Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Zobacz więcej zdjęć »
Artykuł nt KFPP.

Artykuł powstał dzięki http://eventhostel.pl.


Opole, nazywane Stolicą Polskiej Piosenki, ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Niewątpliwie jednak najbardziej znane jest właśnie z tego wydarzenia. Dzisiaj kilka słów na jego temat.

Jak to się zaczęło?


Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ma bogatą tradycję. Został wymyślony przez dwóch dziennikarzy - Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz gospodarza Opola - Karola Musioła. Pierwsze występy miały miejsce już w 1963 roku. W czerwcu każdego roku oczy i uszy Polaków skupiają się na Opolu. Nic dziwnego. Na scenie Amfiteatru Tysiąclecia można usłyszeć największe gwiazdy polskiej piosenki i najbardziej obiecujących debiutantów. W tym roku mieliśmy już pięćdziesiątą trzecią edycję Festiwalu. Przyciągnął do Opola tysiące audiofilów. A jak to się zaczęło?

Pierwszy Festiwal odbył się między 19 a 23 czerwca 1963 roku, a wzięło w nim udział ponad stu artystów. Przewodniczącym jury był sam Stefan Kisielewski. Wszystkie imprezy towarzyszące  odbywały się w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy oraz w Teatrze Lalki i Aktora. Mało kto pamięta, że ówczesnym odkryciem była Ewa Demarczyk, dzisiaj będąca już znaną i docenianą artystką. Kto by pomyślał, że minęło już ponad pięćdziesiąt lat?

Festiwal, który przeszedł do legendy


W czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć artystów z ostatniego roku, przegląd nowych piosenek (koncert Premiery), konkurs debiutów koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton)..
Do 2005 odbywał się w formule trzydniowej (piątek, sobota, niedziela), a w latach 2011-2012 w formule dwudniowej (piątek i sobota). W latach 2013-2015 festiwal ponownie trwał trzy dni. Od tego roku wydłużono go o dodatkowy dzień - poniedziałek, podczas którego odbywa się dodatkowy koncert muzyki alternatywnej.

Do najbardziej znanych nagród wręczanych podczas FKPP należy Karolinka, nagroda im. Anny Jantar  - wręczana najlepszemu debiutantowi w danym roku. Dawniej wybierało ją jury, obecnie rozstrzygają telewidzowie głosujący poprzez smsy.

Czerwiec - najlepszy moment na zwiedzanie Opola

Właśnie w czerwcu Opole kusi najbardziej. Ogrom turystów głodnych muzycznych wrażeń sprawia, że miasto tętni życiem. Warto wcześniej zarezerwować sobie tani hostel, żeby móc skupić się na tym, co najważniejsze - na muzyce.

KFPP nie trzeba nikomu przedstawiać, ani nikogo do niego zachęcać, a zatem - do zobaczenia w czerwcu!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »