Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Książka dla dzieci zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej

Książka dla dzieci zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej
Zobacz więcej zdjęć »
W Londynie ukazała się pierwsza w historii książka dla dzieci zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej.

Co ciekawe, w tworzeniu tej publikacji mieli swój udział Polacy. Artyści z polskiej grupy  Akademia Pstryk pracowali razem z pracownikami brytyjskiej organizacji  charytatywnej The Children's Society nad projektem skierowanych do młodych wschodnioeuropejskich Romów mieszkających we wschodnio-londyńskiej dzielnicy Newham.


W efekcie projektu grupa 18 Romów pochodzących z Polski i Słowacji opracowała jedną z tradycyjnych romskich opowieści, a następnie zilustrowała tę opowieść wykorzystując do tego własnoręcznie stworzone z kartonowych pudełek aparaty.

Fotografia otworkowa (camera obscura) wykorzystuje zjawisko prostoliniowego biegu światła. Tradycyjny obiektyw zastąpiony zostaje przez mała dziurkę.  Do starannie wyciemnionego pudełka wpada światło przenosząc ze sobą obraz. Powstałe w pudełku zdjęcia są lekko nieostre i maja  senno-oniryczny klimat.

Zilustrowana za pomocą tej nietypowej techniki fotograficznej bajka opowiada o  Bumburumbum, potworze mieszkającym na strychu pewnego domu. Pewnego razu mama posyła dzieci na tenże strych po wędzącą się tam kiełbasę.

W czerwcu na ulicach Londynu książka rozdawana jest za darmo. Eventy uświetnia obecność konia i karawanu - czytelnych dla Brytyjczyków symboli kultury cygańskiej. Tak jak ilustracje do książki nie są typowe, tak i karawan nie jest jednak typowym cygańskim karawanem. Czarna skrzynka została przerobiona na wielką camerę obscurę - pierwowzór aparatu otworkowego. Publiczność ma szansę nie tylko otrzymać książkę - ale także wejść do środka tego wielkiego mobilnego aparatu fotograficznego.

www.akademiapstryk.pl

Akademia Pstryk podejmuje się nowatorskich i wartościowych społecznie działań, które udowadniają, że naprawdę można realizować wartościowe przedsięwzięcia przy minimalnym, symbolicznym nakładzie.
Akademia Pstryk zainicjowana została przez Martę Kotlarską i jej przyjaciół, którzy swój czas i energię postanowili poświęcić dzieciakom z warszawskiej Pragi. W styczniu 2006 roku odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z wykonaniem ilustracji do znanej warszawskiej legendy „Wars i Sawa". W projekcie Akademia Pstryk wzięło udział 11 dzieci w wieku 8-15 lat. Animatorzy Akademii Pstryk wraz z młodymi artystami zorganizowali serię wystaw wykonanych w czasie zimowych ferii prac: w Galerii Nizio na Pradze, w Galerii Intercity na Dworcu Centralnym oraz na stacjach Metra: Świętokrzyska i Wilanowska. 

Latem 2006 roku zorganizowano warsztaty z fotografii otworkowej na Dworcu Centralnym: dzieci z Ogniska Praga uczyły inne dzieci robić zdjęcia metodą otworkową. Następnie przeprowadzono internetową aukcję prac powstałych podczas warsztatów, z której dochód został przeznaczony na kolejne działania w Ognisku Praga - między innymi na projekt: „Akademia Pstryk po angielsku". We wrześniu 2006 r. na ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze  w ramach III Praskich Spotkań z Kulturą Akademia Pstryk przygotowała ogólnodostępne warsztaty z fotografii otworkowej: „Jak warszawska Syrenka wybrała się w podróż na ulicę Ząbkowską."

W najbliższe wakacje Akademia Pstryk zawita do Polski:

16 - 17 lipca - warsztaty w ramach otwartych warsztatów sztuki Warto - z dziećmi z Ogniska im. Dziadka Lisieckiego "Dudziarska" w Warszawie

13 - 14 sierpnia
- otwarte warsztaty sztuki Warto w Bodzętynie koło Kielc

15 - 16 sierpnia - otwarte warsztaty sztuki Warto w Radomiu

19 lipca - 7 sierpnia - warsztaty w ramach Romskiego Pstryka (Projekt Marty Kotlarskiej i Małgorzaty Mirgi-Tas) w trzech osiedlach romskich w Małopolsce

17 - 26 sierpnia
- akcja happeningowa w kontenerze morskim nad Wisłą w ramach Festiwalu Przemiany www.przemianywisly.pl  Kontener ten zostanie przerobiony na ogromna kamerę otworkową i zostanie za jego pomocą wykonane zdjęcie o powierzchni 12 m.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »