Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Konkurs „Ciszej proszę!” rozstrzygnięty – znamy zwycięzców
„Ciszej proszę!" był konkursem edukacyjnym skierowanym do publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli, mającym na celu zwiększenie świadomości wpływu akustyki wnętrz szkolnych na zdrowie, samopoczucie i efektywność uczniów i nauczycieli.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Do udziału w konkursie zgłosiło się kilkadziesiąt szkół i przedszkoli, wskazując w formularzu jedno z pomieszczeń, które zdaniem dyrekcji było zbyt głośne lub zbyt pogłosowe i wymagało adaptacji akustycznej, aby w pełni umożliwić dzieciom naukę w komfortowych warunkach. Wśród zgłoszonych wnętrz znalazły się zarówno świetlice, hole i korytarze szkolne jak i stołówki, sale lekcyjne, sale przedszkolne, salki do gimnastyki.
W takiej sali utrudniona jest koncentracja uczniów, zwiększa się ich zmęczenie, dzieci mają kłopot ze zrozumieniem mowy. Problemy te narastają u uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, np. u uczniów z Zespołem Aspergera - można przeczytać w jednym z konkursowych zgłoszeń.
Komisja konkursowa wyłoniła 30 instytucji (szkół i przedszkoli) z 25 miejscowości w całym kraju, które otrzymają materiały do adaptacji akustycznej zgłaszanego przez siebie wnętrza.
Charakterystyczne jest to, że wiele zgłoszonych pomieszczeń jest w istocie wielofunkcyjnych - tłumaczy Mikołaj Jarosz, ekspert w zakresie akustyki pomieszczeń szkolnych z firmy Ecophon. Korytarze szkolne pełnią funkcję sal gimnastycznych oraz auli, a stołówki stają się popołudniami świetlicami. Sprawia to, że poprawnie zaprojektowana akustyka jest w nich szczególnie ważna.
Co więcej poziom hałasu na korytarzu w czasie przerw jest bardzo wysoki, co sprawia, że dzieci na przerwach nie odpoczywają, są zmęczone i pobudzone i trudno się im skupić od początku lekcji - czytamy w kolejnym zgłoszeniu.
Zwyciężyły szkoły, których zgłoszenia dotyczyły pomieszczeń, w których można było osiągnąć znaczącą poprawę warunków akustycznych poprzez instalację przewidzianych regulaminem konkursu materiałów dźwiękochłonnych. Dyrektorzy i nauczyciele opisywali trudności
i uciążliwości związane z akustyką w zgłaszanych pomieszczeniach:
W salach lekcyjnych uskarżano się na pogłos i słabą zrozumiałość mowy, w pozostałych pomieszczeniach problemem stanowił hałas. Był on co prawda wytwarzany przez uczniów, ale dodatkowo wzmacniany przez nieodpowiednio wykończone wnętrze - mówią organizatorzy. Nie dziwi, że nauczyciele skupiali się w swoich opisach nie na hałasie jako takim, tylko na jego wpływie na uczniów.
W okresie wakacyjnym eksperci Ecophon, we współpracy z partnerami zewnętrznymi, dokonają profesjonalnych pomiarów akustycznych, zarówno przed adaptacją wskazanych sal i korytarzy jak i po. Wyniki badań zostaną opublikowane jesienią.
Pełna lista zwycięzców dostępna jest pod adresem: www.ecophon.pl/ciszejprosze.
Nadesłał:
United PR
|
Komentarze (0)