Kultura » Kultura
Konkurs dla Projektantów Szkła Artystycznego Bombay Sapphire Designer Glass Competition
Zobacz więcej zdjęć » |
Konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition przeznaczony jest dla młodych designerów, studentów uczelni artystycznych oraz uczelni posiadających wydziały artystyczne. Myślą przewodnią konkursu jest osobista interpretacja wrażeń smakowych, zapachowych i wzrokowych, jakich dostarcza wyjątkowy gin Bombay Sapphire.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Konkurs polega na zaprojektowaniu najciekawszego naczynia szklanego – kieliszka koktajlowego, inspirowanego wspomnianym, szafirowym ginem Bombay Sapphire. Zmagania młodych twórców pod hasłem Bombay Sapphire Designer Glass Competition mają już kilkunastoletnią tradycję a biorą w nim udział państwa z całego świata. Polska przystąpi do konkursu po raz trzeci. Organizatorem polskiej edycji konkursu jest, jak co roku, Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o. Zwycięzca krajowych rozgrywek zostanie zaproszony jako gość Fundacji Bombay Sapphire na Londyński Festiwal Wzornictwa, który odbędzie się we wrześniu 2008. Podczas Festiwalu będzie miał miejsce ogólnoświatowy finał konkursu Bombay Sapphire Designer Glass Competition, w którym wezmą udział laureaci z poszczególnych państw. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10, 000 funtów. W skład jury polskich eliminacji konkursu wejdą uznani profesorowie, wykładowcy wyższych uczelni artystycznych w Polsce, przedstawiciele Krośnieńskich Hut Szkła Krosno S.A., Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o., partnerów konkursu oraz Agencji Pegasus PR.
Szansa na międzynarodową karierę
Od pierwszego konkursu, który został przeprowadzony kilkanaście lat temu w USA, już blisko 2000 projektantów z kilkudziesięciu krajów świata wzięło udział w zmaganiach na najciekawsze naczynie inspirowane ginem Bombay Sapphire. Konkurs pomaga zaistnieć młodym projektantom, a także honoruje tych, którzy osiągnęli już pozycję w świecie designerów. Do konkursu przystępują zarówno projektanci - amatorzy, jak i uznani twórcy. Artyści, zarówno międzynarodowej sławy, jak i początkujący designerzy, za inspirację obrali szafirowy kolor ginu, jego niepowtarzalny aromat i oryginalny kształt butelki. W prestiżowym konkursie Bombay Sapphire Designer Glass Competition brali udział także reprezentanci Polski. Znaleźli się wśród nich m.in. Monika Kilan, Zofia Skrzypczak, Monika i Przemek Ostaszewscy oraz Agnieszka Kajper. Konkursowe projekty z roku na rok zaskakują oryginalnością i pomysłowym wykorzystaniem szkła, często w połączeniu z innymi materiałami. Nowatorskie aranżacje szklanych kieliszków subtelnie podkreślają smak spożywanych w nich koktajli. Zwycięski projekt ubiegłorocznej edycji pt. „Goobly”, autorstwa portugalskiej studentki Sandry Ines Mesquita da Conceicao, zaskoczył jury niezwykłą oryginalnością, innowacyjnością oraz nietypowym pomysłem połączenia szkła i metalu. W światowym finale konkursu był także polski akcent. Współtwórcą zwycięskiego dzieła z edycji 2005/2006, był Polak Tomasz Rygalik, który wraz z holenderskim projektantem Jorre van Ast reprezentował Wielką Brytanię. Tomasz Rygalik jest dziś światowej sławy designerem, projektuje dla renomowanych firm takich jak Moroso, Artek czy Iker. Jest pierwszym Polakiem, który został pracownikiem naukowym londyńskiego Royal College of Art. Dodatkowo prowadzi w Londynie własne studio projektowe, a także wykłada na ASP w Warszawie. Zwycięzca Bombay Sapphire Designer Glass Competition, oprócz zdobycia atrakcyjnej nagrody finansowej, ma szansę na międzynarodową karierę, tak jak miało to miejsce w przypadku wielu laureatów tego prestiżowego konkursu. Zwycięzca jednej z edycji, Tom Dixon, jest dziś światowej sławy projektantem i dodatkowo członkiem jury konkursowego.
Zasady konkursu dla Projektantów Szkła Artystycznego
Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Celem konkursu dla młodych designerów jest wyłonienie najlepszego projektu kieliszka koktajlowego inspirowanego marką Bombay Sapphire. Zwycięzca polskiej edycji, na zaproszenie Fundacji Bombay Sapphire, będzie reprezentował Polskę na międzynarodowych finałach, które odbędą się we wrześniu b.r. podczas Londyńskiego Festiwalu Wzornictwa. Regulamin oraz zasady Konkursu znajdują się na stronie:www.designerglasscompetition.com (zakładka Poland).
Szafirowa inspiracja
Bombay Sapphire to jeden z najbardziej znanych ginów na świecie. Wysokiej jakości trunek wyróżnia pełny, niepowtarzalny smak, na który składa się bukiet dziesięciu starannie wyselekcjonowanych składników. Gin Bombay Sapphire wyróżnia także oryginalne, szafirowe opakowanie. Butelka łączy w sobie elegancki, konserwatywny styl oraz nowoczesność, stając się tym samym inspiracją dla tysięcy młodych twórców na całym świecie.
Bombay Sapphire to jedna z nielicznych marek alkoholi premium, która angażuje się w rozwój światowej sztuki designerskiej. Oprócz organizacji konkursu na najlepszy projekt naczynia inspirowanego Bombay Sapphire, marka angażuje się w promocję uzdolnionych artystów, tworzących swe projekty w szkle. W 2001 roku założono The Bombay Sapphire Foundation. To instytucja, która honoruje i nagradza najlepsze współczesne projekty, a w szczególności prace wykonane ze szkła. Zrzesza czołowych, międzynarodowych projektantów oraz cenione osobistości związane z przemysłem szklanym. Należą do nich m.in. Ron Arad, Tom Dixon, Nicole Farhi, Thomas Heatherwick, Lesley Jackson, Dan Klein oraz Nadja Swarovski.
Prestiżowe partnerstwo
Konkurs dla Projektantów Szkła Artystycznego organizowany jest wspólnie z Krośnieńskimi Hutami Szkła KROSNO S.A., które wyprodukują zwycięskie prace. To najbardziej znany i największy producent szkła gospodarczego w Polsce, będący jednym ze światowych liderów tej branży. To firma o długiej tradycji i doświadczeniu – została założona w 1923 roku. Wizytówką KROSNA S.A. jest piękne szkło, formowane tradycyjną metodą ręczną. Znaczącą pozycję w ofercie producenta zajmuje także szkło stołowe modelowane mechanicznie. Szkło z KROSNA S.A. doskonale łączy w sobie oryginalne wzornictwo, kunszt wykonania i najnowsze osiągnięcia technologiczne. Bardzo wysoka jakość wyrobów osiągana jest dzięki wypracowanej przez lata metodzie produkcji. Poza szkłem bezbarwnym producent oferuje paletę szkła w kilkudziesięciu kolorach. Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A. posiadają własny Ośrodek Wzornictwa, w którym powstają autorskie kolekcje wyznaczające kierunki wzornictwa przemysłowego.
Inicjatywie skierowanej do młodych i zdolnych projektantów partneruje portal Artinfo.pl. – najbardziej rozpoznawalny i ceniony portal internetowy poświęcony sztuce współczesnej i antykom w Polsce. Działa od ośmiu lat i oprócz prezentacji galerii i artystów, zawiera także przegląd domów aukcyjnych oraz antykwariatów. Artinfo.pl działa na rzecz polskiego rynku sztuki. Promuje kolekcjonerstwo a także prowadzi aukcje on-line. Od początku swojej działalności patronuje ważnym wydarzeniom i instytucjom związanym z polskim życiem artystycznym. We wrześniu 2006 roku Artinfo.pl otworzyło Galerię Artinfo.pl w Fabryce Trzciny. Galeria ma charakter promocyjny i zajmuje się głównie prezentowaniem prac twórców młodego pokolenia. Dotychczas Galeria zorganizowała 15 wystaw.
Wszelkie informacje o tegorocznej edycji konkursu dla Projektantów Szkła Artystycznego Bombay Sapphire Designer Glass Competition oraz o ubiegłorocznych finałach, jak również informacje o ginie Bombay Sapphire znajdują się na stronie www.designerglasscompetition.com. Na stronie znajduje się zakładka Poland, gdzie młodzi artyści po zalogowaniu mogą zgłaszać swoje prace konkursowe. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w polskiej edycji Bombay Sapphire Designer Glass Competition i nadsyłania zgłoszeń. Szansa na zaistnienie w świecie światowego designu jest bardzo blisko.
Komentarze (0)