Technologie » Internet

Kopernik z WLAN-em od Meru

Kopernik z WLAN-em od Meru
Zobacz więcej zdjęć »
Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu może pochwalić się najnowocześniejszą siecią bezprzewodową spośród wszystkich polskich uczelni wyższych. Sieć obejmuje zasięgiem znaczny obszar Uniwersytetu, a niebawem zostanie rozciągnięta na kolejne uczelniane budynki.

Nowa sieć WLAN na UMK została stworzona przy pomocy systemu Meru Networks. Wdrożenie przeprowadza Uczelniane Centrum Informatyczne przy pomocy Konsorcjum FEN - wyłącznego dystrybutora Meru Networks w Polsce. Na Wydziale Matematyki i Informatyki uruchomiono sieć WLAN, która działa w oparciu o kontroler Meru MC1000 oraz 15 punktów dostępowych AP201, pracujących w standardach 802.11a/b/g. Druga jednolita sieć bezprzewodowa Meru objęła znacznie rozleglejszy obszar toruńskiego Uniwersytetu: budynki Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. W tym wypadku zastosowano kontroler Meru MC 3025 i 25 punktów dostępowych AP 201. W szybkim stworzeniu sieci pomogło specjalne oprogramowanie Meru, które pokazuje optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych, do czego potrzebny jest jedynie projekt architektoniczny budynku. Niebawem sieć bezprzewodowa Meru pojawi się na Wydziale Biologii UMK. 

Wybór urządzeń Meru został poprzedzony testami laboratoryjnymi w Uczelnianym Centrum Informatycznym UMK oraz testami na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Badano przede wszystkim właściwości opatentowanych technologii Meru - Air Traffic Control oraz Virtual Cell. Pozwalają one m.in. na pracę wszystkich punktów dostępowych na jednym kanale radiowym, a także dają możliwość natychmiastowego przełączania klientów bezprzewodowych. Rozwiązania Meru sprawdziły się doskonale podczas przeprowadzonych testów potwierdzając dobrą opinię, jaką mają sieci WLAN oparte na Meru. Działają one m.in. na wielu innych uczelniach na świecie (np. na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Miami, Brukseli, Bristolu).

W oparciu o rozwiązania Meru, na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK zostały aktualnie uruchomione trzy zabezpieczone sieci bezprzewodowe: „eduroam", „mat" i „konferencja". Sieć „eduroam" ma zasięg ogólnoświatowy i daje możliwość bezpiecznego korzystania z internetu i ze skomputeryzowanych zasobów naukowych wszystkich uczelni, które uczestniczą w projekcie EduRoam. Druga z sieci - „mat" - jest przeznaczona dla studentów i pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki. Jest to sieć zabezpieczona, w której uwierzytelnianie i autoryzacja użytkowników odbywa się za pomocą wydziałowego serwera Radius, a cały ruch przechodzi przez urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem do kontroli dostępu i komunikacji w sieci bezprzewodowej. Przeznaczeniem sieci „konferencja" jest obsługa wszelkiego rodzaju konferencji, warsztatów i szkoleń, na które przybywają osoby nie związane z uniwersytetem.

Natomiast budynki Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania pokrywa jednolita sieć WLAN w obrębie jednej „wirtualnej komórki", która całkowicie zastąpiła używane do tej pory rozwiązania. Rozszerzenie sieci bezprzewodowej na kolejny wydział i oficjalne zakończenie projektu jest planowane na drugą połowę października br. Konsorcjum FEN współpracuje z UMK i ze znajdującym się tam Uczelnianym Centrum Informatycznym w ramach europejskiego projektu EduRoam. Celem projektu jest udostępnianie bezpiecznej łączności internetowej w ramach środowiska naukowego. UMK stało się jednocześnie ośrodkiem testowo-referencyjnym dla innych instalacji Meru Networks w Polsce.


Dodatkowe informacje

Meru Networks
jest jedną z największych na świecie firm sieciowych specjalizujących się w zaawansowanych rozwiązaniach bezprzewodowych i największym wizjonerem tego rynku (wg Gartner Group). W Polsce Meru zadebiutował oficjalnie w lutym br., podpisując umowę dystrybucyjną z Konsorcjum FEN - jednym z największych w Polsce dystrybutorem urządzeń sieciowych oraz peryferiów komputerowych z wartością dodaną (VAD). Obie firmy planują zbudować w Polsce sieć partnerską złożoną z ok. 30 integratorów IT. Za ich pośrednictwem Meru i FEN chcą dotrzeć ze swoimi rozwiązaniami do firm, a także do instytucji z sektora publicznego. Więcej informacji o Meru można znaleźć pod adresem: www.merunetworks.pl oraz www.fen.pl.

 

Eduroam jest zastrzeżonym znakiem towarowym zarejestrowanym przez organizację TERENA i jest skrótem od „EDUcational ROAMing" - inicjatywy, która wyrosła z działań europejskich akademickich sieci komputerowych. Usługa „eduroam" w Polsce jest dostępna poprzez infrastrukturę sieci PIONIER i podłączonych do niej sieci miejskich zarządzanych przez instytucje będące członkami Konsorcjum PIONIER. Usługa eduroam jest współtworzona przez wszystkie instytucje, które z niej korzystają. Pracownicy i studenci instytucji korzystających z eduroam mogą uzyskać dostęp do Internetu na terenie wszystkich instytucji stowarzyszonych w eduroam (zarówno w Polsce jak i za granicą). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.eduroam.pl.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to jedna z najlepszych polskich uczelni (w różnego rodzaju rankingach jest wymieniana na 3-5 miejscu). Pod względem potencjału naukowego i liczby studentów, UMK jest największą uczelnią w północnej Polsce i trzecim największym uniwersytetem w skali ogólnopolskiej. Uczelnia kształci ponad 49 tysięcy studentów na studiach dziennych, zaocznych, doktoranckich i podyplomowych. UMK posiada również oddział w Bydgoszczy, gdzie mieści się Collegium Medicum. Uniwersytet istnieje od 1945 roku. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.umk.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »