Firma » System prawny

Koniec obowiązku meldunkowego

Koniec obowiązku meldunkowego
Zobacz więcej zdjęć »
Rok 2013 zapowiada duże zmiany w prawie meldunkowym zarówno dla obywateli polskich jak i Unii Europejskiej, a także turystów i wczasowiczów na terenie naszego kraju.

Niektóre ze zmian wejdą w życie już w 2013 roku, inne wprowadzone zostaną w roku 2015. Wszystkie mają jednak na celu ułatwienie życia obywatelom, rzadszą wymianę dowodów, oraz przede wszystkim rezygnację z obowiązku meldunkowego.

Oto najważniejsze zmiany, które wejdą w życie w zbliżającym się wielkimi krokami 2013 roku.

Już od stycznia zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli Unii Europejskiej na pobyt czasowy nie przekraczający trzech miesięcy. Ponadto całkowicie zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zostanie wydłużony z 4 dni do aż 30 dni termin na zgłoszenie nowego meldunku, poza tym uproszczeniu ulegnie procedura zmiany meldunku. W wyniku tego nie trzeba będzie najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby móc zameldować się w nowym miejscu zamieszkania - wszystko załatwimy w jednym urzędzie. Co więcej - będzie można dopełnić formalności meldunkowych przez ustanowionego pełnomocnika.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba będzie podawać wykształcenia ani informacji o obowiązku wojskowym ani też przedkładać książeczki wojskowej. Co istotne dla osób wyjeżdżających poza granice kraju, nie będzie konieczne zgłaszanie wyjazdów, które nie trwają dłużej niż pół roku.

Większe zmiany wejdą w życie w 2015 roku. Chodzi o nowe dowody osobiste w formie elektronicznej, dzięki czemu obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Wniosek o wydanie dowodu także będzie można złożyć elektronicznie.

Co więcej od 2015 na dowodach przestanie być umieszczane miejsce zameldowania, wpisane w dowód. Od roku 2016 zakłada się zupełne zniesienie obowiązku meldunkowego na terenie naszego kraju.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »