Motoryzacja » Moto Serwis

Kosztowna zima, czyli odśnieżaj albo płać

Kosztowna zima, czyli odśnieżaj albo płać
Zobacz więcej zdjęć »
Zaśnieżone auto, to nie tylko poranny kłopot, ale przede wszystkim obowiązek, który każdego zimowego dnia lekceważy zbyt wielu kierowców. A przecież za jazdę zamarzniętym i nieodśnieżonym autem możemy zapłacić mandat nawet do 500 złotych.
„Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym" (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Poruszając się autem, kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu" - przypominają policjanci. Jakiekolwiek odstępstwo od określonych w przepisach norm może skutkować mandatem, a przecież, gdy za oknem śnieg, breja i mróz, o takie sytuacje nietrudno.

Dobra widoczność i ciepło bez ryzyka
Każdy kierowca na odśnieżenie auta ma swój autorski sposób. Są tacy, którzy podchodzą do tego metodycznie i najpierw zgarniają śnieg z całego samochodu szczotką, a potem skrobaczką usuwają oblodzenie. Inni wsiadają do środka, włączają silnik i nawiewy ciepłego powietrza i czekają, aż śnieg sam zacznie spływać z maski samochodu. Niestety są też tacy, którzy kilkoma machnięciami wycieraczek kończą odśnieżanie, a potem, podczas jazdy gubią śnieg po drodze, który zarówno im, jak i innym kierowcom nie tylko ogranicza widoczność, ale też często uniemożliwia jazdę. Trudno w pełni zachować bezpieczeństwo, gdy pole widzenia kierowcy jest ograniczone. Dlatego też jednym ze szczególnie egzekwowanych przez policję przepisów jest odśnieżanie pojazdów. Policja przypomina, że za poruszania się zaśnieżonym i oblodzonym autem grozi mandat od 20 zł do 500 zł. Do tego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Polsce zabronione jest pozostawianie samochodu z włączonym silnikiem. Gdy podczas długiego porannego odśnieżania lub postoju zostawiamy auto na chodzie, zgodnie z art. 60 kodeksu drogowego policjant może nas za to ukarać. Złamanie przepisu grozi mandatem w wysokości 50 zł. O 50 zł więcej zapłaci kierowca, która pozostawi auto z włączonym silnikiem w obrębie obszaru zabudowanego. Zaś największa kara - 300 zł, grozi za używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją dwutlenku węgla lub hałasem.

Jak więc sprawnie odśnieżyć i ogrzać wnętrze auta?
Z pomocą na zimowe problemy przychodzi Webasto z ogrzewaniem postojowym dla silników benzynowych i „Diesli". Nie dość, że urządzenie Webasto błyskawicznie usuwa szron i lód z szyb samochodu, zapobiega ich ponownemu zamarzaniu i zapewnia komfortową temperaturę wewnątrz pojazdu, to dodatkowo rozgrzewa także jego silnik. A to pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i tlenku azotu o około 50% w porównaniu z „zimnym startem". Dodatkowo, technologia palnika o wysokiej wydajności zapewnia minimalne zużycie paliwa przez agregat grzewczy, co sprawia, że urządzenie jest przyjazne dla środowiska naturalnego.

Co więcej, Webasto oferuje kilka wygodnych sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym, co sprawdza się szczególnie podczas zimnych poranków. Czas włączenia ogrzewania można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić z domu pilotem zdalnego sterowania o zasięgu do 1 kilometra, a nawet za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. Wówczas wystarczy tylko wysłać do swojego samochodu wiadomość sms.

„Coraz więcej kierowców dostrzega zalety płynące z korzystania z ogrzewania postojowego bez włączonego silnika. Oczywiście największą wskazywaną zaletą są oszczędności finansowe, ale coraz częściej liczy się także komfort podróżowania - od pierwszych chwil w ciepłym samochodzie" - komentuje Tomasz Konieczny, Dyrektor Marketingu Webasto.

Czytelna rejestracja
Odśnieżone szyby i maska samochodu, to nie wszystko. Zimowych obowiązków kierowcy mają znacznie więcej. Każdej zimy policjanci spotykają zapominalskich albo „sprytnych" kierowców, którzy nie odśnieżają tablic rejestracyjnych. Ci sprytni liczą, że utrudni to ich identyfikację w razie przewinienia, np. na zdjęciu z fotoradaru. Niestety, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2997 r., nr 186, poz. 1322 z późn. zm.) obowiązkiem każdego kierowcy jest utrzymywanie m.in. tablic rejestracyjnych w takim stanie, aby były one czytelne. Kwestia widoczności i czytelności tablic jest określona także w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r., nr 32, poz. 262 z późn. zm.). Określa ono, że oświetlenie tablicy rejestracyjnej powinno zapewniać możliwość odczytania znaków na tablicy rejestracyjnej w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 20 metrów. Nieczytelne tablice to ryzyko mandatu w wysokości 100 złotych.

Długa lista zimowych obowiązków
Oczywiście to nie koniec zimowych obowiązków. Nawet najlepiej odśnieżone auto nie wyjedzie jeśli tkwi w głębokiej zaspie. Podobnie jest, gdy na miejscach parkingowych leżą zwały śniegu. Kierowcom wydaje się wówczas, że intensywne opady są dla nich usprawiedliwieniem. Niestety za nieprawidłowo zaparkowany samochód np. w sposób uniemożliwiający ruch innym pojazdom lub np. na przejściu dla pieszych, czekają kierowców niemałe wydatki. Policja lub straż miejska mogą odholować taki pojazd na płatny parking strzeżony a to, w zależności od miasta, wydatek około 35 zł za dobę. Do tego należy doliczyć koszt odholowania - około 450 zł, a także sam mandat - nawet do 500 zł.

Śnieg na naszych ulicach może pojawić się nawet jutro. Może więc już teraz warto przygotować się do zimy, by znowu nas nie zaskoczyła. Każdy może zrobić to zgodnie z własnymi potrzebami. Jest jeszcze czas na instalację ogrzewania postojowego Webasto i zakup zestawu do odśnieżania. Przyda się także mała łopatka do śniegu oraz zimowy płyn do spryskiwaczy. Bo przecież świadomość jakich przepisów trzeba przestrzegać, aby nie zbierać zimowych mandatów już mamy. Być może dzięki temu hasło „Zima zaskoczyła kierowców" będzie w tym roku dotyczyło już niewielu z nas.

* * *
O firmie Webasto:
Webasto Petemar jest częścią koncernu Webasto AG, którego siedziba mieści się w Stockdorfie pod Monachium. Webasto pozostaje firmą rodzinną od momentu jej założenia w 1901 roku. Koncern ma obecnie ponad 50 oddziałów na całym świecie (z tego ponad 30 zakładów produkcyjnych). Firma specjalizuje się w produkcji rozwiązań umożliwiających zarządzanie komfortem cieplnym wewnątrz pojazdu oraz systemów dachowych. Webasto należy do 100 największych dostawców urządzeń dla przemysłu samochodowego na świecie. W roku 2011 grupa Webasto wygenerowała sprzedaż w wysokości ponad 2,3 mld EUR przy zatrudnieniu ponad 9.500 pracowników. Kluczowe obszary specjalizacji koncernu to projektowanie i produkcja systemów okien i modułów dachowych oraz dachów do kabrioletów, systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji do samochodów osobowych, kamperów, jachtów i łodzi, a także do pojazdów użytkowych i specjalnych. Więcej informacji o firmie Webasto można znaleźć na stronie internetowej: www.webasto.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »