Kultura, sztuka » Kultura
Kościół garnizonowy św. Elżbiety w miniaturze dla niewidomych
Zobacz więcej zdjęć » |
Dzisiejsze odsłonięcie miniatury wrocławskiego kościoła garnizonowego jest kontynuacją społecznej kampanii realizowanej przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z partnerem, którym jest ING Real Estate Development - deweloper wrocławskiego apartamentowca THESPIAN. Jej celem jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności i umożliwienie osobom niewidomym, niedowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo poznawania świata i pereł architektury poprzez dotyk.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Drugą odsłonę kampanii, rozpoczętą w grudniu 2010 roku, zainicjowało udostępnienie w przestrzeni miejskiej modelu klasycystycznej Opery Wrocławskiej, a także uruchomienie strony www.dotknijwroclawia.pl - specjalnej witryny o atrakcjach Wrocławia, przystosowanej dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Zgodnie z naszymi obietnicami wiosną oddajemy kolejną miniaturę. Tym razem jest to gotycka świątynia, która stanowi dla Wrocławia obiekt niezwykle cenny nie tylko historycznie, ale również architektonicznie - mówi Piotr Wodzyński, prezes ING Real Esteta Development. - Cieszę się bardzo, że osoby niewidome będą mogły w pełni poznać piękno tej budowli, że możemy choć trochę przybliżyć im najwspanialsze zabytki i wyjątkowe dzieła rąk ludzkich. Za każdym razem, kiedy odsłaniamy miniaturę, czuję się dumny, że nasza firma wspiera tak ważny społecznie projekt.
Z troską o każdy detal
Tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych modeli z brązu, także i teraz miniaturową wersję kościoła św. Elżbiety przygotował zespół wrocławskich artystów rzeźbiarzy „Wytwórnia" pod kierownictwem Piotra Makały. Autorem makiety jest Marcin Michalak z „Wytwórni". Jednak tym razem wyzwanie było zdecydowanie większe i zaskoczyło samych artystów.
- Za każdym razem przygotowanie odlewu i wykonanie miniatury jest skomplikowaną pracą, poprzedzoną studiowaniem projektów i planów. Gdy zimą zaczęliśmy się szykować do tej miniatury, ku naszemu zdziwieniu okazało się, że budynek, który teoretycznie wszyscy doskonale znamy, jest o wiele bardziej złożony. Ma mnóstwo wyjątkowych detali, zewnętrzne kaplice, niezwykłą wieżę z ciekawym hełmem - opowiada Piotr Makała z pracowni rzeźbiarskiej „Wytwórnia". - Potrzebowaliśmy o wiele więcej czasu niż zwykle, ale było warto.
Kościół garnizonowy p.w. św. Elżbiety należy do najstarszych, ale i największych świątyń Wrocławia - jego budowę zainicjowano na początku XIV w. z fundacji księcia Bolesława III. Pierwotnie należał do zakonu braci szpitalnych, zwanych krzyżowcami z czerwoną gwiazdą. Był również kościołem farnym miejskich patrycjuszy, których ambicją stało się posiadanie świątyni bogatszej od należącej do kurii katedry na Ostrowie Tumskim.
Trzecią miniaturą, która zostanie oddana w ramach współpracy ING Real Development z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, będzie model apartamentowca THESPIAN. Budynek powstający przy pl. Powstańców Śląskich stanowi przykład nowoczesnej architektury i współczesną wersję XIX-wiecznej kamienicy, a jego pomniejszona wersja z brązu stanie na placu na przełomie lata i jesień br.
Kampania z wyróżnieniem
Wrocławskie miniatury cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko osób ociemniałych, które właśnie dzięki takim przedsięwzięciom mogą „zobaczyć" wrocławską architekturę. Umożliwiają one bowiem turystom i mieszkańcom miasta dokładne przyjrzenie się detalom budynku, trudnym do uchwycenia z normalnej perspektywy.
Ale kampanię społeczną „Zobaczyć przez dotyk - Wrocław w miniaturze" i jej osiągnięcia w wyrównywaniu barier oraz działalności edukacyjnej doceniło tez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jest to najważniejsza w Polsce organizacja pozarządowa zajmująca się w kompleksowy sposób koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. Wrocławska kampania została wpisana do raportu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2010", który właśnie dzisiaj prezentowany jest w Warszawie. Obecność w raporcie gromadzącym najlepsze najciekawsze praktyki promujące odpowiedzialny biznes to wielkie wyróżnienie dla Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz firmy ING Real Estate Development. - Dobrze, że projekt umożliwiający osobom niewidomym i niedowidzącym obcowanie ze światowym dziedzictwem kultury tak dynamicznie się rozwija - mówi Bogumił Maszewski, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Mam nadzieję, że Wrocław będzie się systematycznie wzbogacał o nowe miniatury i że do projektu, na wzór naszego obecnego partnera, włączą się kolejne firmy.
Nadesłał:
izastraczek
|
Komentarze (0)