegu pacjentka nosi specjalne ubranie uciskające okolicę, z której pobrana była tkanka tłuszczowa.

Innowacyjność tej metody rekonstrukcji polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta i uzyskaniu z niej dużej ilości komórek macierzystych wraz z komórkami regeneracyjnymi w krótkim czasie (ok. 1,5 godz.). Istotą metody jest jednoczasowe pobranie, wyizolowanie i podanie materiału komórkowego. Tkanka nie jest nigdzie wysyłana ani hodowana, wszystko dokonuje się w trakcie jednego zabiegu. Metoda ma praktycznie nieograniczony potencjał zastosowania i stale poszerza się liczba wskazań.

W Polsce ta metoda lecyenia jest stosowana od nieco ponad roku. – Dotychczas w naszym kraju wykonano ok. 40 zabiegów. Były to: rekonstrukcje piersi po segmentectomii lub mastectomii, segmentectomia gruczołu piersiowego ze śródoperacyjną radioterapią, leczenie powikłań popromiennych, powiększanie piersi, estetyczne zabiegi twarzy oraz rekonstrukcja pourazowa podniebienia połączona z remodelingiem blizn twarzy – mówi dr Izabella Krawczak z firmy HAMMERmed. Metoda była również zastosowana u chorych z rozległymi oparzeniami w celu przyspieszenia procesu gojenia.

Więcej informacji nt. leczenia przy wykorzystaniu komórek macierzystych na www.cytori.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

/3PR/ Consulting

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »